Imieniny Kaliny

Do najbliższych imienin Kaliny ♀ zostało 9 dni.
Kalina obchodzi swoje imieniny 11 lipca.

Pochodzenie

W dawnych źródłach polskich po raz pierwszy imię to zapisano w 1434 roku. Trudno jednoznacznie ustalić jego pochodzenie, stąd przedstawiamy kilka wariantów etymologicznych.

- Wywodzi się najprawdopodobniej z greckiego wyrazu „kallimos” będącego poetycką formą przymiotnika „kalos” – oznacza on „piękny”, „dobry”.

- Do Polski przywędrowało od białoruskiego imienia Akwilina.

- Według innej teorii źródłosłowem imienia Kalina jest wyraz „kalinos” czyli „drewniany”.

- Może pochodzić od łacińskiego przydomka Aquilinus/Aguilina co oznacza „orli”.

Obecnie powszechne jest utożsamianie etymologii tego imienia z ozdobnym krzewem z czerwonymi jagodami. Kalina w kulturze uchodzi za symbol dziewczyny, życiodajnej siły i płodności oraz niewinności. Jej owoce, które przywodzą na myśl krople krwi kojarzą się z narodzinami i życiem, nieśmiertelnością. To pewnie dlatego dawniej wierzono, że chroni przed piorunami czy demonami. Kalina koralowa posiada liczne właściwości lecznicze, między innymi na kobiece dolegliwości, ból gardła, krwotok. Według dawnych wierzeń sprawdza się również jako środek przeczyszczający czy przeciw łysinie.Warto wiedzieć, że Kalinka to zdrobnienie od żeńskiego imienia Kallinika oraz męskiego Kalinik. Kalinik pojawia się po raz pierwszy w źródłach pochodzących z XV wieku z monastyru sołowieckiego.

Cechy

Kalinka to kobieta, która ma wyraźną osobowość. Żywe usposobienie, otwartość, ciekawość świata sprawia, że wszędzie jej pełno. Zawsze zaznacza swoją obecność, niezależnie od miejsca, czasu i akcji. Nie można przecież zapominać, że jej imienniczką była słynna aktorka, symbol seksu w PRL, czyli Kalina Jędrusik. Budziła liczne emocje, szokowała, zachwycała, ale nikt nie przeszedł koło niej obojętnie.

W uczuciach jest stała i niezależna. Co ciekawe, zawsze zostawia sobie margines swobody. Lubi być adorowana i zdobywana, flirtować z chłopakami. Nie akceptuje totalnego kontrolowania ze strony partnera i ona sama tego nie robi. Uważa, że trzeba kochać na całego, ufać bezgranicznie. Dla niej miłość oznacza szaleństwo, pasję, namiętność. Gdy ktoś nie czuje tego, prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw. Wie jak zwrócić na siebie uwagę mężczyzn, choć niektórzy trochę się jej boją - bowiem nie jest to szara myszka. Przebojowa, pewna siebie kobieta, która mówi głośno to co myśli – nie każdy ma tyle śmiałości, by ją poderwać. Pociągają ją więc niepokorni, nieprzewidywalni mężczyźni z fantazją.Bardzo dba o swój wygląd, w tym celu może godzinami przebywać na zakupach i szukać odpowiednich kreacji, kosmetyków. Nadąża za wszelkimi trendami w modzie, wie jak ubrać się stylowo: elegancko a zarazem bardzo kusząco. Choć uwielbia słodycze, to potrafi w imię pięknej sylwetki ograniczyć spożywanie czekolady czy lodów.

Ma wysokie ambicje i oczekiwania, nigdy nie zadowala się przeciętnością, byle jakością. Zawsze gra o największą pulę. Dąży do tego by prowadzić wygodne życie, otaczać się pięknymi przedmiotami. Nie musi oczywiście mieszkać we willi i latać do pracy helikopterem, ale nigdy na przykład nie zamieszkałaby pod wspólnym dachem z teściami.

W domu lubi sprawować pieczę nad wszystkim. Bardzo kocha dzieci, czerpie radość i energię z codziennych kontaktów z bliskimi. Zrobi wszystko by zapewnić im dobre życie, jest opiekuńcza i wyrozumiała. Rzadko się złości, ale gdy już to zrobi, to wtedy lepiej nie być w pobliżu.

Doskonale czuje się w zawodach wymagających kontaktu z ludźmi. Jako młoda dziewczyna marzy o karierze piosenkarki, aktorki czy też modelki. Jako jednak że kieruje się wzniosłymi ideałami, ma romantyczną naturę, lubi pomagać, często wybiera zawody takie jak lekarz, pielęgniarka, opiekun społeczny. Inne predyspozycje, takie jak wrodzona ciekawość, dociekliwość pchają ją do profesji dziennikarza. Z trudnością przychodzi jej za to wykonywanie zawodów typowo związanych z pracą biurową – 8 godzin siedzenia przy komputerze bardzo ją nuży i męczy.

Kalina uwielbia imprezować, spotykać się ze znajomymi. Każda okazja jest dla niej dobra, by wyrwać się z domu. Rzadko kiedy odmawia zaproszeń, sama też często organizuje domówki. Ma więc wielu znajomych i jest znana ze swojej towarzyskości, ale czasem powinna zreflektować się, kto jest prawdziwym przyjacielem. Kiedy potrzebuje pomocy, nagle okazuje się, że wiele koleżanek czy kolegów nie ma jej nic do zaoferowania.

Kalina to silna osobowość, niekiedy przypominająca nawet profil gwiazdy filmowej. Kocha się ją albo nienawidzi, obojętność wobec niej to prawdziwa rzadkość.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.