Imieniny Władysława

Do najbliższych imienin Władysława ♂ zostało 17 dni.
Imieniny Władysława najczęściej obchodzone są 27 czerwca ale Władysław może obchodzić imieniny również: 12 czerwca, 30 czerwca, 25 września.

Pochodzenie

Imię Władysław zapożyczone zostało do naszego języka z języka czeskiego, wcześniej miało formę Wlodzisław Powstało wskutek połączenia członów „Władzi-” lub „Włady-” oznaczające „panować”, „władać” oraz elementu „-sław”, czyli „sława”.

W dawnych polskich źródłach imię pojawia się już w XII wieku jako Włodzisław, Władysław i Władzisław. Ówczesne zdrobnienia brzmiały natomiast Władek i Włodek. Czasami można spotkać się też z formą Ładysław, którą zapożyczoną z języków czeskiego i słowackiego.

W Polsce imię dużą popularnością cieszyło się w rodach Piastów i Jagiellonów. Jedną z przyczyn był fakt, że Władysław Węgierski, syn polskiej księżniczki Rychezy i króla węgierskiego Beli utrzymywał przyjazne stosunki z naszym krajem. Pierwszym Władysławem wśród Piastów był Władysław I Herman, syn Kazimierza I Odnowiciela i Dobroniegi Marii. Wśród władców Polski można wymienić wielu innych władców o tym imieniu, między innymi Władysława I Łokietka i Władysława II Jagiełło.Żeńskim odpowiednikiem imienia jest Władysława.

Dziś imię to nie jest już tak popularne jak np. w latach przedwojennych. Wypada jednak mieć nadzieję, że wróci na nie moda, gdyż jest ono obecne w naszej tradycji ponad 800 lat.

Patron

Władysław I Święty był synem króla Węgier, ale miał w sobie także polską krew, gdyż urodził się około 1040-1048 roku w Krakowie. Jego ojciec Bela I schronił się przed prześladowaniami na dworze Kazimierza Odnowiciela, który dał mu też za żonę swoją siostrę Rychezę. Z tego związku urodził się Władysław I Święty. Chłopiec mógł pojechać do kraju swojego ojca dopiero w wieku 16 lat, dzięki poparciu Bolesława Śmiałego. Tron objął wtedy jego starszy brat Gejza I, który trzy lata później zmarł. Jego następcą został Władysław I Święty. Poślubił Adelajdę, córkę Rudolfa, księcia Szwabii, z którą miał dwie córki.

Podczas swojego panowania musiał zmagać się ze stryjecznym bratem Salomonem wspieranym przez Awarów i Pieczyngów. Ostatecznie wygonił ich z Siedmiogrodu i osadził tam kolonistów węgierskich. Wychodził zwycięsko z różnych konfliktów, a nawet udało mu się rozszerzyć terytorium państwa, gdyż podbił Zagrzeb i założył tam diecezję. Działania na polu religijnym stanowią osobną historię, bowiem Władysław ma duże zasługi w chrystianizacji Węgier, które dzięki niemu otrzymały pierwszych świętych (Stefana, Emeryka, Gerarda). Dbał również o odbudowę zniszczonych kościołów a zarazem zabraniał kultywowania wszelkich obyczajów pogańskich.W 1095 roku podczas synodu w Clermont papież ogłosił pierwszą krucjatę przeciw muzułmanom dla uwolnienia Ziemi Świętej, a Władysław został bezdyskusyjnie wybrany jej wodzem. Zmarł jednak podczas przygotowań w Neutrze. Kanonizował go papież Celestyn III w 1192 roku. Jest patronem Węgier, a jego imię przybrał na chrzcie polski król Jagiełlo, który pielgrzymował do grobu patrona.

Cechy

Władysław mógłby być przykładem dla każdego dowódcy – staje pierwszy do walki, i jako ostatni opuszcza tonący okręt. Od małego ma predyspozycję do pełnienia roli lidera. Jest odważnym, aktywnym uczniem, ch zgłasza się do odpowiedzi, chętnie zabiera głos w dyskusjach. Pociąga go harcerstwo, od siedzenia przy monitorze komputera woli zabawę z chłopakami na podwórku i boisku. Wszędzie chce być przywódcą, odgrywać ważną rolę w otoczeniu, być docenianym i podziwianym. Najważniejsze jednak, że nie robi tego wbrew innym – potrafi wytworzyć wokół siebie aurę spokoju, zaufania, której ulęgają znajomi. Rzadziej jest to natomiast bezmyślne narzucanie swojej woli.Posiada dar wnikliwej obserwacji otoczenia, wielu rzeczy uczy się na podstawie własnych doświadczeń i spostrzeżeń. Dobrze wykorzystuje wskazówki, których udzielają mu starsi i bardziej doświadczeni ludzie. Jest inteligentnym gościem, który nigdy nie popełnia dwa razy tego samego błędu i z każdej porażki wyciąga dla siebie cenną lekcję. Byłby świetnym nauczycielem, trenerem czy pedagogiem, zwłaszcza że wykazuje instynkt opiekuńczy, jest skory do pomocy, zwłaszcza słabszym.

Jest patriotą, człowiekiem dumnym z osiągów przodków. Wierność biało- czerwonym barwom wykazuje nie tylko podczas zmagań naszych sportowców, ale pamięta o wszelkich rocznicach, ważnych bitwach i datach dla naszego narodu. Przy tym wszystkim nie należy do osób, które narzekają na sytuację w Polsce – kocha swój kraj, dobrze mu się tutaj żyje. Najpewniej czuje się w domowym gronie, blisko rodziny i przyjaciół, których zna od wielu lat. To daje mu poczucie ciepła i bezpieczeństwa, nie zamieniłby tego nawet na willę z basenem w Hollywood.

Jest człowiekiem honoru i potrafi zachować się przyzwoicie, dostojnie. Wie, że niektóre rzeczy zostają w rodzinie, biurze czy szatni i nigdy nie żali się publicznie. Mówi prosto w oczy, bez obgadywania za plecami. Jako dyrektor, bo to przecież jego wymarzona funkcja taki właśnie jest – nie prowadzi żadnych zakulisowych zagrywek – jasno mówi kandydatowi, jakich wyników i efektów od niego oczekuje. Do tego może być świetnym przykładem dla innych, gdyż tak samo traktuje sprzątaczkę czy ochroniarza w biurze, jak i ważnego partnera w interesach.

W sprawach uczuciowych Władek jest dość ostrożny, gdyż z trudem się zakochuje. Potrzebuje czasu i pewności do tej drugiej osoby, dopiero wtedy otwiera swoje serce. Jeśli jednak już to zrobi, to bezgranicznie i na zawsze. W tym temacie najłatwiej zranić twardego i charakternego Władysława.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.