Imieniny Zdzisławy

Do najbliższych imienin Zdzisławy ♀ zostało 218 dni co stanowi 7 miesięcy i 4 dni.
Imieniny Zdzisławy najczęściej obchodzone są 3 stycznia.

Pochodzenie

Imię żeńskie, odpowiednik męskiego imienia Zdzisław. Oznacza w przybliżeniu „podziwiać”. Znane w średniowieczu w formach Zdziesława (XII wieku) i Zdzisława (1236).

Patron

Zdzisława Czeska (Zdzisława z Lemberku)

Zdzisława pochodziła z Krzyżanowa na Morawach. Wychowała się w pobożnej i szanowanej rodzinie (rodzice ufundowali między innymi opactwo cysterskie w Žďár). Jej ojcem był burgrabia morawski Przybysław, a matka Sybilla przybyła do Czech z dworem Kunegundy żony króla Wacława I z Sycylii.

Zdzisława była ich najstarszym dzieckiem. Dziewczynka marzyła o życiu pustelnicy, według jednej z legend w wieku siedmiu lat uciekła nawet z domu, by służyć Jezusowi. W wieku 17 lat postąpiła już zgodnie z wolą ojca i matki, czyli wyszła za mąż za Havla - pana na zamku w Lemberku. Okazał on się człowiekiem porywczym, który nie dba o żonę. Zdzisława jednak zmieniła charakter gwałtownego rycerza: modlitwą a przede wszystkim postępowaniem, pomagała bowiem chorym, pielgrzymom. Namówiła go, by ufundował dwa klasztory dominikańskie: w Turnovie i Jablonném. Według legend sama pomagała robotnikom nosić wapno, kamienie i piasek. Zdzisława Urodziła Havlowi czworo dzieci, a jej postawa sprawiła, że jest nazywana patronką młodych małżonek i matek.Jako kobieta epoki średniowiecza oddawała się zwyczajowym wówczas ostrym praktykom pokutnym, ujarzmiających egoizm. Wkrótce za zgodą małżonka została tercjarką dominikańską: przyjęła habit trzeciego zakonu dominikańskiego dla świeckich, realizujących ideały zakonu w swoim środowisku.

Zdzisława zmarła w 1252 roku w Jabłonnem w ufundowanym przez siebie klasztorze św. Wawrzyńca (przyczyną śmierci była prawdopodobnie tuberkuloza), który wkrótce stał się celem pielgrzymek. Ludzie modlący się przy jej grobie zaczęli doświadczać cudów, więc mianowano ją wspomożeniem strapionych oraz uzdrowieniem chorych.

Współcześnie nazywa się ją „Matką Biedaków”. Kanonizował ją Jan Paweł II 21 maja 1995 roku w Ołomuńcu.

Cechy

Zdzisława to kobieta, którą wyróżnia solidność i odpowiedzialność. Oznacza to, że możemy być jej pewni w każdej sytuacji. Zawsze dotrzymuje terminów, obietnic i nie rzuca słów na wiatr. Jest to spowodowane między innymi rozsądkiem, którym się w życiu kieruje. Potrafi mierzyć siły na zamiary, przez co rzadko zawodzi. Widać to zresztą po tym, jak często ludzie zwracają się do niej o pomoc, świadomi że Zdzisława umie rozwiązywać najbardziej zawiłe problemy.Jest rzeczowa, solidna w każdej dziedzinie życia – dzieci i mąż zawsze mają co zjeść oraz czyste ubrania, a szef nie ma szans przyłapać ją na spóźnieniu czy niedopilnowaniu obowiązków. Kobieta o tym imieniu ma bowiem świetną pamięć, co już w czasach szkolnych pozwala jej dobrze radzić sobie zarówno w naukach ścisłych, jak i bardziej humanistycznych i twórczych. Do tego oczywiście profesjonalizm, chłodna kalkulacja, samodzielność, ambicja no i pracowitość. Dlatego też Zdzisława radzi sobie praktycznie w każdym środowisku – potrafi wiele dać od siebie, a dopiero potem oczekiwać czegoś od innych. Zresztą wysoko stawia sobie poprzeczkę, więc niełatwo jej dorównać. Warto dodać, że to nie tak, że Zdzisława to maszyna, która wszystko robi z automatu. Potrafi swoje praktyczne podejście przyprawić szczyptą fantazji, swobody. Tyle, że ona zna granice i oddziela pracę od zabawy – wie, kiedy jest odpowiedni czas na jedno lub drugie.

Należy do kobiet opanowanych, spokojnych i łagodnych. Dlatego też ma niewielu wrogów, bowiem trudno nie lubić osoby która jest szczera, uczynna, życzliwa i ma duże poczucie humoru. Otacza się zresztą ludźmi podobnymi do siebie, czyli pracowitymi, wesołymi i pokojowo nastawionymi do świata. Jest optymistką, od której rzadko usłyszymy narzekanie na zdrowie czy sytuację w kraju, pracy. Nawet jeśli coś ją gryzie, nie zadręcza tym innych. Według imienników jest również wrażliwa na opinie otoczenia i w swoim postępowaniu nierzadko zupełnie podświadomie kieruje się tym co o niej mówią inni, lub mogliby mówić. Jest wiernym przyjacielem, na którym można polegać w każdej sytuacji. Trzeba się tylko przyzwyczaić, że uczucia okazuje dość powściągliwie. Czasami jednak po prostu zwyczajnie nie potrafi wyrazić negatywnych emocji i tłamsi je w sobie, a to w końcu musi spowodować burzę i oczyszczenie. Po tej chwilowej huśtawce zawsze wraca jej dobry nastrój.

Kobieta o tym imieniu to osoba, która cokolwiek robi, dba, by było to zrobione z klasą. Widać to zarówno w eleganckim ubiorze, dotrzymywaniu obietnic, sposobie wysławiania się czy manierach przy stole. Mężczyzna, który chce zdobyć jej serce powinien reprezentować podobne wartości. Preferuje spokojnych, zrównoważonych facetów, którzy jednak potrafią działać z fantazją.

Zdzisia ceni sobie spotkania towarzyskie, ale najlepiej chyba czuje się we własnych czterech ścianach w towarzystwie najbliższych lub …dobrej książki. Nastrojowa muzyka, lampka wina to dla niej sposób na relaks, choć chętnie też pojeździ na rowerze czy wyjdzie do kina.

Jedyne, co powinna zmienić Zdzisława to wyzbyć się skromności i uwierzyć w swoje umiejętności. Nie lubi być na pierwszym planie, ale jeśli tylko będzie bardziej śmiała, przestanie być odbierana jako szara myszka na rzecz prawdziwej tygrysicy.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.