Imieniny Marianny

Do najbliższych imienin Marianny ♀ zostały 4 dni.
Imieniny Marianny najczęściej obchodzone są 2 czerwca ale Marianna może obchodzić imieniny również: 17 lutego, 8 września.

Pochodzenie

To imię jest wariantem męskiego imienia Marian, a więc pierwotnie mogło oznaczać „należąca do rodu Mariuszów”. Według „Słownika imion” Jana Grzenia ma ono korzenie wyłącznie chrześcijańskie i oznacza „należąca do Marii”, „służebnica Matki Boskiej”. Autor książki zaznacza, by nie popełniać błędu polegającego na łączeniu tego imienia jako złączeniu imion Maria Anna.

Zapisano je już w średniowieczu w formach Maryjenna (1242) i Maryjanna (1243). Warto wiedzieć, że w XVII i XVIII wieku należało do najpopularniejszych imion w naszym kraju (częściej występowało jedynie Anna).

Marianna to kryptonim francuskiego stowarzyszenia działającego w latach 50. XIX wieku. Miało ono na celu obalenie Napoleona III. Z czasem stało się symbolem Republiki Francuskiej.

Marianna jest bohaterką dramatu Alfreda de Musseta„ Kaprysy Marianny” oraz niedokończonej powieści „Życie Marianny” autorstwa Pierre de Marivaux

PatronCechy

Marianna to typowa „Zosia samosia” - od najmłodszych lat wszystko chce zrobić sama. To sprawia, że wyrasta na kobietę samodzielną, niezależną, przekonaną o swoich umiejętnościach. O pomoc prosi w ostateczności, nienawidzi tego. Dąży do sytuacji, w której wszystko zależy od niej, ma pełną kontrolę nad swoim życiem.Według niej nie ma rzeczy niemożliwych do osiągnięcia, wystarczy tylko chcieć. Ma duże ambicje i jeszcze większy potencjał, dlatego warto, by poparła to solidną pracą, wtedy na pewno osiągnie sukces. Według imienników Marianna należy do zdyscyplinowanych osób, nie powinno więc być z tym problemu. Po za tym jeśli się za coś bierze, to wykona to dokładnie, na 100% - nigdy nie robi czegoś na „pół gwizdka”.

Jest cierpliwa, dlatego rozwija się etapowo, krok po kroku. Wie, że jeśli ktoś chce być dobrym szefem firmy, to powinien zaliczyć pomniejsze stanowiska. Marianna potrafi inwestować w siebie, nie oczekuje natychmiastowych rezultatów, ale długofalowych. Warto też zauważyć, że ma smykałkę do inwestowania pieniędzy – jest oszczędna, wie jak lokować gotówkę, potrafi kupić coś taniej, a drożej sprzedać.

Jak podaje Andrzej Sieradzki w „Znaczeniu imion” życie z nią nie należy do łatwych. Jest to spowodowane zdecydowanym i stanowczym charakterem. Bywa zbyt gwałtowna w reakcjach oraz zbyt radykalna w opiniach, ocenie innych. Lubi uchodzić za doradcę, i gdy uważa się ją za osobę, która zaradzi wszystkiemu. Oczywiście bywa że się myli, ale trzeba przyznać że jej rady na ogół są bardzo wartościowe. Jeśli błędnie z nich nie skorzystamy możemy się spodziewać, że wypomni nam to w krótkich słowach „a nie mówiłam?”. Co ciekawe, sama raczej niechętnie słucha innych, chyba że znajdziemy kilka naprawdę celnych argumentów.

Choć Marianna pokazuje światu swoje twarde oblicze, to pod maską obojętności czy surowości kryje się pogodna dziewczyna, która odczuwa silne pragnienie miłości. O ile jest samodzielna w najróżniejszych sytuacjach, to boi się samotności. Lubi mieć w pobliżu ludzi, dlatego na zakupy najczęściej chodzi z koleżanką czy siostrą, pracuje w zespole no i marzy o dużej rodzinie. Jest dziewczyną, która w dość młodym wieku wychodzi za mąż, po prostu wie czego chce. Nie traci czasu na przelotne związki, nie boi się zobowiązań, snucia poważnych planów. Mąż, dzieci, domek z ogródkiem – nie ukrywa, że to jej definicja szczęścia. Do tego dochodzi oczywiście dobre zdrowie, na temat którego Marianna ma szczególną obsesję. Pilnuje wszelkich terminów wizyt u lekarza, regularnie się bada, je zdrowo, dba o higienę. Miłuje także porządek – jeśli w jej zlewie leżą brudne naczynia, to nie uśnie jeśli ich nie pozmywa. Do szału doprowadzają ją zwłaszcza bałaganiarze – gdy ktoś nim jest, pewnie sporo się od niej musi nasłuchać.

Marianna jest więc kobietą, która pragnie być postrzegana jako silna i niezależna. Ale wystarczy ją lepiej poznać, by przekonać się że w głębi serca pragnie czułości i miłości.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.