Imieniny Justyny

Do najbliższych imienin Justyny ♀ zostały 44 dni co stanowi 1 miesiąc i 14 dni.
Imieniny Justyny najczęściej obchodzone są 14 kwietnia, 16 czerwca, 17 września, 26 września oraz  7 października. Justyna może również obchodzić imieniny: 12 marca, 28 maja, 13 lipca, 5 września, 30 listopada.

Pochodzenie

Żeński odpowiednik imienia Justyn. Pochodzi od łacińskiego słowa „iustus", co oznacza „sprawiedliwy". W naszym kraju po raz pierwszy poświadczono je w 1350 roku.

Od tego imienia pochodzą takie nazwiska jak: Justyna, Justyniak, Justyński.

Patron

Justyna z Padwy

Justyna pochodziła z zamożnej rodziny. Przyjęła chrzest z rąk pierwszego biskupa Padwy - Prosdocyma, który również został zaliczony w poczet świętych. Podczas prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Dioklecjana uwięziono ją, a po tym jak nie wyrzekła się wiary skazano na śmierć męczeńską. Werdykt podjęty został przez Maksymiana Galeriusza, który sprawował wówczas najwyższą władzę sądowniczą w prowincji Włoch. Według podań wyrok wykonano dopiero co wykutym mieczem, by dodatkowo jeszcze upokorzyć Justynę.Jest patronką Padwy, w tym mieście nad jej grobem wybudowano bazylikę.

Cechy

Według wielu imienników typowa Justyna ma w sobie coś z księżniczki. Kobieta o tym imieniu nie powinna się jednak obrażać, gdyż chodzi tu o pozytywy, takie jak na przykład wyróżnianie się z tłumu. Justynka lubi podkreślać swoją osobowość, nie zadowalają ją rzeczy, które mogą mieć wszyscy. Zawsze poszukuje czegoś wyjątkowego jeśli chodzi o biżuterię, ubiór, porcelanę czy kolekcjonerskie wydanie książki, płyty. Ceni elegancję i tradycję, ale nie potrafi się również oprzeć nowoczesnym gadżetom.

Justyna należy do bardzo otwartych i śmiałych osób, stąd też ma wielu znajomych. Przyjaciele pewnie zgodzą się, że należy do wyjątkowych gaduł. Chętnie chodzi na imprezy, koncerty czy zawody sportowe. Pociągają ją miejsca gdzie jest głośno i tłocznie. Nie znaczy to, że unika tych cichych miejscówek - jest romantyczką więc lubi też spacery po lesie, malownicze plaże, czy tajemnicze góry…

W związku z aktywnym i szalonym trybem życia, Justyna nie zawsze sprawdza się jako pracownik biurowy. Już w szkole ma trudności z wysiedzeniem kilku godzin w ławce, o wiele lepiej czuje się na wychowaniu fizycznym i muzyce. Przekłada się to na jej predyspozycje zawodowe – profesje, w których się dużo dzieje, gdzie trzeba być energicznym – np. dziennikarz, aktorka, specjalista od reklamy, piosenkarka, event manager, animator są stworzone właśnie dla niej. Na jej korzyść działa też fakt, że posiada szerokie grono znajomych oraz potrafi spojrzeć wielowymiarowo na każdy problem i znaleźć skuteczne rozwiązanie.W relacjach damsko-męskich Justyna czuje się równie dobrze, jak na parkiecie. Zazwyczaj onieśmiela mężczyzn i zgrywa niedostępną, jeśli jednak znajdzie odpowiedniego mężczyznę serce jej szybko mięknie. Jedno jest pewne, będzie musiał on nadążyć za niezwykle spontaniczną Justynką.

Jak każda księżniczka, także Justyna bywa czasem kapryśna. Nie ma co jednak się przejmować, gdyż to dodaje jej tylko uroku, a sama złość szybko mija. Wystarczy poznać ją trochę lepiej, by zorientować się, że to niespokojny duch, którego ciągnie do przygód, nowych doświadczeń. Nawet jeśli się czegoś boi, to i tak ciekawość wygra… Justyna jest taką dziewczyną z horroru, która słysząc odgłosy z piwnicy uzbroi się i tam wejdzie, zamiast uciekać…

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.