Imieniny Bolesława

Do najbliższych imienin Bolesława ♂ zostały 64 dni co stanowi 2 miesiące i 3 dni.
Imieniny Bolesława najczęściej obchodzone są 19 sierpnia ale Bolesław może obchodzić imieniny również: 12 czerwca, 23 lipca, 22 sierpnia.

Pochodzenie

Imię znane jest we wszystkich językach słowiańskich. W naszym kraju pojawiło się za sprawą Dąbrówki, która była córką czeskiego księcia Bolesława Srogiego, żoną Mieszka I i matką Bolesława Chrobrego. Od tego momentu imię zastrzeżone było wyłącznie dla Piastów. Od połowy XV wieku nadawano je również synom szlacheckim.

Podstawą imienia jest rdzeń „bole-” oznaczający „dużo, więcej”. Pochodzi on od przysłówka „bojle”, ten zaś od przymiotnika „boli”. W połączeniu z elementem „sława” imię można przetłumaczyć jako „ten, który będzie miał dużo sławy”.

Najstarsze zapisy imienia pochodzą z X wieku. Jego znaczenie było poddawane analizie przez kronikarzy, na przykład współczesny Bolesławowi kronikarz niemiecki Thietmar pisze, że Bolesław tłumaczy się: „większa sława”. Według Jana Długosza (XV wiek) Bolesław znaczy „od wielu sławniejszy”. Adam Naruszewicz wyjaśnia natomiast że imię to znaczy „wielość sławy”.Imię to nosił książę czeski Bolesław I Srogi, jego wnuk Chrobry a także dwaj inni władcy: Bolesław II Śmiały i Bolesław III Krzywousty. W średniowieczu imię to nadawano w środowisku książąt śląskich.

Cechy

Powiedzenie „cienki bolek” wcale nie pochodzi od imienia Bolesław, warto o tym wiedzieć. Nie mogłoby tak być choćby z tego powodu, że Bolesław to błyskotliwy, mężny i odważny chłopak, który w dodatku ma obsesję na punkcie swojej dumy i honoru. Nie przez przypadek imię to nosili dawni władcy, jak choćby Chrobry.

Osoba o tym imieniu jest konkretna i zaradna w każdej sytuacji. Wynika to z pewności siebie – Bolesław nie przyjmuje do wiadomości, że coś jest dla niego nieosiągalne. Nierzadko porywa się więc z motyką na słońce, ale ta odwaga procentuje u niego zdobywaniem doświadczenia. Można to porównać do chłopca, który pierwszy raz brał udział w bójce. Ma podbite oko, ale gdy zostanie znów zaatakowany będzie wiedział jak się skutecznie bronić. Nie jest to przypadkowe porównanie, Bolek bowiem ma dość krewki charakter – łatwo wpada w złość i gniew, zwłaszcza jeśli ktoś go zaczepia i obraża. Nie potrafi odpuścić, udawać że czegoś nie słyszy, stąd bójki zdarzają mu się od najmłodszych szkolnych lat. Już jako dorosły mężczyzna ma ten problem szczególnie pod wpływem alkoholu, choć bardzo rzadko jest prowodyrem. Powinien uważać, ponieważ może mieć przez to problemy z prawem, a jest przecież porządnym i sprawiedliwym człowiekiem. Ma wręcz obsesję na punkcie honoru, zasad, moralności, a kłamstwo, zdrada są dla niego czymś obrzydliwym. Nie kryje tego i wzbudza tym zaufanie. Należy do osób, które znajdując portfel z pieniędzmi od razu sprawdza komu go odesłać. Dużo więc zależy od tego jak Bolesław ukierunkuje swoją energię i temperament, ma potencjał bowiem by zostać cenionym wojskowym, strażakiem czy policjantem. Ma chłonny umysł, jest otwarty na wszelkie nowości. Jeśli tylko będzie stale się dokształcał i solidnie pracował, ma na to duże szanse.Można powiedzieć, że Bolesław jest lwem także na salonach. Umie wzbudzić zainteresowanie, pokazać swoje mocne strony i świetnie czuje się w błysku fleszy. Łatwo nawiązuje kontakty. Najbardziej odpowiada mu, gdy towarzyszą mu piękne kobiety i wpływowi ludzie. Chętnie bywa na wszelkich przyjęciach i imprezach, sam często organizuje je również we własnym domu. Co jak co, ale jak się bawi, to jest co wspominać. Zwariowane sytuacje, morze alkoholu, obficie zastawiony stół, śpiew – to jego żywioł. Warto wiedzieć, że gdy imprezuje w towarzystwie kobiet zachowuje się nonszalancko, a nawet dostojnie. W gronie mężczyzn zamienia się natomiast w samca alfa, który poluje na wypatrzoną zdobycz miłosną niczym wspomniany lew. Kobiety to ewidentnie jego słabość, bez nich wariuje. Połączenie dwóch ognistych temperamentów może skończyć się potężnym wybuchem, lepiej więc, jeśli stworzy parę z nieco spokojniejszą dziewczyną, która zna potrzeby życia codziennego, potrafi trzymać rękę na finansach (Bolek jest rozrzutny i często z fantazją oraz rozmachem wydaje pieniądze) i domowych obowiązkach. Nie garnie się do odkurzania czy trzepania dywanów (ale kran potrafi naprawić), woli raczej obejrzeć dobry mecz w telewizji, albo podyskutować z kolegami o polityce, samochodach czy…kobietach. Bolesław jednak jest dobrym ojcem i mężem i dochowuje wierności partnerce. O syna lub córkę dba jak najbardziej potrafi, łatwo zresztą im ulega, np. w kwestii kupna zabawek. Chętnie zabiera też pociechy do wesołego miasteczka, cyrku czy na basen.

Bolek to porządny człowiek, ale skłonny do ataków złości. Gdy coś jest nie po jego myśli, staje się drażliwy i złośliwy. Bywa też uparty i niekiedy bliscy mają go dość. Na szczęście szybko im przychodzi, bo nie sposób gniewać się na takiego chłopaka jak Bolek.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.