Imieniny Gracjana

Do najbliższych imienin Gracjana ♂ zostały 203 dni co stanowi 6 miesięcy i 19 dni.
Imieniny Gracjana najczęściej obchodzone są 18 grudnia.

Pochodzenie

Jest to imię, które pochodzi bezpośrednio od imienia Gratianus. Jego źródłem jest słowo „gratia” czyli „powab”, „wdzięk”. Może też wywodzić się z przydomka Gratianus należącego do rzymskiego rodu Gracjuszów (Grattii). Jest to dość modne imię od lat 70.

Najbardziej znanymi Gracjanami są Flavius Grataianus – cesarz rzymski z IV wieku oraz Gratian – benedykt z Bolonii, autor zbioru prawa kościelnego Decretum gratiani.

Cechy

Gracjan jest idealistą, który chciałby naprawić całe zło tego świata. Jest bardzo pomocny i nie potrafi przejść obojętnie obok ludzkiej krzywdy. Żyje marzeniami o lepszej rzeczywistości – niestety, bywa że zbyt dużo czasu buja w obłokach, a zetknięcie z brutalną rzeczywistością jest dla niego zazwyczaj sporym szokiem.Gracjan to oaza spokoju. Trudno wyprowadzić go z równowagi, jest bowiem wyrozumiały i cierpliwy. Jeśli ktoś jest życzliwy i dobry, on z pewnością odpłaci tym samym. Nie lubi jedynie chamskich ludzi, dla tych nie ma litości – gardzi nimi i unika ich towarzystwa. Dla niego zasady, wychowanie, kultura osobista mają duże znaczenie. Jest towarzyski, ale starannie wybiera grono ludzi, z którymi spędza czas. Woli jednego dobrego przyjaciela niż kilkunastu znajomych, którzy gdyby nie facebook nie pamiętali by nawet o jego urodzinach.

Lubi wydawać pieniądze, oszczędzanie przychodzi mu z trudem. Gdy tylko coś co mu się spodoba, musi to mieć – nieważne czy to będzie bluza z kapturem, konsola do gier, luksusowy zegarek, motor czy samochód – zrobi wszystko, żeby jak najszybciej dokonać zakupu. Stąd nie boi się ciężkiej pracy, byle tylko była opłacalna. Wygody i chęć życia w dobrobycie motywują go do tego, żeby pracować, a nie siedzieć bezczynnie. Nigdy jednak nie sprzeda swojej duszy dla banknotów – dla niego to tylko środek do celu - by być niezależnym i samodzielnie decydować o swoim losie, mieć na rachunki, utrzymanie rodziny. Trzeba jednak przyznać, że Gracjan ma zmysł do interesów i potrafi pomnażać pieniądze.

Co ciekawe, podobną determinację co do realizowania swoich potrzeb materialnych, wykazuje w stosunku do płci przeciwnej. Jeśli jakaś kobieta mu się podoba, nie odpuści, dopóki nie zdobędzie jej numeru i nie umówi na randkę. Czasem więc uchodzi za wytrwałego zawodnika, a czasem za …natręta. Tyle, że zazwyczaj udaje mu się dopiąć swego. Zresztą, jest facetem, który zgodnie ze znaczeniem swojego imienia ma duży urok osobisty. Podoba się dziewczynom, on mimo to jest stały w uczuciach. Gdy się zakocha, to nie ogląda się za innymi kobietami, unika dwuznacznych, niejasnych sytuacji. Bardzo angażuje się w związek, więc jeśli ten rozpadnie się, mocno to przeżywa. Lubi nieco zadziorne kobietki, które potrafią się odgryźć i są pewne siebie. Jego sympatię wzbudzają szczególnie brunetki.

Ma swoje poglądy na każdą sprawę, często nietypowe i niezrozumiałe dla innych. Gracjan jest znany z tego, że myśli po swojemu i nie ulega wpływom otoczenia, grupy. Jest za to szanowany i lubiany, zwłaszcza, że umie kulturalnie wyrażać swoje zdanie i nie jest uparty. Jeśli ktoś ma rację, potrafi to przyznać.

Do jego największych zainteresowań należą wszechstronnie rozumiane środki transportu. Samochody niekoniecznie są na pierwszym miejscu – Gracjanowi imponują potężne lokomotywy, samoloty czy statki. Sam też od małego lubi grzebać w silnikach, samodzielnie naprawiać usterki, wymienić koło czy uszczelki.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.