Imieniny Anna

Do najbliższych imienin Anny ♀ zostało 75 dni co stanowi 2 miesiące i 14 dni.
Imieniny Anny najczęściej obchodzone są 26 lipca ale Anna może obchodzić imieniny również: 10 stycznia, 27 lutego, 7 czerwca, 9 czerwca, 23 czerwca, 15 lipca, 1 września.
Pochodzenie

Jedno z najpopularniejszych imion na całym świecie powstało z hebrajskiego wyrazu „hannah”, czyli „łaska”. Imię Anna oznacza więc „pełną łaski, wdzięku”. W Polsce występowało już w XII wieku, także jako Hanna (z czasem przekształciło się w samodzielną formę). Zdrobnienia jakich używano w tych czasach to Anula, Anusza, Anica, Anka, Anuchna. Imię Anna bardzo chętnie nadawały swoim córkom osoby z wyższych sfer, w tym sami królowie: Kazimierz II Wielki, Kazimierz IV Jagiellończyk, Zygmunt Stary. Polska miała też w swojej historii królowe o tym imieniu. Dziś Anna jest najpopularniejszym imieniem w naszym kraju.

Patron

Istnieje około 30 świętych kobiet o imieniu Anna, w tym jedna szczególnie blisko związana z Jezusem Chrystusem. Św. Anna z Betlejem zgodnie z tradycją pozabiblijną jest uznawana za matkę Najświętszej Marii Panny, czyli babkę Syna Bożego. Anna w młodym wieku poślubiła Joachima, z którym wiodła spokojny i religijny żywot. Małżeństwu brakowało jednak potomka, co przez ponad 20 lat ciążyło na ich związku. Pan Bóg wysłuchał jednak próśb Anny i Joachima, co zaowocowało narodzinami Marii. W ramach wdzięczności rodzice oddali dziewczynkę w służbę Bogu.

Św. Anna jest patronką żeglarzy, matek, wdów, małżeństw, górników, położnych.

Cechy

Imię Anna przypisywane jest kobietom, które są niezwykle oddane mężowi i dzieciom, dbają o dom. Ania we własnych czterech kątach czuje się najlepiej, choć nie oznacza to, że stroni od towarzystwa. Sprawy rodzinne mają jednak dla niej zdecydowanie większe znaczenie niż życie towarzyskie.

Anna jest osobą wrażliwą na przyrodę, sztukę (szczególnie muzykę), jej pasję często też stanowi kuchnia, jest zresztą świetną gospodynią. Anna nie jest osobą konfliktową, ceni sobie dyplomację zamiast otwartych konfliktów. Potrafi się podporządkować dla dobra sprawy, choć swojej opinii/zdania nie zmienia.

Jej minusem jest to, że zdarza się jej być naiwną i łatwowierną, co niektórzy potrafią bezlitośnie wykorzystać. Wiążę się to z tym, że Anna niezłomnie wierzy w ludzi – ich dobroć, bezinteresowność i szczerość.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2016 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.