Imieniny Lecha

Do najbliższych imienin Lecha ♂ zostało 29 dni.
Imieniny Lecha najczęściej obchodzone są 12 sierpnia ale Lech może obchodzić imieniny również: 28 lutego.

Pochodzenie

Jest to jedno z najstarszych polskich imion o trudnej do ustalenia etymologii. Jego pierwotne znaczenie wiąże się ze słowem „lścić” które oznacza podstępne działania. Przypuszczalnie było ono zdrobnieniem hipotetycznych średniowiecznych imion Lścimir, Lścisław.

Imię Lech nosił legendarny protoplasta Polaków, jeden z trzech braci-założycieli państw słowiańskich. Pochodzi ono najprawdopodobniej od nazwy plemienia Lędzian – Lechici, które później zostało przyporządkowane wszystkim mieszkańcom pradawnego państwa polskiego.

Cechy

Lech, brat Czecha i Rusa to legendarny protoplasta Polaków, który słynął ze sprytu. Nazwę plemienia Lechitów którą wymyślił Wincenty Kadłubek też od zawsze wiązano z chytrością i przebiegłością. W swoim dziele „Kronika polska" pisze „dano mu imię Lestko, to jest przebiegły, ponieważ więcej nieprzyjaciół zniszczył przebiegłością niż siłą”. Współczesny Leszek wyróżnia się tą samą cechą. Dzięki sprytowi wychodzi cało z każdej niemal afery i opresji, niczym kot zawsze spada na cztery łapy. Swoje zdolności zawdzięcza umiejętności wnikliwej obserwacji otoczenia, pomysłowości i inteligencji. Jest niczym wytrawny szachista – opanowany, potrafi zaplanować kilka kroków do przodu, przewidzieć ruchy przeciwnika, i w końcu uderzyć w odpowiednim momencie. Oczywiście jak mało komu po prostu dopisuje mu szczęście. Jest gospodarczy i zaradny, więc potrafi wykorzystać uśmiech fortuny. Świetnie sprawdza się w takich zawodach jak analityk, logistyk, makler, prawnik, manager. Nie lubi przyznawać się do porażek.W dzieciństwie choć jest nieposłuszny i sprawia rodzicom oraz nauczycielom trudności wychowawcze, to jednak nie zaniedbuje swoich obowiązków. Nauka sprawia mu przyjemność, z łatwością zdobywa dobre oceny i zalicza egzaminy. Jest też aktywny na lekcjach wychowania fizycznego, nawet mu przez myśl nie przejdzie dostarczenie zwolnienia. W okresie dojrzewania równie dobrze radzi sobie w szkole średniej i wyższej, na szczęście też zachowuje się poważniej i odpowiedzialnej niż za młodych lat.

Lech lubi modne ubrania, szybkie samochody i piękne kobiety, ale wbrew pozorom nie pociąga go nocne życie miasta. Od imprez w dyskotece woli festiwal na świeżym powietrzu, spędzać czas w lesie, nad jeziorem czy w górach. Jego pasje często są zresztą powiązane z naturą, na przykład wędkarstwo, kajakarstwo, rower czy paintball.

Lech, którego można nazwać jednym z ojców naszego narodu, jest też świetnym tatą. W wychowanie syna lub córki poświęca wiele czasu, nie wyobraża sobie na przykład pracować na delegacji, z dala od rodziny czy wyemigrować do innego kraju. Jego poglądy i zachowanie są raczej charakterystyczne dla ludzi starszej daty – nie uznaje więc rozwodów, jest słowny, przywiązuje dużą wagę do wiary.

W sprawach sercowych jest skryty i jednocześnie wymagający – od kobiety oczekuje dobrego charakteru, zaradności życiowej i całkowitej lojalności. Sam jednak oferuje podobne wartości i jest człowiekiem, któremu z pewnością można zaufać.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.