Imieniny Martyny

Do najbliższych imienin Martyny ♀ zostały 73 dni co stanowi 2 miesiące i 13 dni.
Imieniny Martyny najczęściej obchodzone są 30 stycznia.

Pochodzenie

Jest to żeński odpowiednik imienia Marcin. W naszym kraju znane jest już od średniowiecza – najstarszy łaciński zapis Martina pochodzi z około 1265 roku.

Od tego imienia pochodzą takie nazwiska jak Martyniuk, Martyniak, Martynowicz.

Patron

Św. Martyna z Rzymu

Kobieta urodzona w stolicy Włoch pochodziła z zamożnej i szanowanej rodziny. W młodym wieku straciła rodziców, ale mimo tego wprowadzała w życie wpojone przez nich zasady - złożyła śluby czystości, opiekowała się biednymi i chorymi. Postępowała zgodnie z wiarą Chrystusa, co nie było łatwe w czasach panowania Aleksandra Sewera, który prześladował chrześcijan.

Władca dostrzegł urodę Martyny i chciał pojąć ją za żonę. Martyna musiałaby wcześniej złożyć ofiarę pogańskiemu bożkowi Apollinowi, na co się nie zgodziła. Sewer musiał jednak źle odczytać jej intencje i zorganizował uroczystość. Podczas niej Martyna wyznała wiarę w Boga, co spowodowało zawalenie się posągu bożka, jego świątyni. Śmierć poniosło wielu pogan. Rozwścieczony cesarz skazał rzymiankę na tortury, które okazały się bezskuteczne. Oprawcy widząc, jak wielka jest wiara Martyny oraz moc Jezusa nawrócili się, za co cesarz kazał ściąć im głowy.Dalsze tortury nadal nie skłoniły jej do wyrzeczenia się wiary więc zdezorientowany cesarz polecił zaprowadzić ją do amfiteatru i rzucić lwu na pożarcie. Zwierze nie zrobiło jej żadnej krzywdy, za to pożarło widzów. Kolejne działania cesarza nie dawały żadnych rezultatów - ścięcie włosów, w których rzekomo miała być ukryta moc, polewanie gorącym tłuszczem, wrzucenie w ogień. Ostatecznie wykonano wyrok śmierci poprzez ścięcie, a dzielna Martyna została męczennicą. Jeszcze przez kilka dni jej ciało leżało na placu, ale dwa wielkie orły pilnowały, by nikt go nie zbezcześcił. Chrześcijanie potajemnie pochowali je w miejscu, gdzie dziś wznosi się kościół św. Łukasza Ewangelisty i św. Martyny.

Martyna z Rzymu jest patronką matek karmiących piersią.

Cechy

W tym niepozornym ciele drzemią ogromne możliwości. Martyna posiada wiele cech przypisywanych mężczyznom, takich jak siła charakteru, konsekwencja w działaniu. Jest pewna siebie i odważnie podejmuje wszystkie decyzje. Wygórowane ambicje przerastają czasami nawet jej możliwości, ale to i tak nie przeszkadza jej w podjęciu próby. Jedną z wad jest łapanie się zbyt wielu spraw jednocześnie. Nie ma oporów by zmienić raz podjętą decyzję, plan. Brak stabilności i niekiedy cierpliwości, sprawia, że wiele rzeczy nie doprowadza do końca. Ma ciekawe pomysły, ale wiele z nich odpuszcza po pierwszych niepowodzeniach.Martyna chciałaby kreować wielkie rzeczy, zarażać ludzi swoją pasją i ideałami. Trzeba jednak przyznać, że potrafi wpływać na ludzi i pokierować ich postępowaniem. Widać to już od najmłodszych lat, a swoje predyspozycje w tym względzie Martyna potwierdza wiodąc prym w życiu klasy, podwórkowych turniejach i zabawach czy imprezach towarzyskich. Jako dorosło osoba, dobrze radzi sobie w takich zawodach jak prawniczka, specjalistka od reklamy, pielęgniarka.

Jako dziecko bardziej ciągnie ją do towarzystwa chłopców, wiecznie szukających przygód i rozrywki, niż do zabawy w dom czy szkołę z dziewczynkami. To w późniejszych latach owocuje tym, że bez problemu porozumiewa się z mężczyznami, rozumie ich świat i potrzeby. Jej mąż może być więc pewny, że nie będzie go próbowała zdominować i kontrolować. Jako żona jest także bardzo czuła i opiekuńcza, potrafi świetnie zająć się domem, jak i wychowywaniem dzieci. Wpaja pociechom ważne zasady, których sama przestrzega, między innymi by nie oceniać innych po wyglądzie, pomagać słabszym, nie być egoistą.

Jest kobietą, która ma klasę i nigdy nie zachowuje się poniżej pewnego poziomu. Unika ludzi, którzy są niekulturalni oraz alkoholu i wszelkich innych używek, które mogłyby zachwiać jej pewnością siebie i prezencją. Najbardziej jednak pilnuje się z przeklinaniem, bo zdarza się jej używać niecenzuralnych słów gdy się zdenerwuje.

Znajomi Martyny opisując jej charakter z pewnością wspomnieliby o szybko zmieniających się nastrojach – od entuzjazmu i podniecenia, poprzez obojętność, nudę, przygnębienie, a nawet agresję. Martynka najbardziej denerwuje się, kiedy ktoś się z nią nie zgadza lub narzuca swoją wolę. Najszybciej natomiast zaprzyjaźnia się z ludźmi, którzy podobnie jak ona mają silny charakter i duże ambicje. Ci, którzy zbyt szybko ulegają lub łatwo ich urazić krytyką, raczej jej nie polubią. Martyna jest osobą rezolutną, energiczną, buńczucznie podchodzącą do życia. Ma sto pomysłów na minutę, postępuje zdecydowanie, ale i jej zdarzają się gorsze chwile, kiedy wpada w zły nastrój lub przygnębienie. Na szczęście znacznie częściej gości na jej twarzy uśmiech.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe