Imieniny Dariusza

Do najbliższych imienin Dariusza ♂ zostało 71 dni co stanowi 2 miesiące i 9 dni.
Imieniny Dariusza najczęściej obchodzone są 19 grudnia ale Dariusz może obchodzić imieniny również: 25 lipca, 29 września.

Pochodzenie

Imię Dariusz jest spolszczoną wersją imienia łacińskiego Darius. Pochodzi z greki, dokąd z kolei przywędrowało z Persji. Perska forma Dārayavahuš, utworzona została z elementów „daraya” — „posiadać" i „vahu” — "dobro", co wskazywałoby na osobę, która posiada dobro.

W Persji imię to cieszyło się dużym prestiżem, gdyż chętnie wykorzystywali je królowe z dynastii Achemenidów – najbardziej znanym władcą był Dariusz I Wielki.

Żeńskim odpowiednikiem imienia jest Daria, które pojawiło się w Polsce już w średniowieczu. Męska forma datowana jest natomiast dopiero na XVIII wiek, większą popularność zyskało w latach 60 XX wieku.

Od imienia pochodzą takie nazwiska jak Darecki, Darewski, Darczewski, Daros.

Patron

Dariusz I Wielki

Za patrona imienia uznaje się władcę z dynastii Achemenidów Dariusza I Wielkiego. Był on twórcą potęgi cesarstwa perskiego. Zasłynął tym, że po stłumieniu powstania scalił państwo pod względem politycznym, gospodarczym, finansowym i administracyjnym. Toczył zwycięskie bitwy z sąsiadami - powiększył tereny imperium o Gandharę, Dolinę Indusu, Chorezm, Pamir, kaukaskie wybrzeże Morza Czarnego i Trację. Narzucił również zwierzchnictwo królowi Macedonii.Dariusz I Wielki jest kilkakrotnie wspominany na kartach Pisma Świętego, m. in. w Księgach Ezdrasza, Aggeusza, Zachariasza. Władca przysłużył się Żydom, bowiem wprowadził dekret zezwalający na odbudowę świątyni jerozolimskiej. Kolejni władcy Persji również chętnie wybierali imię Dariusz, jak choćby Dariusz II Notos, który wspierał Spartę w walce przeciw Atenom.

Cechy

W dawnych czasach imię to nosili władcy i wojownicy, stąd współczesny Darek robi wszystko by chodzić z podniesioną głową. Dariusz jest typem człowieka, który lubi sprzeciwiać się dla zasady. Pokazuje w ten sposób, że nikogo się nie boi i jest w każdej chwili gotów do konfrontacji. Można nawet odnieść wrażenie, że powołano go do odegrania ważnej roli w życiu.

Gdyby tylko dano mu taką szansę, obroniłby świat przed złem niczym superbohater.

Jak na dumnego i zadziornego człowieka przystało, Darek rzadko prosi kogokolwiek o pomoc. Uważa to za słabość, stąd stara się być jak najbardziej niezależny i samodzielny. Jest sam sobie sterem i okrętem, z trudem wykonuje polecenia innych. Chyba, że chodzi o zadania stricte zawodowe. W takich sytuacjach dyscyplina jest jego mocną stroną, nie dziwi więc że przypisuje mu się takie profesje jak żołnierz, strażak i zawodowy sportowiec. Chłopak o tym imieniu jest wszechstronnym zawodnikiem – zarówno świetnie boksuje, pływa jak i strzela do bramki. Jego największą zaletą jest waleczność, ale pomaga mu też duży spryt.W towarzystwie Darek nigdy nie jest postacią anonimową – jest głośny, chętnie opowiada dowcipy czy anegdoty. W związku z tym ludzie lubią z nim przebywać, nie tylko dlatego że czują się pewniej, ale po prostu dobrze się bawią. Darkowi natomiast przyjemność sprawia błyszczenie na tle otoczenia, zwłaszcza jeśli w pobliżu są piękne damy… Relacje z płcią przeciwną są w jego przypadku dość barwne, gdyż Darek to niespokojny duch. Usidli go tylko ta dziewczyna, która poskromi jego wybuchowy temperament. On sam w kobietach szuka nie tylko piękna i inteligencji, ale i 100% oddania. Nawet jeśli postąpi źle, to musi czuć oparcie w najbliższej, inaczej nici ze związku...

W codziennym życiu Darek bywa niekiedy kłopotliwy, jednak na ogół jest przyjaznym i wesołym kompanem. Dla przyjaciół i rodziny jest gotów wiele poświęcić, zawsze bezinteresownie. Można na niego liczyć w każdej sprawie, np. przyjedzie w środku nocy gdy mamy awarię w domu albo zepsuł nam się samochód. Daro zresztą świetnie zna się na motoryzacji – nie tylko autach, ale i motorach czy ciężarówkach.

Dariusz ma świetny kontakt z dziećmi, tego nie da się nie zauważyć. O ile wobec dorosłych potrafi być porywczy i jest nierzadko uznawany za choleryka, to najmłodsi mogą wejść mu na głowę, a on nawet się nie zdenerwuje. Posiadanie potomstwa jest jednym z jego największych marzeń i zdecydowanie przebija ono fantazje o ratowaniu świata…

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe