Imieniny Bożeny

Do najbliższych imienin Bożeny ♀ zostało 97 dni co stanowi 3 miesiące i 5 dni.
Imieniny Bożeny najczęściej obchodzone są 13 marca oraz  20 czerwca.

Pochodzenie

Słowiańskie imię Bożena utworzono poprzez dodanie do rdzenia „boż-„ (Bóg) przyrostka zdrabniającego „-ana” lub „-ena”. Jego pierwotne znaczenie można odczytać jako „przez Boga obdarowana” lub „błogosławiona”. W naszym języku po raz pierwszy zapisano je w formach Bożana i Bożechna w XII wieku, natomiast forma Bożena przywędrowała z języka czeskiego w XIX wieku.

Cechy

Jedna z najbardziej charakterystycznych cech Bożeny to samodzielność. Nigdy nie prosi nikogo o pomoc ani nie pyta o zdanie, stąd z jednej strony jest uważana za zaradną, a z drugiej za niezwykle upartą osobę. Gdy postawi na swoim, nie ma takiej siły, by zmieniła zdanie. Opinie i twierdzenie, że czegoś się nie da zrobić, najczęściej ją irytują bądź śmieszą. Bożena nigdy nie załamuje się niepowodzeniami, umie podnieść się po porażce i wrócić silniejsza.Zaradność i samodzielność Bożenki z pewnością bierze się z jej optymistycznego nastawienia do życia. Komicy z grupy Monty Pythona w swoim komediowym utworze „Always look at the bright side of life”, czyli w wolnym tłumaczeniu „zawsze należy szukać pozytywów w swoim życiu” zawarli przekaz, który idealnie pasuje do Bożeny. Widać to w jej wesołym usposobieniu – ma głowę pełną pomysłów i świetne poczucie humoru, nie obraża się, gdy znajomi śmieją się akurat z niej. Otacza się zresztą ludźmi podobnymi do siebie – sympatycznymi wesołkami, którzy nawet w najtrudniejszych momentach nie tracą dobrego samopoczucia. Marudne, wiecznie narzekające jednostki są dla niej największym utrapieniem, dlatego unika ich towarzystwa jak ognia. Mężczyzna, który chciałby skraść serce Bożence z pewnością powinien mieć poczucie humoru, a do tego być błyskotliwy, zaradny i życzliwy.

Kobieta o tym imieniu bywa wybuchowa, ale bardzo szybko zapomina o złości, łatwo ją udobruchać. Warto też wiedzieć, że jest hojną osobą, wielokrotnie zadziwia otoczenie swoją dobrocią. Nie potrafi przejść obojętnie obok żebraka, zignorować zbiórki pieniędzy na karmę dla psów, czy na operację dla chorej osoby.

Ciekawostką w przypadku Bożeny jest to, że w przeciwieństwie do innych kobiet, nie ma obsesji na punkcie porządku w domu. Być może zaoszczędzony w ten sposób czas pozwala jej oddawać się drobnym przyjemnościom, takim jak lektura prasy, książki, plotki z koleżankami czy oglądanie ulubionego serialu. Nie znaczy to oczywiście, że w jej mieszkaniu panuje bałagan, po prostu w tym względzie nie lubi przesady.

Zawody przypisywane do Bożeny to bankowiec, nauczycielka, adwokat, dziennikarka, sprzedawca. Wśród zainteresowań najczęściej pojawiają się siatkówka, jazda na rowerze, muzyka, fitness, literatura.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.