Imieniny Patrycji

Do najbliższych imienin Patrycji ♀ zostało 97 dni co stanowi 3 miesiące i 5 dni.
Imieniny Patrycji najczęściej obchodzone są 13 marca, 25 sierpnia oraz  28 sierpnia. Patrycja może również obchodzić imieniny: 20 marca.

Pochodzenie

Patrycja to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, odpowiednik męskich imion Patrycjusz, Patrycy, Patryk. Oznacza „szlachetnie urodzona, patrycjuszowska". Jest to jedno z najmłodszych imion w naszym kraju i zarazem najmodniejszych. Według statystyk w roku 2014 nadano je ponad 1000 dziewczynkom.

Patron

Istnieją dwie święte o imieniu Patrycja: starożytna męczennica św. Patrycja z Nikomedii oraz św. Patrycja z Neapolu (Patrycja z Konstantynopola). Warto zwłaszcza przybliżyć sylwetkę patronki słynnego i pięknego miasta położonego u podnóża Wezuwiusza.

Patrycja z Neapolu

Jej losy stanowią wielką zagadkę dla historyków - uważana za postać legendarną, znana jest wyłącznie z pasji kapłana Leona oraz anonimowego Greka. Pochodziła z Konstantynopolu, z rodu spokrewnionego z rodziną cesarza Konstansa II. Gdy zamierzano ją wydać za mąż za wybranego przez krewnych człowieka, Patrycja opuściła dwór carski i udała się w podróż do Ziemi Świętej. Inne źródła wskazują, że powodem opuszczenia Konstantynopolu były prześladowania chrześcijan. Patrycja odwiedziła Neapol i Rzym, gdzie publiczne zobowiązała się do zachowania dziewictwa przez całe życie. Powróciła do Konstantynopola, aby sprzedać i rozdać ubogim wszystko, co było jej własnością. Zmarła w Neapolu, a jej ciało złożono w pobliskim klasztorze bazylianów św. Nikandra i św. Marcjana, przemianowanego później na klasztor świętej Patrycji. Przy relikwiach Patrycji miało wydarzyć się wiele cudów i uzdrowień, co prawdopodobnie upowszechniło jej kult w Neapolu. W 1625 roku została ogłoszona patronką Neapolu.Cechy

Patrycja to modelowy przykład ekstrawertyczki widzianej oczyma Carla Gustava Junga, który wprowadził to pojęcie. A więc jest osobą, która zyskują energię, kiedy przebywa z innymi, a w samotności ją traci. Inną charakterystyczną cechą jest czerpanie energii ze świata zewnętrznego, tj. z podejmowanych przedsięwzięć, przyjaciół, miejsc i rzeczy, z którymi ma kontakt. Kolejne spostrzeżenie, które można przypisać do Patrycji to „100 myśli i pomysłów na minutę”.

To, na co należy zwrócić uwagę Patrycji, to zbyt spontaniczne podejmowanie decyzji czy nawet wypowiadanie się. Najczęściej jest tak, że najpierw coś robi lub mówi, a dopiero potem się nad tym zastanawia. Może to jednak i dobrze? Przynajmniej inni widzą że jest szczera i mówi to co czuje, zamiast owijać w bawełnę.W wykonywanym zawodzie Patrycja odnosi sukcesy, ale tylko wtedy, gdy jest chwalona. Nie znosi bowiem, gdy jej olbrzymie zaangażowanie i poświęcenie nie jest doceniane, wtedy szybko się zniechęca i obniża loty.

Chce być zauważana przez innych, stąd nie waha się ubierać inaczej, oryginalnie a niekiedy nawet wyzywająco. W towarzystwie bryluje, chętnie popisuje się swoimi zdolnościami czy wiedzą. Jest pewna siebie i nie boi się wystąpień publicznych, lubi być na pierwszym planie, brać na siebie odpowiedzialność, kiedy inni się wahają. Można powiedzieć, że jest przebojowa, dlatego też przy odrobinie szczęścia i sprytu, których notabene również jej nie brakuje, może osiągnąć wiele.

Partycję śmiało można nazwać poszukiwaczem przygód. Uwielbia robić nowe rzeczy i towarzyszącą temu adrenalinę, więc wiele kobiet o tym imieniu lubi szybką jazdę samochodem, nie boi się skoczyć ze spadochronem, wystąpić przed kamerą czy wybrać się w podróż autostopem. Nie dziwne więc, że w imiennikach przypisuje się jej najczęściej takie zawody jak piosenkarka, aktorka, tancerka czy sportowiec. Nie powinien dziwić też preferowany dzień – jest to oczywiście sobota.

W miłości Patrycja potrzebuje równie żywego i energicznego człowieka jak ona, ale trzeba przyznać, że trudno zdobyć jej zaufanie. Poza tym ważna jest dla niezależność i samodzielność, co może być dodatkową przeszkodą dla niektórych mężczyzn. Warto jednak zdobyć jej względy, gdyż jest zarówno namiętną kochanką, jak i wzorową matką. Wiele imienników informuje, że kobiety o imieniu Patrycja wiele uwagi w kwestii wychowywania dzieci zwracają na patriotyzm, szacunek do tradycji. Dużą wagę przykłada też do tego, by dzieci szanowały starszych oraz rówieśników.

Patrycja to dziewczyna za którą trudno nadążyć – to pewne. Kto jednak zdąży, nie będzie żałował...

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.