Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

W roku 2024 Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca przypada na 16 października (środa)

Do święta pozostało jeszcze 141 dni co stanowi 4 miesiące i 18 dni.

To święto obchodzimy od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego podstawowym celem jest podniesienie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymania akcji serca. W tym dniu można i należałoby wziąć udział w szkoleniu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza będzie nam potrzebna.

16 października, bo taka data została ustalona dochodzi w wielu miastach do spotkań oraz wykładów związanych z podnoszeniem świadomości społeczeństwa na temat zatrzymania krążenia oraz pomocy, jaką możemy dokonać w sytuacji, gdy natrafimy na osobę, która jej potrzebuje. Tego dnia organizowane są pokazy, w jaki sposób należy prawidłowo wykonać resuscytację. Uczestnicy mają szansę doskonalić swoje umiejętności na tak zwanych fantomach. Zdaniem ekspertów, dzięki prawidłowo wykonanemu masażowi serca szanse na przeżycie wzrastają do nawet 50%, dlatego ważne jest, aby każdy człowiek wziął udział w takich spotkaniach. Niezwykle ważne jest samodzielne udzielanie pierwszej pomocy zanim dotrze karetka. Zdaniem Europejskiej Rady Resuscytacji 100 tysięcy osób rocznie mogłoby uniknąć śmierci w przypadku, gdy uzyskaliby pomoc od osób, które znajdują się w ich otoczeniu. Niestety wiele z nich niepotrzebnie boi się udzielania pomocy.

Należy podkreślić, że 16 października dochodzi także do spotkań uczniów z Ratownikami Medycznymi w Szkole. Podopieczni Szkół uczą się przywracania krążenia. Dzięki tej inicjatywie nie raz słyszy się, że jakiś młody człowiek uratował życie innej osobie Akcja „Restart Heart” łączy ludzi w ponad 1260 Instytucjach w Polsce. Należy podkreślić, iż w 2013 roku Polacy pokonali rekord świata w resuscytacji. W akcji wzięło udział 86580 osób, które dokonywało przewrócenia akcji serca na fantomach. Pobijaniem rekordów zajmuje się także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na czele z Jurkiem Owsiakiem, która przeszkoliła aż 2,5 miliona dzieci!

Zachęcamy do przyłączenia się do świętowania w tegorocznych obchodach. Dzięki temu poszerzymy swoją wiedzę oraz umiejętności związane z pierwszą pomocą. Pamiętajmy, że udzielają Pierwszej Pomocy możemy uratować komuś życie, dlatego nie bójmy się, że możemy zrobić komuś krzywdę. Niech obawy związane z połamaniem żeber nie spowodują, że nie dokonamy resuscytacji.