Imieniny Romana

Do najbliższych imienin Romana ♂ zostało 20 dni.
Imieniny Romana najczęściej obchodzone są 28 lutego, 29 lutego, 9 sierpnia oraz  18 listopada. Roman może również obchodzić imieniny: 22 maja, 1 października, 6 października, 23 października, 24 listopada.

Pochodzenie

Imię to powstało na gruncie łaciny, pierwotnie oznaczało kogoś, kto pochodził z Rzymu i uosabia wszystkie mężne cechy charakterystyczne dla prawdziwego Rzymianina.

W rodzimych źródłach formy Romanus można doszukać się już w dokumentach z 1219 roku. Pod postacią Roman występuje od 1400 roku. Imię sporą popularnością cieszyło się w latach 50. XX wieku.

Od tego imienia pochodzą takie nazwiska jak: Roman, Romaniak, Romanicki, Romanis, Romaniszyn, Romanowicz, Romańczuk, Romaszkiewicz, Romański.

Patron

Roman Jurajski urodził się około 390 roku w Górnym Bugey. Należał do uczniów opata Sabina z Ainay pod Lyonem. Pod wpływem lektury, która sławiła pierwszych ojców pustyni w Egipcie, sam zdecydował się na życie pustelnika.

Udał się w dziewicze wówczas lasy Jury w Burgundii, gdzie modlił się, czytał Biblię, pisma Ojców Kościoła i pracował fizycznie. Dołączył do niego młodszy brat Lupicyn, a później kolejni uczniowie. Wspólnie założyli w dolinie rzeki Bienne w górach Jura opactwo Saint-Claude, które zyskało dużą popularność. Gdy w ich szeregi wstępowało coraz więcej osób Roman zdecydował, że będą prowadzić życie cenobityczne, czyli zamieszkają w oddzielnych pustelniach pod kierunkiem bardziej doświadczonego mnicha, nazywanego ojcem (abba, opat). Wkrótce założono nowy ośrodek w Leuconne, którym kierował Lupicyn. Powstał także żeński ośrodek w Balma na skale z widokiem na dolinę na prawym brzegu rzeki Bienne, gdzie wraz ze 125 mniszkami wprowadziła się siostra Romana i Lupicyna Yole.



W 450 roku św. Roman założył kolejny klasztor na zboczu Jury w Romainmôtier-Envy, który jest obecnie najstarszym klasztorem w Szwajcarii. Ideały wyznawane przez braci rozprzestrzeniły się na cały kraj Franków, aż po Wogezy i Germanię. Według źródeł św. Roman dokonywał też cudów, między innymi uzdrowił trędowatych podczas pielgrzymki do grobu św. Maurycego z Agaunum.

Roman zmarł w Balma odwiedziwszy siostrę i tam też został pochowany.

Cechy

Mężczyzna o tym imieniu zazwyczaj ma sporą charyzmę. Potrafi oddziaływać na innych, narzucić im swoje zdanie. Nie bez powodu – należy do osób, które wolą wydawać polecenia niż je wykonywać. Od małego Roman stara się o to, by dowodzić paczce kolegów z podwórka czy podstawówki, a w późniejszych latach marzy mu się kariera prezesa. Warto dodać, że ludzie garną się do niego, ponieważ jest słowny i nigdy nie rzuca słów na wiatr. Zjednuje sobie szacunek ludzi nie tyle sinym charakterem, co sympatią. Roman ma też poczucie obowiązku wobec otoczenia – jeśli ktoś mu ufa, stara się tej osobie jak najlepiej odpłacić i udowodnić, że postępuje słusznie.



Do Romka dobrze pasuje określenie „silny, milczący typ” – jest bowiem raczej małomówny, szczególnie w gronie nieznajomych. Rzadko kiedy usłyszymy od niego narzekania na swój los i problemy – niechętnie zwierza się nawet najbliższym. Uważa, że mężczyzna jako głowa rodziny, nie powinien pokazywać słabości. Stąd też nie ma co liczyć na jego wyrozumiałość wobec innych. Romanowi można zarzucić, że niekiedy niezbyt ładnie traktuje słabszych. Jako dziecko zdarza mu się wyśmiewać rówieśników, także jako dorosły mężczyzna lubi wbić komuś przysłowiową szpilkę. Na ofiary rzadko jednak wybiera silniejszych od siebie. Można znieść jego żarty i sarkazm, ale na dłuższą metę stają się one dokuczliwe.

Jest opiekuńczym i troskliwym ojcem oraz małżonkiem. Zależy mu na budowaniu szczęśliwego domu, dba o to, by rodzinie niczego nie brakowało. Jako kochanek ma różne oblicza – bywa delikatny i czuły, ale czasem też gwałtowny i agresywny.

Męczy go przebywanie w jednym miejscu, stąd też stale szuka nowych wyzwań. Roman jest tym typem człowieka, który nie boi się odważnych ruchów, takich jak na przykład założenie własnej działalności gospodarczej. Jeśli wykorzysta swoje atuty, ma duże szanse zrealizować cele i marzenia. Po stronie jego zalet można wpisać między innymi umiejętność logicznego myślenia, opanowanie, cierpliwość, dobrą pamięć, odwagę. Roman nie jest typem człowieka, który działa pochopnie i po omacku. Planuje dokładnie swoje posunięcia, niczym wytrawny strateg czy szachista.

Jako człowiek, który jest urodzonym przywódcą, pasjonuje się dziejami wielkich bitew czy postaci. Jest świetnie zorientowany także w najnowszej historii naszej planety, na przykład w polityce, technologii, budownictwie. Do jego zainteresowań zaliczyć można też piłkę nożną, boks, judo, siatkówkę, tenis. Miłość do sportu nie bierze się u niego z niczego – dba o kondycję fizyczną i lubi wszelaką rywalizację. Sport jest dla niego idealnym tego połączeniem. Co ciekawe, także dyscypliny, w których trzeba używać siły umysłu są jego konikiem, choćby szachy, brydż czy poker. Po prostu Romek to facet o wyrazistym charakterze, który kształtuje nie tylko tężyzna fizyczna, ale i intelekt.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe