Światowy Dzień Cukrzycy

W roku 2024 Światowy Dzień Cukrzycy przypada na 14 listopada (czwartek)

Do Światowego Dnia Cukrzycy pozostało jeszcze 240 dni co stanowi 7 miesięcy i 26 dni.

Dzień został zainicjowany przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) w 1991 roku. Data Święta upamiętnia urodziny odkrywcy insuliny - Fredericka Bantinga. Kanadyjczyk w 1922 roku odkrył insulinę wspólnie z asystentem Charlesem Bestem, co okazało się przełomem w leczeniu cukrzycy. Rok później za swoje odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla. Razem z nim wyróżniono także Johna Macleoda, który był jego zwierzchnikiem z instytutu, natomiast pominięto asystenta. W tej sytuacji Banting dobrowolnie podzielił się premią pieniężną z Nagrody Nobla z Charlesem Bestem. W 1934 roku król Anglii Jerzy V nadał mu tytuł szlachecki Sir.

W 2006 Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna przeprowadziła kampanię „Zjednoczeni na Rzecz Cukrzycy”, której celem było upowszechnienie wiedzy dotyczącej tej choroby. Dzięki działaniom IDF oraz innych organizacji diabetologicznych, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję na rzecz walki z cukrzycą, ustanawiając dzień 14 listopada Światowym Dniem Cukrzycy Narodów Zjednoczonych.

Oba święta stają się okazją do przybliżania społeczeństwu problematyki tej choroby oraz do promowania działań profilaktycznych. Na świecie na cukrzycę cierpi około 420 milionów ludzi. To prawie 4 krotnie więcej niż w 1980 gdy liczbę chorująych szacowano na 108 milionów. Wiele osób wciąż nie jest świadoma przyczyn, objawów i prawidłowego leczenia cukrzycy, a choroba dotyka coraz więcej ludzi.

Tematy kampanii Światowego Dnia Cukrzycy skupiają się na różnych czynnikach wpływających na ryzyko cukrzycy i jej powikłań. Oto niektóre z nich:

  • Kobiety i cukrzyca - nasze prawo do zdrowej przyszłości
  • Zdrowe odżywianie
  • Chrońmy naszą przyszłość: edukacja i zapobieganie cukrzycy
  • Cukrzyca u dzieci i młodzieży
  • Cukrzyca i pielęgnacja stóp
  • Cukrzyca i otyłość
  • Cukrzyca i powikłania nerek
  • Twoje oczy i cukrzyca
  • Cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe
  • Cukrzyca i prawa człowieka
  • Insulina na całe życie.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzi ponad 230 stowarzyszeń członkowskich IDF w ponad 160 krajach, a także inne organizacje, firmy, pracownicy służby zdrowia, politycy czy celebryci. Działania związane ze świętem obejmują programy badań, kampanie radiowo-telewizyjne, imprezy sportowe, konferencje i wiele innych.

Typy cukrzycy zależą od jej przyczyn. Można wyróżnić cukrzycę typu 1, 2 oraz cukrzycę ciążową. Na pierwszy typ najczęściej zapadają młode osoby, a jej przyczyną są zaburzenia układu immunologicznego i niszczenie komórek trzustki. Cukrzyca typu 2 pojawia się u osób dorosłych. Do przyczyn tej choroby należą uwarunkowania genetyczne, niewłaściwy tryb życia, otyłość i niezdrowy sposób odżywiania. Cukrzyca ciążowa pojawia się w sytuacji zwiększonego wzrostu stężenia hormonów (estrogenów, progesteronu i hormonów łożyska). To groźna choroba, która może zagrażać dla zdrowia i życia dziecka.

Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do wielu uszkodzeń narządów w organizmie (siatkówki oka, nerek, nerwów) oraz do pojawienia się trudno gojących ran, które mogą spowodować amputację kończyn. Bagatelizowana cukrzyca może stać się przyczyną zawałów serca, udarów muzgu i śmierci chorej osoby. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka oraz okresowe badania, które pomogą w zdiagnozowaniu wszelkich zdrowotnych nieprawidłowości.


Nietypowe