Dzień Szefa

W roku 2023 Dzień Szefa przypada na 16 października (poniedziałek)

Do Dnia Szefa pozostało jeszcze 12 dni.

Nic bardziej nie cieszy pracownika niż święto znane jako Dzień Szefa (Boss's Day). Przecież przełożony jest niczym ojciec i matka w jednej osobie, dodatkowo co miesiąc daje nam „kieszonkowe". To nie żart - naprawdę jest takie święto, ma wieloletnie tradycje i cieszy się popularnością. Warto więc bliżej mu się przyjrzeć.

Historia Dnia Szefa

Historia Dnia Szefa sięga lat 50. XX wieku. W 1958 roku Patricia Bays Haroski, sekretarka z firmy ubezpieczeniowej w Illinois, zarejestrowała takie święto w Amerykańskiej Izbie Handlowej na cześć swojego przełożonego. Argumentowała to chęcią poprawy relacji między menedżerami a pracownikami oraz wyrażenia uznania dla swojego szefa, który ciężko pracował i wiele poświęcił, by firma dobrze prosperowała. Patricia miała na ten temat dokładne informacje, bowiem owym przełożonym był jej ojciec... Jak pokazała historia, idea przyjęła się nie tylko wśród współpracowników, ale i w szerszym gronie. W 1962 roku gubernator stanu Illinois, Otto Kerner, poparł pomysł Dnia Szefa i uznał je za oficjalne święto narodowe. Data 16 października to dzień urodzin ojca Patrici. Jeśli święto wypada w weekend, obchodzone jest w najbliższym dniu roboczym.

Jako ciekawostka - Amerykanie słowa „boss”, które pochodzi z języka holenderskiego, zaczęli używać na początku XVIII wieku - w ten sposób chcieli uniknąć wypowiadania słowa „master”, czyli „mistrz”.

Obchody Dnia Szefa

W Stanach Zjednoczonych święto cieszy się sporą popularnością, a znana firma Hallmark przygotowuje nawet na tę okazję specjalne kartki z życzeniami (od 1979 roku). Wydarzenie to obchodzone jest także w innych krajach, jak wiele świąt nietypowych powoli przebija się do świadomości ludzi. Pomysły na obchody Dnia Szefa zależą głównie od pracowników, ale najpopularniejszy to właśnie podpisanie przez nich kartki z życzeniami, wręczenie drobnych, nierzadko humorystycznych prezentów. Są to m. in.: koszulka z nadrukiem (np. „super szef”), zdjęcie całego zespołu z podpisami, dobry alkohol czy książka. Tradycjonaliści, którzy wiele zawdzięczają swoim szefom, mogą wysłać list z podziękowaniem za inspirację i poświęcenie. Wiele osób nie docenia bowiem pracy, jaką wykonuje kierownik. To on trzyma w ryzach firmę, zajmuje się wieloma z pozoru niewidocznymi sprawami, jak zapewnienie środków na czynsz, wypłatę pracowników, koordynację projektów, rozwiązywanie problemów między podopiecznymi. Wszystko to wymaga dużej odpowiedzialności, odporności na stres i wiedzy. A przede wszystkim, wcale nie jest takie łatwe, jak się wydaje.


Nietypowe