Imieniny Agnieszka

Do najbliższych imienin Agnieszki ♀ zostały 44 dni co stanowi 1 miesiąc i 13 dni.
Imieniny Agnieszki najczęściej obchodzone są 21 stycznia oraz 20 kwietnia. Agnieszka może również obchodzić imieniny: 28 stycznia, 18 lutego, 6 marca, 17 czerwca, 27 sierpnia, 18 listopada, 20 listopada.
Pochodzenie

Imię to należy do najpopularniejszych w naszym kraju, pojawiło się prawdopodobnie wraz z chrześcijaństwem. „Agnieszka” ma swój początek w greckim słowie „hagne”, które oznacza: "czysta", "dziewicza", "nieskalana". Polacy przyswoili je od Czechów, u których imię to pojawiło się pod wpływem niemieckim. Niemiecka forma Agnes pochodzi natomiast z języka łacińskiego.

W Polsce imię zapisywano w następujących formach: Agnes, Angneta, Jagniesz, Agneta. Formy pochodne to Agnieszka, Jegnieszka, a zdrobniałe Agna, Jagna czy Jagosza.

Imię Agnieszka nosiło kilka księżniczek z rodu Piastów, w tym córka Bolesława Krzywoustego. W XX wieku jego największa popularność przypadła na lata 70., kiedy nadano je ponad 250 tysiącom kobiet.

Patron

Istnieje około 20 świętych kobiet o imieniu Agnieszka, ale zaledwie połowa może wykazać się udokumentowanymi historycznie życiorysami. Najsłynniejszą jest Agnieszka Rzymianka lub Agnia, urodzona około 291 roku w obecnej stolicy Włoch. Wychowywała się w szlachetnej i chrześcijańskiej rodzinie zgodnie z zasadami wiary. Swoją duszę oddała Bogu i pragnęła do końca życia pozostać w dziewictwie. W wieku 12 lat odrzuciła zaloty Symfoniusza, który był synem naczelnika miasta. Legenda głosi, że gdy prefekt Semproniusz dowiedział się o tym, że Agnieszka jest chrześcijanką, skazał ją na śmierć. Prawo rzymskie zakazuje zabijania dziewic, wcześniej więc oddano ją do domu publicznego. Mimo, że nikomu nie udało się odebrać Agnieszce dziewictwa, wykonano na niej wyrok śmierci – w wieku zaledwie 12 lat została zabita ciosem miecza w gardło. Podczas tortur nie tylko nie wyrzekła się wiary, ale nawet nawróciła wielu pogan.

Agnieszka z Rzymu jest patronem dziewic oraz wzorem umiłowania czystości, patronuje też ogrodnikom, zaręczonym, młodym parom, ofiarom gwałtu, harcerkom.

W związku z tym, że jej imię łączy się w etymologii ludowej z łacińskim słowem „agnus” oznaczającym „baranka”, w dniu jej imienin (21 stycznia) papież święci dwa baranki. Z wełny tych zwierząt tka się potem paliusze, czyli oznaki godności arcybiskupów-metropolitów nadawanych im przez Ojca Świętego.

Cechy

Agnieszka jest bardzo wrażliwą i subtelną kobietą, a jej samopoczucie
zmienia się jak w kalejdoskopie. Potrafi ze stanu całkowitego
zadowolenia popaść w skrajnie ponury nastrój. Jest to w dużej mierze
spowodowane tym, że bardzo przeżywa porażki i nawet najdelikatniejszą
krytykę bierze do siebie.
W życiu często kieruje się emocjami i intuicją, ale wiele decyzji podjętych pod wpływem impulsu kończy się dla niej niepomyślnie. Trzeba jednak przyznać, że uczy się na własnych błędach i wyciąga z nich właściwe wnioski na przyszłość.
W miłości wielką wagę przykłada do zasad moralnych, jest wierna i pragnie stabilizacji. Jej partner musi jednak przyzwyczaić się do nagłych wybuchów emocjonalnych, które często nie mają żadnego uzasadnienia.
Kobieta o imieniu Agnieszka nigdy nie jest postacią anonimową w sferach towarzyskich, zawsze wzbudza emocje - albo cieszy się powszechną sympatią i szacunkiem, albo uważana jest za rozkapryszoną księżniczkę.
Mimo chwiejnego charakteru Agnieszka jest bardzo odpowiedzialna i zawsze stara się doprowadzić swoje sprawy do końca. Jeśli jej coś powierzymy, możemy być pewni że wywiąże się z tego zadania.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2016 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.