Dzień Poczty Polskiej

W roku 2024 Dzień Poczty Polskiej przypada na 18 października (piątek)

Do Dnia Poczty Polskiej pozostały jeszcze 4 dni.

18 października to historyczna data dla Poczty Polskiej, bowiem w tym dniu, w 1558 roku zapoczątkowała ona swoją działalność. Z tej okazji odbywa się uroczyste święto - Dzień Poczty Polskiej. Jego korzenie sięgają czasów wczesnego PRL-u.

Historia poczty w Polsce

Pierwsze zorganizowane usługi pocztowe w naszym kraju datuje się na okres, kiedy kształtowały się ośrodki władzy książęcej i królewskiej. Utworzenie tzw. „podwodów” przypisuje się Bolesławowi Chrobremu, obowiązek lokalnych przedstawicieli władzy do stworzenia wydzielonych pomieszczeń oraz dostarczanie koni dla posłańców wpisany została nawet do „Księgi elbląskiej” (podstawowe źródło ówczesnego prawa). W późniejszym czasie rozwijała się poczta kupiecka, a do powstania Poczty Polskiej przyczyniła się śmierć Królowej Bony w 1557 roku. Król Zygmunt II August musiał utrzymywać stałą i regularną korespondencję z Włochami, by otrzymać spadek po matce. 18 października 1558 roku władca utworzył Pocztę Królewską, która była pierwszą sformalizowaną instytucją publiczną tego typu. Ustanowiono stałe połączenie pocztowe między Krakowem i Wenecją poprzez Wiedeń, dzięki czemu kraj nad Wisłą przyłączył się do regularnych połączeń międzynarodowych. Wskutek reform zorganizowanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Poczta Polska stała się nawet przez pewien czas europejskim wzorem sprawności organizacyjnej.

Przez lata funkcjonowania w strukturach naszego państwa, Poczta zapisała się w świadomości Polaków nie tylko przez pryzmat wykonywanych przez nią zadań, ale i patriotyzm oraz oddanie jej pracowników dla kraju. Takie świadectwa złożyli oni w podczas niepodległościowych insurekcji w XIX wieku, odbudowy wolnej Polski w 1918 roku, heroicznej obrony Poczty Gdańskiej 1 września 1939 roku czy podczas Powstania Warszawskiego. Pocztowcy aktywnie uczestniczyli też w działalności „Solidarności”. W Dniu Poczty Polskiej warto o tym pamiętać, że jej pracownicy byli gotów oddać życie za nasz kraj.

Obchody Dnia Poczty Polskiej

Święto Poczty Polskiej po II wojnie światowej i w okresie PRL obchodzone było w pierwszą niedzielę po 18 października. Dawniej nazywano je Dniem Łącznościowca, popularna nazwa to także Dzień Listonosza. Wydarzenie przed laty było bardzo uroczyste, uczestniczyli w nich przedstawiciele najwyższych władz, a relacje zamieszczał każdy dziennik. Dziś data obchodów to 18 października, i choć obchody nie są już tak huczne, to jednak nadal wiele się dzieje.

W ramach upamiętnienia rocznicy utworzenia połączenia pocztowego między Krakowem i Wenecją przez Zygmunta II Augusta w całej Polsce odbywają się uroczystości z udziałem przedstawicieli lokalnych władz, polityków i oczywiście pocztowców. Impreza jest najlepszą okazją do wręczenia odznaczeń w uznaniu za dokonania zawodowe, są to m. in. Złoty, Srebrny lub Brązowy Krzyż Zasługi, Medal za Ofiarność i Odwagę czy Medal za Długoletnią Służbę. Nie brakuje podziękowań dla pocztowców i przemówień delegatów, goście mogą porozmawiać w milej atmosferze, przy dobrym jedzeniu i muzyce.

W dniu 18 października Poczta Polskiej często wprowadza specjalne znaczki okolicznościowe, np. z bohaterem narodowym i pocztowcem Feliksem Selmanowiczem, ps. „Zagończyk”, czy polskimi mistrzami świata w piłce siatkowej z 2014 roku. Wydano też znaczek z przeciętym pniem dębu - jego słoje symbolizują kolejne stulecia, w których Poczta rozwijała się i modernizowała.

Pracownicy Poczty na różny sposób świętują rocznicę powstania tej instytucji. I tak np. w 462. urodziny pocztowcy posadzili 462 drzewa, co było również okazją do wsparcia działań podniesienia lesistości w Polsce. W tym samym roku (2020) wprowadzono także udogodnienie dla klientów online, którzy poprzez specjalną stronę internetową mogą dokonywać różnych zakupów i wysyłek.

Urodziny Poczty Polskiej obchodzą też placówki edukacyjne, w wielu z nich organizowane są przedstawienia, konkursy plastyczne, dzieci tworzą kąciki pocztowe z skrzynkami na listy, znaczkami czy paczkami.

Październik to ważny dzień dla Poczty Polskiej, ponieważ w dziewiątym dniu tego miesiąca przypada także Światowy Dzień Poczty (obchodzony w naszym kraju od 1956 roku) oraz Dzień Znaczka.