Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych

W roku 2024 Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych przypada na 10 listopada (niedziela)

Do Międzynarodowego Dnia Łamańców Językowych pozostało jeszcze 226 dni co stanowi 7 miesięcy i 12 dni.

Łamańce językowe – lubiane przez dzieci, ale też przez dorosłych, którzy uczą ich cudzoziemców. Wymagają dobrej dykcji i wymowy, ale czasami nawet to nie pomaga. Ich święto obchodzimy w drugą niedzielę listopada.

Każdy kraj ma swoje łamańce

W Polsce do klasyków należą „stół z powyłamywanymi nogami”, „Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego” i „w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. Szczególnie ten ostatni jest najchętniej zadawany obcokrajowcom, ponieważ składa się praktycznie z samych polskich „dwuznaków”: sz, cz, ch. Chociaż wydają się trudne, wiele łamańców może pomóc w nauce języka. Jest to świetny sposób na naukę nowych słówek albo naukę wymowy pewnych fraz.

Angielski również jet bogaty w łamigłówki językowe: „How much wood would a woodchuck chuck if a woodchuck could chuck wood?” albo ,,Which witch switched the Swiss wristwatches?”. Naukowcy z MIT, najbardziej znanej amerykańskiej politechniki, stworzyli najcięższy łamaniec w języku angielskim. Chociaż na pierwszy rzut oka prosty, podobno jest niemożliwy do powtórzenia 10 razy pod rząd. Mowa o Pad kid poured curd pulled cold. Chociaż trudny, uważamy że nie może się równać z polskim „Rozrewolweryzowany rewolwerowiec z rozrewolweryzowanym rewolwerem

rozrewolweryzował rewolwer rozrewolweryzowanego rewolwerowca”.

Zorganizuj wieczorek łamańców

Święto łamańców to świetna okazja, żeby zorganizować spotkanie z przyjaciółmi. Dla rozrywki można ogłosić konkurs łamańców, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Liczyć się może szybkość albo ilość powtórzeń. Bardziej kreatywni mogą też stworzyć własne łamańce – język polski pozostawia nam duże pole do popisu.


Nietypowe