Imię Małgorzata utworzone zostało od greckiego słowa margarites, stąd też oznacza „perłę”.
Już w średniowieczu imię to było bardzo popularne na ziemiach polskich. Najpierw zapisywano je w łacińskiej formie, czyli na przykład Margareta i Margarita. Pierwsze zapiski w naszym języku, w postaci Margrzeta, datuje się na rok 1382. W kolejnych latach pojawiały się inne formy tego żeńskiego imienia: Margorzata, Margarzeta, Margorzeta, Mangorzata czy Małgorzata. W średniowiecznych dokumentach doszukamy się też pochodnych form imienia Małgorzata. Jak podaje „Słownik imion” Jana Grzenia są to: Greta (1253), Marzena (ok. 1265), Macha (1393) czy Masza (1406). Forma Margrit zdradza natomiast niemieckie pochodzenie imienia. Z czasem imię traciło w Polsce na popularności, a w XIX wieku uchodziło nawet za staromodne. Dopiero w latach 60. XX wieku zyskało ponowne zainteresowanie, kiedy imię nadano ponad 180 000 dziewczynkom. W naszym kraju można się spotkać z nazwiskami Małkiewicz, Małkowski, Małgorzewski, które pochodzą od tego imienia.
Małgorzata Maria Alacoque
Małgorzata Maria przyszła na świat 22 lipca 1647 roku w małej burgundzkiej miejscowości Lauthecour. Była córką sędziego, jednak ojciec zmarł gdy miała 8 lat i trafiła na wychowanie do zrzędliwych ciotek i apodyktycznego wuja. Jako dziecko zachorowała na paraliż, ale po kilku latach ciężka choroba w niewyjaśniony sposób ustąpiła.
Od najmłodszych lat pragnęła wstąpić do zakonu, jednak obowiązki domowe wobec przybranych opiekunów jej to uniemożliwiały. Swój cel zrealizowała w wieku 24 lat przystępując do Sióstr Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (wizytek) w Paray-le-Monial. Tam doświadczała osobistych spotkań z Jezusem Chrystusem, który przekazał jej zadanie niesienia ludziom posłannictwa o Jego Najświętszym Sercu. Uroczystość miałaby się odbywać w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Małgorzacie trudno jednak było przekonać otoczenie o prawdziwości wizji, musiała znieść wiele przykrości ze strony innych sióstr. Wspierał ją jednak przełożony klasztoru jezuitów Klaudiusz de la Colombiere, który również został później świętym. Dzięki temu pod koniec lat 80. XVII wieku w jej klasztorze otwarto pierwszą kaplicę Najświętszego Serca Jezusowego. Małgorzata nie doczekała jednak tej chwili - zmarła w 1690 roku w wieku 43 lat.
Imię Małgorzata oznacza perłę, a te są bardzo cenione w jubilerstwie. W przypadku Małgosi z pewnością można dostrzec, że to dziewczyna subtelna, pełna wdzięku i uroku. Ma swój styl, wyczucie smaku, jest elegancka i dostojna. Cechuje się wysoką kulturą osobistą, płynnie się wyraża, schludnie ubiera, dba o higienę. Oczywiście, jest tylko człowiekiem, więc ma i wady. Jedną z nich jest zmienny charakter. Nawet drobne niepowodzenia czy delikatna krytyka potrafią wyprowadzić ją z równowagi na cały dzień. Łatwo ją obrazić, przez co nie ma zbyt wielu przyjaciół. Nie pomaga jej fakt, że jest surowa wobec otoczenia i marudna. Zawsze mówi to co myśli, nawet jeśli słowa mogą zranić rozmówcę. Dzięki temu możemy być pewni, że gdy pytamy ją o szczerą odpowiedź, taką właśnie uzyskamy. Zaletą tego jest jednak to, że wskazówki Małgosi są zazwyczaj bardzo trafne i warto się czasem do nich zastosować, może to nam wyjść na dobre.
Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj
- daty imienin częściej obchodzone | |
- daty imienin rzadziej obchodzone | |
6 | - pozostałe dni |