Święto Biura Ochrony Rządu
Prezydent to najważniejsza osoba w państwie, wymaga więc najlepszej ochrony. Polacy przekonali się jak ważne jest posiadanie formacji zapewniającej bezpieczeństwo władcy 6 grudnia 1922 roku, kiedy zamordowano Gabriela Narutowicza. Wkrótce powołano Brygadę Ochronną, czyli dzisiejsze Biuro Ochrony Rządu. 12 czerwca obchodzimy święto tej organizacji.
Zamach na prezydenta a powstanie BOR
Święto Biura Ochrony Rządu obchodzone jest 12 czerwca na mocy art. 4 ustawy z dnia 16 marca 2001 roku o Biurze Ochrony Rządu. Dlaczego akurat taka data obchodów? Dokładnie 12 czerwca 1924 roku powołano Brygadę której zadaniem była ochrona prezydenta RP. 29 lipca 1924 roku szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Zygmunt Hübner podpisał instrukcję o prowadzeniu służby ochronnej wobec prezydenta, kluczowych urzędników oraz przedstawicieli rządowych państw przebywających na terenie naszego kraju. Jednostką odpowiedzialną za bezpieczeństwo urzędników państwowych została Brygada Ochronna działająca przy Okręgowym Urzędzie Policji Politycznej na m. st. Warszawę. Za ochronę siedziby prezydenta od 1926 roku odpowiedzialna była Kompania Zamkowa (pododdział wojskowy, który w 1928 roku wszedł w skład wydzielonego z Brygady Ochronnej Oddziału Zamkowego).
W nawiązaniu do utworzenia Brygady Ochronnej dzień 12 czerwca został w 2001 roku ustanowiony świętem Biura Ochrony Rządu. Dzisiejszy BOR jest spadkobiercą formacji utworzonej w strukturach Policji Państwowej w dwudziestoleciu międzywojennym.
Decyzja o powołaniu Brygady Ochronnej była spowodowana tragicznym zamachem na prezydenta Gabriela Narutowicza. Narutowicz został zastrzelony w galerii „Zachęta” 6 grudnia 1922 roku, zaledwie kilka dni po objęciu urzędu. Sprawcą był powiązany z endecją malarz Eligiusz Niewiadomski. Po zamachu oddał się w ręce policji. Podczas procesu sam dla siebie zażądał kary śmierci i przyznał że nosił się także z zamiarem zabicia Józefa Piłsudskiego, Eligiusz Niewiadomski został rozstrzelany przez pluton egzekucyjny 31 stycznia 1923 roku.
Konsekwencją zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza były zmiany personalne i organizacyjne dokonane w systemie bezpieczeństwa II Rzeczypospolitej. Tragedia uświadomiła wszystkim, że głowa państwa musi mieć szczególną ochronę.
Jak działa Biuro Ochrony Rządu?
BOR działa w oparciu o ustawę z 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu. Do głównych zadań tej elitarnej formacji należy szeroko rozumiana ochrona ochrony osób, obiektów i urządzeń ważnych ze względu na dobro i interes państwa. Na tej „liście” są m. in.: Prezydent, Prezes Rady Ministrów, marszałkowie izb parlamentu, ministrowie, budynki Sejmu RP i Senatu RP, polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne. Do pełnienia tak ważnej i trudnej roli potrzebni są odpowiedni ludzie. Służbę w BOR może pełnić osoba o nieposzlakowanej opinii, niekarana, posiadająca co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną, gotowa podporządkować się dyscyplinie służbowej. Kandydaci na funkcjonariuszy powinni posiadać specjalistyczne umiejętności przydatne w służbie, uprawiać sporty walki, wodne, samochodowe oraz strzelectwo, znać języki obce. Nie są to więc przypadkowi ludzie, podobnie jak sprzęt, którym się posługują. Na wyposażeniu są choćby specjalnie wzmocnione najnowsze modele Audi, BMV, Mercedesa, pistolety Glock 17, pistolety maszynowe UZI czy karabinki szturmowe AKMS.
Funkcjonariusze BOR mają prawo wydawać polecenia, zatrzymywać pojazdy, legitymować osoby w celu ustalenia tożsamości, zatrzymywać osoby, dokonywać kontroli osobistej, zwracać się o niezbędną pomoc do organów, instytucji i osób. W sytuacjach zagrożenia funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu mogą użyć środków przymusu bezpośredniego (siła fizyczna, pałki służbowe i psy), a nawet użyć broni palnej. Pracownicy BOR współpracują z Policją, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencją Wywiadu, Strażą Graniczną oraz Żandarmerią Wojskową.
Święto Biura Ochrony Rządu
Święto Biura Ochrony Rządu jest okazją do złożenia hołdu żołnierzom i funkcjonariuszom wszystkich kolejnych formacji na przestrzeni lat, którzy narażali życie i z honorem pełnili służbę ochronną w kraju i poza jego granicami.
Z okazji wydarzenia odbywa się szereg uroczystości, w których udział bierze Prezydent RP oraz wiele innych ważnych osób. Obchody rozpoczyna msza św. w intencji pracowników BOR oraz ich rodzin. W siedzibie BOR przy ulicy Podchorążych 38 w Warszawie złożone zostają wieńce i odmówiona modlitwa pod Obeliskiem upamiętniającym funkcjonariuszy, którzy stracili życie na służbie.
W ramach obchodów Szef Biura Ochrony Rządu dokonuje uroczystej promocji na pierwszy stopień oficerski funkcjonariuszy BOR (mianowania dokonuje prezydent). W tym dniu nowo przyjęci do formacji funkcjonariusze składają uroczyste ślubowanie. Wręczone zostają też odznaczenia: „Medal za Długoletnią Służbę” oraz „Odznaką Honorową BOR”.
Przy okazji wydarzenia organizowane są również konferencje oraz takie atrakcje jak pokazy uzbrojenia, musztry czy przejazd kolumny BOR, złożonej z pojazdów uczestniczących w realizacji najważniejszych akcji.