Imieniny Henryk

Do najbliższych imienin Henryka ♀ zostało 8 dni.
Imieniny Henryka najczęściej obchodzone są 15 lipca oraz 19 stycznia. Henryk może również obchodzić imieniny: 2 marca, 10 kwietnia, 10 czerwca, 13 lipca, 14 lipca, 23 stycznia, 27 stycznia, 19 lutego.
Pochodzenie

Henryk jest imieniem pochodzenia germańskiego. Forma Hainrich/Heinrich powstała z dwóch elementów: „haimi” (miejsce zamieszkania, dom, ojczyzna) oraz „rihhi” (potężny, władca, możny). Imię można więc przetłumaczyć jako „pan domu” lub „władca ojczyzny”.
W Polsce imię Henryk znane jest od XII wieku – w 1134 roku pojawił się zapis Heinricus. Zanim wyróżniono formę Henryk w 1400 roku, znane było jeszcze jako Heinrich, Heindricus. W XV wieku przybierało też takie postacie jak Enricus, Hanricus, Anricus czy Hainrich.
W Europie imię Henryk cieszyło się dużym uznaniem w wyższych sferach, nosili je bowiem królowie francuscy, angielscy i cesarze niemieccy. Było też popularne wśród książąt piastowskich, którzy przejęli je od naszych zachodnich sąsiadów. W dziejach tej dynastii pojawia się ono ponad 30 razy.

W latach 40. i 50. XX wieku imię to otrzymało ponad 190 000 Polaków.

Patron

Henryk II
Henryk urodził się 6 maja 973 roku i był synem księcia bawarskiego Henryka Kłótnika. Jako dziecko miał więc dostęp do edukacji na odpowiednim poziomie, kształcił się między innymi u św. Wolfganga, późniejszego biskupa Ratyzbony.

Po śmierci cesarza Ottona III został księciem Bawarii, a w 1002 roku ukoronowano go na króla Niemiec. Jego celem była odbudowa państwa Franków, co dzięki rozmyślnej polityce udało mu się osiągnąć. W biografii Henryka II sporo miejsca zajmuje wieloletnia wojna z Bolesławem Chrobrym o przyłączenie Słowian Nadodrzańskich do Polski lub do Niemiec. Konflikt zakończył się pokojem w Budziszynie, na mocy którego część plemion została przy naszym kraju, inne przy Niemczech.

Innym wydarzeniem, z którym kojarzy się Henryka jest przywrócenie władzy niemieckiej we Włoszech w 1004 roku. Podczas drugiej wyprawy do tego kraju, wraz z żoną Kunegundą zostali uhonorowani w bazylice św. Piotra przez papieża Benedykta VIII jako para cesarska.

Henryk II podejmował wiele inicjatyw dla Kościoła, między innymi założył diecezję merseburską, popierał reformy klasztorów i wraz z żoną sowicie obdarowywał wiele świątyń. Swoje państwo często określał zresztą jako „z Bożej łaski”.

Cesarz zmarł 13 lipca 1024 roku w Groni niedaleko Getyngi. Według legend na łożu śmierci zapewnił zgromadzonych biskupów, że jego żona złożyła śluby dziewictwa, stąd też nie doczekał się potomka.

Cechy

Henryk jest wybitnie „królewskim” imieniem, gdyż nosiło je wielu władców we Francji, Niemczech, Anglii i Polsce. W dużej mierze pokrywa się to z charakterem osoby, której rodzice nadali to imię.

Henryk to pewny siebie człowiek, który odważnie i przede wszystkim konsekwentnie realizuje swoje cele. Nie boi się podejmować różnych działań, nawet gdy wydają się trudne czy wiążą się z dużą odpowiedzialnością. Henio należy do tych osób, które wolą zaryzykować i ewentualnie się przeliczyć niż nie spróbować i rozmyślać „co by było gdyby”. Jako przywódca obdarzony sporą inteligencją jest doceniany przez otoczenie.

Jeśli tylko dobrze wykorzysta swoje predyspozycje i będzie pracowity, ma szanse na sprawowanie kierowniczych stanowisk. Od małego zbiera zresztą doświadczenie „zawodowe”, gdyż angażuje się w działalność klasy, akcje społeczne, a potem różnych organizacji. Jest dobrym mówcą i w każdym środowisku czuje się jak ryba w wodzie. Warto wspomnieć, że Henryk ma talent do godzenia ludzi i już nie raz wcielał się w rolę rozjemcy. Minusem w oczach wielu osób jest to, że Henryk dąży do celu za wszelką cenę. Czasami brakuje mu dystansu i pokory wobec innych.

Imienniki opisują Henryka jako osobę lojalną, honorową, dostojną, szlachetną, która postępuje tak, by nikogo nie urazić. Ma duże poczucie sprawiedliwości – gdy na przykład znajdzie portfel z dużą gotówką, sumienie nie pozwoli mu ich zachować. O kłamstwach czy kradzieży z jego udziałem nie ma nawet mowy.

Henryk bardzo lubi wszelkiego rodzaju spotkania. Od imprez z przyjaciółmi, po zjazdy rodzinne na konferencjach i imprezach firmowych kończąc. Nigdy nie odmawia zaproszeń, zresztą wiele osób by mu tego nie darowało – jest bowiem duszą towarzystwa, bez której każde spotkanie wydaje się uboższe. Wpływ ma na to z pewnością fakt, że dba o swoje rozległe kontakty – pamięta o kumplach z podwórka, klasy czy znajomych z dawnej firmy. Gdy poprosimy go o pomoc w jakiejś sprawie, ucieszy się że może to zrobić zamiast wykręcać się czy grymasić.

Jako miłośnik rozrywkowego trybu życia jest świetnym gospodarzem, który umie zadbać o podniebienie i dobry humor gości. Z tego powodu nie należy do osób, które osiedlają się z dala od rodzinnego miasta. Z jednej strony jest lokalnym patriotą, dumnym z pochodzenia, ale z drugiej tęskniłby do swojej społeczności i bliskich.

Henryk jest zwolennikiem wychowania dzieci twardą ręką. Wie, że ojciec jako głowa rodziny musi przede wszystkim zadbać o charakter i dyscyplinę swoich pociech. Wie kiedy jest czas na zabawę i wie, kiedy trzeba być surowym. Pilnuje, by pociechy nie tylko chłonęły wiedzę, ale i nie zaniedbywały kondycji fizycznej.

Warto zebrać w jednym miejscu to, co zarzuca się Henrykowi w różnego rodzaju imiennikach. Jest to brak estetyki, bałaganiarstwo, nerwowość, skłonność do wzburzeń. Znajomi Henryka mogą potwierdzić, na ile to się potwierdza z rzeczywistością.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2017 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.