Imieniny Ryszarda

Do najbliższych imienin Ryszarda ♂ zostało 140 dni co stanowi 4 miesiące i 18 dni.
Imieniny Ryszarda najczęściej obchodzone są 7 lutego, 3 kwietnia oraz  18 kwietnia. Ryszard może również obchodzić imieniny: 9 czerwca, 14 czerwca, 9 sierpnia, 7 września, 26 kwietnia.

Pochodzenie

Ryszard to imię męskie pochodzenia germańskiego. Powstało na gruncie języka staro-wysoko – niemieckiego jako złożenie elementów „rik” oznaczającego „władcę”, „króla” i „hard”, czyli „silny”,„odważny”,„śmiały”.

W naszym języku występuje od początku XIII wieku jako Ricardus (1212), Richardus (1222). W 1385 roku pojawiła się forma Rejchart.

Jedną z osób, która rozsławiła imię jest Ryszard Lwie Serce. Uważany dziś za szlachetnego i idealnego władcę Ryszard w rzeczywistości wzbudzał wiele kontrowersji. Jego przydomek podobno został mu nadany nie z powodu waleczności i odwagi, ale ze względu na bezlitosną srogość w ściąganiu podatków.



Od tego imienia pochodzą nazwiska Richard oraz Richards.

Patron

Ryszard z Lukki

Znany też jako Ryszard z Wessex, Ryszard król, Ryszard Pielgrzym.

O życiu Ryszarda z Lukki niewiele wiadomo. Urodził się w VII wieku, w brytyjskim Wessex. Choć nie potwierdza tego żaden dokument, najprawdopodobniej był królem spokrewnionym ze św. Bonifacym-Winfrydem. Najbardziej znany jest ze swojej pielgrzymki do Rzymu, wraz z dwoma nastoletnimi synami: Willibaldem i Winebaldem. Córkę Walburgę zostawił natomiast pod opieką zakonnic w klasztorze św. Scholastyki w Wimborne. Podczas pielgrzymki odwiedzał sanktuaria, kościoły i groby Świętych, według legend uzdrowił napotkanego po drodze pielgrzyma. Trudy wędrówki okazały się dla niego zbyt duże – zmarł 7 lutego 722 roku w Lukce. Synowie kontynuowali natomiast pielgrzymkę jeszcze przez 5 lat. Pochowano go w kościele św. Frediana, a przy jego grobie działy się różne cuda. W 1152 roku relikwie Ryszarda przeniesiono do wybudowanego specjalnie ołtarza.

Szacunek, jakim obdarzany jest Ryszard z Lukki ma też związek z jego potomstwem. Synowie po powrocie z pielgrzymki wstąpili do opactwa benedyktynów na Monte Cassino. Willibald został biskupem Eichstätt, a Winebald opatem podwójnego klasztoru w Heidenheim. Walburga została natomiast przeoryszą klasztoru w Bishofsheim. Całą trójkę Kościół katolicki uznał za świętych.

Cechy

Rysio, choć jego imię oznacza silnego władcę, nie należy do wojowniczych ludzi. Jest łagodnym, pokojowo nastawionym do wszystkich człowiekiem, zawsze szuka porozumienia. Konflikt czy użycie siły fizycznej to dla niego ostateczność, jednak pod żadnym pozorem nie należy go lekceważyć. Gdy Ryszard się zdenerwuje, zamienia się w swojego słynnego imiennika Lwie Serce, czyli jest zawzięty i szalenie niebezpieczny.



Z angielskim królem łączy go odwaga i siła, ale znacznie więcej dzieli. Rysio jest bowiem bardzo przywiązany do swojego kraju czy miasta, natomiast Lwie Serce, choć był królem Anglii nigdy nie nauczył się języka angielskiego i o wiele cieplejszymi uczuciami darzył Francję. Ryszard jest wielkim patriotą, szanuje historię swojego kraju i tradycję. Niechętnie opuszcza na dłużej dom rodzinny i wyjeżdża na delegacje, nie mówiąc już o emigracji. Lubi co prawda poznawać świat, nowych ludzi, ale wie, że jego miejsce jest zawsze tam, gdzie są jego bliscy. Dla rodziny jest zresztą gotów wiele poświęcić, nie trzeba dodawać, że własne dzieci kocha nad życie, podobnie jak rodziców, rodzeństwo. Największą radość sprawia mu zresztą wspólne biesiadowanie i spędzanie wolnego czasu z ludźmi, także z kolegami z podwórka, znajomymi z pracy czy kuzynami.

Ryszard na ogół cieszy się nie tylko sympatią w swoim środowisku, ale i szacunkiem. Jest ceniony za odpowiedzialny charakter, lojalność, życzliwość, intelekt, zdyscyplinowanie. Jest pewny siebie, stawia sobie ambitne cele i nie boi się ich realizować. Ma też dobrą intuicję, choć poważne decyzje podejmuje po konsultacjach z najbliższymi. Połączenie tych zalet sprawia, że po stronie osiągnięć zawodowych, jak i osobistych może wpisać wiele sukcesów. Jak każdemu zdarzają mu się też błędy, ale potrafi wyciągać z nich bardzo trafne wnioski na przyszłość. Wiążę się to na przykład z tym że jeśli będziemy go próbowali oszukać, raczej nie mamy szans na odbudowanie jego zaufania.

Ryszard ewidentnie ma słabość do dawnych rycerskich czasów, gdzie honor i zasady były czymś bardzo ważnym. Brzydzi się na przykład donosicielami, osobami, które znęcają się nad słabszymi, kobietami, zwierzętami czy w inny sposób postępują niehonorowo.

Z drugiej strony pociągają go też dawne uroczyste ceremonie, rytuały. Na co dzień może przejawiać się to w zamiłowaniu do zawodów sportowych i rywalizacji, zarówno na murawie, czy w ringu, ale też w takich niszowych sportach jak jeździectwo, karate, szachy czy szermierka. Jego hobby to oczywiście również historia, nie tylko ta związana z rycerzami i wielkimi wojownikami. Jest człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach, więc pasjonuje się też na przykład historią sportu, filmu albo motoryzacji.

Rysio jest więc romantykiem, który pewnie nie miałby nic przeciwko, byśmy wrócili do dawnych czasów, kiedy ludzie przemawiali czynami, a honor był najważniejszy.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.