Międzynarodowy Dzień Cabrio

W roku 2025 Międzynarodowy Dzień Cabrio przypada na 2 sierpnia (sobota)

Do Międzynarodowego Dnia Cabrio pozostały jeszcze 233 dni co stanowi 7 miesięcy i 21 dni.

Od 2016 miłośnicy wiatru we włosach spotykają się na organizowany w Polsce, Międzynarodowy Festivalu CABRIO POLAND. To jedyna tego typu impreza organizowana na taką skalę w tej części Europy. Miłośnicy cabrio spotykają się by wspólnie spędzić czas, podróżować i cieszyć się z możliwości podróżowania bez dachu. Fundacja CABRIO POLAND, od lat, właśnie w pierwszą sobotę sierpnia zaprasza na swoje imprezy nie tylko właściciel cabrioletów, ale również wszystkich tych którzy jeszcze nie dotknęli motoryzacji spod znaku cabrio, ale chcieliby rozpocząć przygodę z bezdasznikami.

Inicjatorami wpisania tej daty do kalendarza są Fundacja CABRIO POLAND z Arkadiuszem Szczepańskim na czele, oraz serwis internetowy Kalbi.pl którego właścicielem jest Mariusz Bronk. Wpisanie do kalendarza tej daty, jest kolejnym krokiem w kierunku zaznaczenia obecności ponad 90 tysięcznej społeczności właścicieli cabrio w Polsce i zwrócenia uwagi na wciąż rosnące zainteresowaniem tego typu motoryzacją. Imprezy dla miłośników cabrio, przyciągają rokrocznie kilkanaście tysięcy widzów a sami właściciele uchodzą za grupę #samychpozytywnychludzi.

Kabriolet / cabriolet rodzaj nadwozia samochodu z odkrytą kabiną pasażerską, wyposażonego najczęściej w miękki składany dach z impregnowanego materiału. Odmianą kabrioletu jest roadster. Inne cechy charakterystyczne to: więcej niż dwa siedzenia, boczne, otwierane okna, brak pionowych słupków, czy też jakichkolwiek ram nad górną krawędzią nadwozia (poza szybą przednią). Najczęściej występuje w wersji dwudrzwiowej – stąd nazwa Convertible Coupé. Natomiast wersja czterodrzwiowa to Convertible Sedan. Od około 1927 r. w USA używano na określenie tego modelu nadwozia nazwy convertible. Jako cechę odróżniającą je od nadwozi w rodzaju faetonu wskazywano rozkładany wodoodporny dach i okna boczne, pozwalające na ochronę pasażerów przed wpływami atmosferycznymi. Szczególne rozpowszechnienie zyskały w USA po II wojnie światowej, do końca lat 60., kiedy to większość modeli samochodów była dostępna także jako kabriolet. Po tym okresie ich popularność spadła i dopiero od lat 80. XX w. kabriolety powróciły, już jednak jako modele niszowe.

12 grudnia 1922 roku The Kissel Motor Car Company opatentowała kabriolet - samochód, którego dach można było zdejmować lub zakładać, słowem - "zmienny", czy też "przekształcalny" [ang. convertible]. Fabryka Kisselów znajdowała się w USA, w Hartford, Wisconsin, a została założona w 1906 roku. Już od 1914 roku produkowała tzw. letnie samochody. Wśród nabywców automobili tej firmy znajdowały się ówczesne sławy kina, jak Anita King, a nawet słynna pilotka, Amelia Earhard.

Windshot - co to jest? Element konstrukcyjny nadwozia typu cabrio, spełniający funkcję aerodynamiczną. Windshot przyczynia się do ograniczenia zawirowań powietrza i szumu w przestrzeni pomiędzy przednią szybą a przegrodą umieszczoną za oparciami foteli, umożliwiając tym samym podróżowanie bez dachu z dużymi prędkościami.

W Polsce bite są rekordy w ilości jednocześnie otwieranych dachów przy akompaniamencie AC/DC, najwięcej 325 cabrioletów otworzyło wspólnie dachy podczas IV Międzynarodowego Festivalu CABRIO POLAND 2019 w Wągrowcu. Imprezę prowadził Irek Bieleninik.

W Polsce istnieje Fundacja CABRIO POLAND ściśle związana ze środowiskiem miłośników cabrioletów, jej celem jest integracja środowiska miłośników cabrioletów, popularyzowanie turystyki motoryzacyjnej, krajoznawstwa, wypoczynku, edukacji, wychowania oraz podnoszenia odpowiedzialności za bezpieczeństwo w ruchu drogowym, podnoszenia kultury właściwego użytkowania cabrioletów oraz szerzenia wiedzy w tym zakresie. Budowanie pozytywnego wizerunków kierowców cabrioletów, ochrony praw i interesów zmotoryzowanych, komunikowania idei Fundacji w środkach społecznego przekazu, nagłaśniania inicjatyw własnych, jak i lokalnych, ogólnopolskich oraz globalnych, które są zbieżne z celami organizacji oraz stworzenia forum do dyskusji dla kierowców.