Imieniny Alicji

Do najbliższych imienin Alicji ♀ zostały 82 dni co stanowi 2 miesiące i 20 dni.
Imieniny Alicji najczęściej obchodzone są 21 czerwca ale Alicja może obchodzić imieniny również: 11 listopada, 9 stycznia, 18 kwietnia.

Pochodzenie

Imię Alicja najprawdopodobniej pochodzi od męskiej formy imienia Aleksy. W języku włoskim brzmi ono Alessia, natomiast angielskim i niemieckim Alexia.

Według innych źródeł Alicja pochodzi od starogermańskiego imienia Adalheidis, czyli Adelajda, które skracało się do Alis. W „Słowniku imion” Jana Grzenia podane jest również, że może pochodzić od greckiego słowa „aletheia” oznaczającego „prawdę”, które w średniowiecznej łacinie przyjmowało formę: alitia, alicia.

Imię Alicja jest popularne głównie dzięki książce Lewisa Carolla „Alicja w krainie czarów". W Polsce spopularyzował je natomiast Marian Falski, autor elementarza, który zaczynał się od zdania „Ala ma Asa".

W 2014 roku było to jedno z najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce - nadano je bowiem 4,932 razy.

Patron

Alicja Kotowska

Maria Jadwiga, bo takie otrzymała imię, urodziła się 20 listopada 1899 roku w Warszawie, w wielodzietnej rodzinie. Ojciec Jan, który był organistą dbał by dzieci wiodły pobożne życie. Czytywał im Pismo Święte, a Marię wraz z siostrą wysłał do gimnazjum, w którym uczyły się zakonnice. Tam zdała maturę i wkrótce rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim, została także sanitariuszką Czerwonego Krzyża. Za niesienie pomocy podczas wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku odznaczono ją krzyżem Polonia Restituta.



29 lipca 1922 roku wstąpiła do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego (tzw Zmartwychwstanek) przyjmując imię Alicja. Wiązało się to również z porzuceniem nauki, na szczęście za namową przełożonych wznowiła później studia na kierunku matematyczno-przyrodniczym. W kolejnych latach dała się poznać jako znakomity pedagog i nauczyciel, pracowała m. in. w szkołach Zgromadzenia, a w 1934 r. Mianowano ją dyrektorem Prywatnej Szkoły Powszechnej i Żeńskiego Gimnazjum Ogólnokształcącego w Wejherowie. Dzięki Alicji placówka, która borykała się z problemami finansowymi rozkwitła: zyskała status państwowej, wzrósł poziom nauczania, zorganizowano samorząd szkolny, harcerstwo. Władze oświatowe doceniły jej pracę, odznaczając ją dyplomem honorowego członka Polskiego Związku Zachodniego, czyli organizacji która broniła Polaków i polskości wobec żywiołu niemieckiego.

We wrześniu 1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę a to oznaczało likwidację szkoły w Wejherowie, które od granicy dzieliło przecież zaledwie kilka kilometrów. Mimo że Alicji Kotowskiej groziło aresztowanie nie skorzystała z możliwości ucieczki. W wieku zaledwie 40 lat została przewieziona przez Gestapo do więzienia w Wejherowie. Już dwa tygodnie później naziści rozstrzelali ją w lasach piaśnickich, najprawdopodobniej podczas wielkiej egzekucji (314 ofiar). Przeprowadzono ją w dniu 11 listopada 1939 roku, w dniu święta narodowego Rzeczypospolitej. Świadkowie widzieli ją ostatni raz na więziennym podwórzu, gdy trzymała za ręce dzieci i je pocieszała. Po tym jak wsiadła do samochodu ciężarowego słuch o niej zaginął... Ciało siostry Alicji Kotowskiej nigdy nie zostało odnalezione, choć w czasie powojennej ekshumacji w jednej z mogił w Piaśnicy wydobyto różaniec, jaki nosiły przy pasku siostry zmartwychwstanki.

Duchowna została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II  13 czerwca 1999 roku.

Cechy

Codzienne obowiązki są dla Alicji utrapieniem – szybko ją nużą i wprowadzają w melancholijny stan, który zdecydowanie jej nie służy. Ala woli efektowne wydarzenia, przygody, spontaniczne akcje. Jeśli można o kimś powiedzieć, że nienawidzi poniedziałku to właśnie o niej, gdyż zawsze z utęsknieniem czeka na weekend. Podczas każdej imprezy jest niezmordowana – potrafi tańczyć i wygłupiać się do samego rana. Jako aktywna osoba lubi też podróżować, nie zapominając o tym, by odwiedzić miejscowe restauracje, sklepy i dyskoteki. Umie odnaleźć się w każdym towarzystwie, ale najchętniej przebywa z wesołymi ludźmi.



Ala jest wulkanem energii i uwielbia sport. Dzięki niemu może uzyskać dobrą sylwetkę, zwłaszcza, że kocha słodycze i pyszne jedzenie. Tenis, bieganie, jazdę na rowerze czy fitness uprawia jednak także z innego powodu – pozwala jej to zebrać myśli i zdystansować się do bieżących spraw i problemów.

Wie jak wytworzyć wokół siebie aurę zainteresowania, tajemnicy. Rozmawiając z nią trzeba się liczyć z tym, że nie wszystko mówi wprost. Bardzo wymownie wyraża siebie poprzez sztukę – muzykę, wiersze, malarstwo albo fotografię. Jest niezwykle utalentowana i wrażliwa, więc zawody oparte na kreatywności są dla niej idealne. Jak podaje wiele źródeł, Alicja ma też talent do nauki języków obcych. Rzadko celuje w kierownicze stanowiska, gdyż nie lubi być pod presją i podejmować odpowiedzialnych decyzji. Raczej nie jest typem kobiety, która potrafiłaby zrugać albo zwolnić pracownika, w dodatku takiego, z którym wiążą ją dobre stosunki. Wobec ludzi jest bowiem zawsze bardzo przyjacielska, bez obaw można jej się zwierzyć z problemów.

Ala jest bardzo oddana rodzinie, uwielbia spędzać czas z rodzeństwem, a w późniejszych latach z mężem i dziećmi. Stara się by swoim pociechom niczego nie brakowało i bywa bardzo wyrozumiała. Dlatego dobrze, by związała się z mężczyzną, który dla przeciwwagi potrafi być surowy i wymagający wobec dzieci.

To co wyróżnia Alę z tłumu to skłonności do przesady. Zdarza jej się panikować z byle powodu, i nierzadko udziela się też innym. Największe nerwy towarzyszą jej zwłaszcza, gdy dziecko idzie pierwszy dzień do szkoły czy jedzie na wycieczkę. Potrafi dzwonić co godzinę i pytać czy wszystko jest w porządku.

Ma specyficzne, beztroskie poczucie humoru. Niekiedy nawet można odnieść wrażenie, że jest jeszcze dzieckiem. Może podświadomie utożsamia się ze swoją słynną imienniczką z Krainy Czarów? Ta mała bohaterka była odważna, racjonalna ale też i nieco zagubiona w wielkim magicznym świecie. Tak jak czasami marzycielka Ala…

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.