Imieniny Dariusz

Do najbliższych imienin Dariusza ♂ zostały 153 dni co stanowi 5 miesięcy i 3 dni.
Imieniny Dariusza najczęściej obchodzone są 19 grudnia ale Dariusz może obchodzić imieniny również: 25 lipca, 29 września.
Pochodzenie

Imię Dariusz jest spolszczoną wersją imienia łacińskiego Darius. Pochodzi z greki, dokąd z kolei przywędrowało z Persji. Perska forma Dārayavahuš, utworzona została z elementów „daraya” — "posiadać" i „vahu” — "dobro", co wskazywałoby na osobę, która posiada dobro.

W Persji imię to cieszyło się dużym prestiżem, gdyż chętnie wykorzystywali je królowe z dynastii Achemenidów – najbardziej znanym władcą był Dariusz I Wielki.

Żeńskim odpowiednikiem imienia jest Daria, która pojawia się w Polsce już w średniowieczu. Męska forma datowana jest natomiast dopiero na XVIII wiek, większą popularność zyskało dopiero w latach 60 XX wieku.

Patron

Dariusz I Wielki
Za patrona imienia Dariusz uznaje się władcę z dynastii Achemenidów Dariusza I Wielkiego. Był on twórcą potęgi cesarstwa perskiego. Zasłynął tym, że po stłumieniu powstania scalił państwo pod względem politycznym, gospodarczym, finansowym i administracyjnym. Toczył zwycięskie bitwy z sąsiadami - powiększył tereny imperium o Gandharę, Dolinę Indusu, Chorezm, Pamir, kaukaskie wybrzeże Morza Czarnego i Trację. Narzucił zwierzchnictwo królowi Macedonii.

Dariusz I Wielki jest kilkakrotnie wspominany na kartach Pisma Świętego, m. in. w Księgach Ezdrasza, Aggeusza, Zachariasza. Władca przysłużył się Żydom, bowiem wprowadził dekret zezwalający na odbudowę świątyni jerozolimskiej. Kolejni władcy Persji również chętnie wybierali imię Dariusz, jak choćby Dariusz II Notos, który wspierał Spartę w walce przeciw Atenom.

Cechy

Dariusz jest typem człowieka, który lubi sprzeciwiać się dla zasady. Pokazuje w ten sposób, że nikogo się nie boi i jest w każdej chwili gotów do konfrontacji. Można nawet stwierdzić, że jest powołany do odegrania ważnej roli w życiu.

Jak na dumnego i zadziornego człowieka przystało, Darek rzadko prosi kogokolwiek o pomoc. Uważa to za słabość, stąd stara się być jak najbardziej niezależny i samodzielny.
Lubi być sam sobie sterem i okrętem, z trudem wykonuje polecenia innych.

W towarzystwie Darek nigdy nie jest postacią anonimową – jest głośny, chętnie opowiada dowcipy czy anegdoty. W związku z tym ludzie lubią z nim przebywać, nie tylko dlatego że czują się pewniej, ale po prostu dobrze się bawią. Darkowi natomiast przyjemność sprawia błyszczenie na tle otoczenia, zwłaszcza jeśli w pobliżu są piękne damy… Relacje z płcią przeciwną są w jego przypadku dość barwne, gdyż Darek to niespokojny duch. Usidli go tylko ta dziewczyna, która poskromi jego wybuchowy temperament. On sam w kobietach szuka nie tylko piękna i inteligencji, ale i 100% oddania. Nawet jeśli postąpi źle, to musi czuć oparcie w najbliższej, inaczej nici ze związku...

W codziennym życiu Darek bywa niekiedy kłopotliwy, jednak na ogół jest przyjaznym i wesołym kompanem. Można na niego liczyć, rzadko zawodzi bliskich. Dla dobra innych jest gotów wiele poświęcić.

Dariusz ma świetny kontakt z dziećmi, tego nie da się nie zauważyć. O ile wobec dorosłych potrafi być porywczy i jest nierzadko uznawany za choleryka, to najmłodsi mogą nawet wejść mu na głowę, a on nawet się nie zdenerwuje. Jednym z jego największych marzeń jest posiadanie własnego potomstwa.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2017 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.