Imieniny Tymoteusza

Do najbliższych imienin Tymoteusza ♂ zostało 55 dni co stanowi 1 miesiąc i 26 dni.
Imieniny Tymoteusza najczęściej obchodzone są 24 stycznia oraz  21 maja. Tymoteusz może również obchodzić imieniny: 19 grudnia, 26 stycznia, 28 lutego, 6 kwietnia, 3 maja, 10 czerwca, 22 sierpnia.

Pochodzenie

To imię wywodzi się z języka greckiego, Jego pierwotne znaczenie to „cześć Bogu” wynikające z połączenia wyrazów „time” (cześć) i „theos” (Bóg). Na ziemiach polskich tego imienia używano już najprawdopodobniej w XI wieku, na co wskazują źródła z lat 1455- 80. Jak podaje „Słownik imion” Jana Grzenia imię Tymoteusz nosił biskup poznański, który z pochodzenia był Włochem. Później pojawiły się też pochodne formy takie jak Tymka, Tymek, Tyme, Tyma, Tymon.

Patron

TYMOTEUSZ

Tymoteusz pochodził z Lystry (obecnie Konya). Był synem greckiego poganina i żydówki Euniki. Ojciec nie robił jednak przeszkód jego matce i babci Lois by wychowywały Tymoteusza w wierze chrześcijańskiej. Był on więc wykształconym człowiekiem i znał Pismo święte. Podobnie jak matka i babcia, on również został ochrzczony przez św. Pawła z Tarsu podczas jego pierwszej podróży apostolskiej w latach 45-49. Wkrótce Paweł zabrał ze sobą Tymoteusza, by ten pomagał mu w szerzeniu ewangelii. Ze względu na żydów mieszkających w jego stronach, by uniknąć niepotrzebnych trudności Paweł obrzezał go.



Tymoteusz wraz z Pawłem odwiedził wiele miejsc na całym świecie, w tym krainy Azji Mniejszej, Macedonię, Ateny i Korynt. Apostoł darzył go szczególną sympatią, nazywał go najdroższym synem oraz bratem. Tymoteusz nie opuścił swojego mentora nawet podczas jego uwięzienia w Rzymie.

Św. Paweł powierzył mu duszpasterską opiekę nad chrześcijanami w Efezie, gdzie został pierwszym biskupem. Podczas sprawowania tej funkcji otrzymał od Pawła dwa listy pasterskie, w których apostoł zawarł cenne rady dotyczące krzewienia wiary chrześcijańskiej, głoszenia ewangelii czy postępowania z odstępcami od prawdziwej wiary. Oba listy można znaleźć w Nowym testamencie, trzeci skierowany jest natomiast do Tytusa sprawującego podobna funkcję na Krecie. Te postacie są ze sobą mocno związane. Tymoteusz i Tytus należeli do najbliższych uczniów Pawła, razem obchodzi się wspomnienie liturgiczne dotyczące tych postaci w Kościele katolickim.

Śmierć męczeńska Tymoteusza miała miejsce podczas pogańskiego święta poświęconemu Dianie. Apostoł wszedł w rozentuzjazmowany tłum, który obnosił wokół miasta pogańskie bożki. Gdy zaczął głosić wiarę w prawdziwego Boga, poganie pobili go i ukamienowali. To wydarzenie datuje się na 97 rok. Jego ciało z honorami pochowali chrześcijanie. W 356 roku jego relikwie przeniesiono do Konstantynopola i złożono w bazylice Dwunastu Apostołów. Spoczywały tam do XII wieku, wtedy to krzyżowcy przewieźli do Termolii we Włoszech. Obecnie znajdują się w rzymskim kościele św. Jana.

Św. Tymoteusz jest patronem chorych na żołądek i na zaburzenia jelit.

Cechy

Tymoteusz to imię dla człowieka z dużym potencjałem, kreatywnego. Tymo potrafi dostosować się do różnych sytuacji. Ma zdolności aktorskie, co dowodzi liczba znanych aktorów o tym imieniu – jak choćby Tim Robbins, Tim Roth, Timothy Dalton czy reżyser Tim Burton. Może to po nich przejął charyzmę? Trzeba przyznać, że wzbudza ciekawość w towarzystwie, a kobiety szybko ulegają jego urokowi. To na pewno również kwestia dużego poczucia humoru oraz swobody i luzu, z jakim podchodzi do życia. Ten człowiek nigdy się nie martwi, z uśmiechem na twarzy przyjmuje nawet najtrudniejszy problem. W jego towarzystwie każdy czuje się dobrze i bezpiecznie. Także dlatego, że jest naprawdę miły. Traktuje wszystkich z życzliwością, wie jak zachować się taktownie i dyplomatycznie. Ze swoim podejściem mógłby zostać niezłym politykiem, na pewno ludzie by na niego głosowali. Jest po za tym uczciwy, chyba nawet aż za bardzo jak na politykę.



Nie jest agresywny, jeśli go wyprowadziliśmy z równowagi i podniósł głos, to znak, że naprawdę coś przeskrobaliśmy. Tymoteusz to bardzo wyrozumiały człowiek, co czasami działa na jego niekorzyść. Po prostu bywa wobec niektórych osób zbyt pobłażliwy, daje się wykorzystywać. Zwłaszcza że trudno odmówić mu komukolwiek pomocy.

W imiennikach można przeczytać ciekawą informację o Tymoteuszu, a mianowicie że to chłopak o wilczym apetycie. Potrafi zjeść za trzech, a co najlepsze, zazwyczaj wcale po nim tego nie widać. Może to kwestia dużej aktywności fizycznej? Tymoteusz nie jest typem kanapowca, który większość czasu spędza przed telewizorem albo komputerem. Lubi wysiłek fizyczny, pójść na siłownie, pograć z chłopakami w piłkę. Sport to jedna z jego pasji.

Wilczy apetyt u Tymka widać także w innych sferach. Celuje wysoko, ambitnie, nie zadowala się przeciętnością. Dąży do tego, by mieć szybki samochód, najpiękniejszą kobietę i wspaniale urządzone mieszkanie. Jeśli tylko się postara, wszystko to stoi przed nim otworem, ponieważ jest to inteligentny człowiek, który nie boi się wyzwań.

Tymoteusz jest chłopakiem, który lubi imprezować, spotykać się ze znajomymi. Nic jednak nie jest dla niego przyjemniejsze niż spędzanie czasu z rodziną. Gdy pozna kobietę, z którą chce spędzić resztę życia, świata poza nią nie widzi. Szybko chce mieć potomstwo. Już jako ojciec uwielbia spacery z dziećmi, gra z synem w piłkę czy na konsoli do samego wieczora. Ma z dzieciakami świetny kontakt. Zresztą nie tylko z nimi – każdemu pokojowo nastawionemu człowiekowi okazuje szacunek i sympatię. Sam więc szybko ją zdobywa.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe