Imieniny Katarzyna

Do najbliższych imienin Katarzyny ♀ zostały 32 dni co stanowi 1 miesiąc i 1 dzień.
Imieniny Katarzyny najczęściej obchodzone są 25 listopada, 9 marca, 22 marca, 30 kwietnia. Katarzyna może również obchodzić imieniny: 31 grudnia, 2 lutego, 13 lutego, 24 marca, 1 kwietnia, 5 kwietnia, 6 kwietnia, 9 kwietnia, 17 kwietnia, 29 kwietnia, 9 maja, 4 września, 15 września.
Pochodzenie

Imię Katarzyna pochodzi z greckiego słowa „katharós”, czyli "czysty", "bez skazy", „niepokalany”. W Polsce pojawiło się ono za sprawą łaciny w XII wieku, jako spolszczenie imienia Catharina. W ciągu kolejnych dekad utrwalały się inne jego wersje, takie jak Katarzyna, Katerzena czy Katarzena wraz ze zdrobnieniami, wśród których można wymienić Kasza, Katusza, Katka, Kaszka. Przez kolejne dekady Katarzyna zaliczała się do „topowych” imion żeńskich w Polsce, dopiero wiek XIX przyniósł małą zmianę, kiedy zaczęto uważać je za nieco przestarzałe. W drugiej połowie XX wieku imię odzyskało należne mu miejsce, a rekordowa ilość dziewczynek o tym imieniu urodziła się w latach 80. XX - około 220 tysięcy.

Patron

Katarzyna ze Sieny urodziła się we Włoszech, jako 24 dziecko Lapy Piangenti. Już w wieku 7 lat doznała pierwszych widzeń, które towarzyszyły jej do końca życia. Gdy Katarzyna miała 13 lat, wbrew woli rodziców wstąpiła do zakonu dominikanek, co ukształtowało jej charakter. Przez kolejne lata Włoszka prowadziła ascetyczny tryb życia, pomagała biednym i chorym, ale angażowała się też w sprawy Kościoła oraz w problemy polityczne ówczesnej Europy. Walczyła o powrót papieży z Awinionu do Rzymu, propagowała ideę wyprawy krzyżowej. Przypisuje się jej liczne nawrócenia, posiadała charyzmat wypędzania demonów z osób opętanych. Po wyzdrowieniu z Dżumy, która nawiedziła Sienę otrzymała stygmaty w formie krwawych promieni. Zmarła w Rzymie w wieku 33 lat ofiarowując swoje życie i śmierć za Kościół i papieża. Wkrótce rozpoczął się kult Katarzyny, a w 1461 roku została kanonizowana przez papieża Piusa II. W 1970 została Doktorem Kościoła, a Jan Paweł II ogłosił ją w 1999 współpatronką Europy. Katarzyna jest patronem pielęgniarek, strażników i strażaków, osób cierpiących oraz kobiet, które poroniły.
Jedną z ważniejszych postaci w panteonie świętych Kościoła katolickiego jest Katarzyna Aleksandryjska,. Według legendy urodziła się w Aleksandrii w Egipcie i była córką króla Kustosa. Zginęła w wieku zaledwie 18 lat śmiercią męczeńska, po tym jak otwarcie krytykowała prześladowania chrześcijan. Kult św. Katarzyny bardzo mocno zaznaczył się zarówno w kościele zachodnim, jak i w prawosławiu. Od jej imienia pochodzi kilkadziesiąt nazw miejscowości polskich, św. Katarzyna jest także patronem m. in.: zakonu katarzynek, wyspy Cypr, nauki, paryskiej Sorbony, uniwersytetów, filozofów, nauczycieli, uczniów, dziewic, żon, adwokatów, bibliotekarzy, przewoźników czy. Fryzjerów.

W Polsce, w nocy z 24/25 listopada, czyli w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, obchodzi się również Katarzynki – żeński odpowiednik andrzejek. W ten dzień mają miejsce wróżby młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki.

Cechy

Katarzyna jest dziewczyną pełną sprzeczności. Z jednej strony ceni sobie wolność i samodzielność, ale z drugiej potrzebuje oparcia w silnym i odpowiedzialnym mężczyźnie, który okiełzna jej wybuchowy temperament. Podobnie jest z jej stylem życiem – wszystko robi w biegu, podąża za nowymi trendami, ale ceni sobie też tradycję i jest przywiązana do wspomnień.
Kasia najczęściej uważana jest za osobę sympatyczną, miłą, z którą bez trudu się dogadamy. Pomoże w potrzebie i jest lojalną przyjaciółką. Jako prostolinijna i szczera (czasami aż do bólu) kobieta nienawidzi dwulicowych ludzi, oszustów i krętaczy.

Jest dumna, pewna swoich zalet i nie kryje się z tym, że lubi jak wszystko kręci się wokół niej. Jej wadą jest jednak to, że jest zbyt pobudliwa i wyniosła, zdarza jej się obrażać o „byle co”. Skłonność do marudzenia i kaprysów powoduje, że osoby, którym brak cierpliwości zbyt długo z nią nie wytrzymają.

W sprawach zawodowych wiedzie jej się różnie, zależnie od konsekwencji i uporu. Według imienników wiele kobiet o imieniu Kasia szybko się zniechęca, co jest właśnie głównym powodem porażek. Jeśli jednak wytrwale dążą do celu, to osiągają sukcesy, gdyż inteligencja, przebojowość należą do jej silnych stron.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2016 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.