Imieniny Bernadety

Do najbliższych imienin Bernadety ♀ zostały 62 dni co stanowi 2 miesiące i 1 dzień.
Imieniny Bernadety najczęściej obchodzone są 16 kwietnia oraz  11 lutego. Bernadeta może również obchodzić imieniny: 18 lutego.

Pochodzenie

Imię to pochodzi z Francji - Bernadette znane głównie w południowej części tego kraju jest zdrobnieniem imienia Bernadet utworzonego z męskiego imienia Bernard. Bernard oznacza natomiast „silny jak niedźwiedź”.

W Polsce pojawiło się w XIX wieku, co należy wiązać z zakonnicą z Lourdes św. Bernadettą Soubirous, której objawiła się Matka Boża.

W naszym kraju według „Słownika imion” Jana Grzenia z 2002 roku, na przełomie wieków imię to w formie Bernadeta nosiło 25823 Polek, a w formie Bernadetta 6669.

Patron

We Francji z postacią tej świętej kobiety nierozerwalnie wiążą się dwa miejsca: Lourdes oraz Nevers. Pierwsze z nich stało się dzięki Bernadecie najsławniejszym miejscem pielgrzymkowym nie tylko w kraju, ale i całej Europie. Natomiast w kaplicy kościoła klasztoru św. Gilgarda w Nevers znajdują się jej zwłoki. Przed szklaną trumną gromadzą się liczni pielgrzymi, którym trudno uwierzyć, że ciało Bernadetty do dnia dzisiejszego nie ulega procesowi rozkładu.Bernadetta urodziła się w styczniu 1844 roku w skromnej i biednej rodzinie. Była najstarszą córką z dziewięciorga dzieci ubogiego młynarza Franciszka Soubirous i Luizy Casterot. Jej rodzice nie mieli środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb, nic dziwnego, że Bernadetta od najmłodszych lat była chorowita. W tych trudnych warunkach wykazywała się jednak dużą pobożnością. W 1858 roku po raz pierwszy objawiła się jej Matka Boża, a w ciągu następnych pięciu miesięcy pojawiła się jeszcze 17 razy. Maryja przekazała Bernadecie wiadomość, że w tym miejscu powinien zostać wybudowany kościół, do którego udawałyby się procesje.

Decydujące widzenie miało miejsce 28 lutego 1958 roku, gdy Maryja nakazała Bernadecie wygrzebać trochę ziemi pod skałą, po czym pojawiła się w tym miejscu woda. W ciągu następnych dni strumień rósł i w ten sposób powstało lecznicze źródło. Gdy niewidomy przetarł przejrzystą wodą oczy i odzyskał wzrok, Lourdes zyskało ogromną sławę. Źródło dziś jest miejscem pielgrzymek milionów chorych, z których wielu daje świadectwo duchowego i fizycznego uzdrowienia po kąpieli w nim.

Dla Bernadetty odkrycie źródła nie oznaczało wcale splendorów, wręcz przeciwnie - przez wiele osób była początkowo uważana za oszustkę i heretyczkę. Chorowita dziewczyna musiała znosić obelgi nawet ze strony miejscowego proboszcza. By uniknąć ogromnego zainteresowania, 7 lipca 1886 roku wstąpiła do klasztoru Notre Dame de Nevers by pomagać dzieciom. Spędziła tam resztę swojego krótkiego życia, zmarła bowiem na gruźlicę zaledwie w wieku 35 lat.

Cechy

Kobieta o tym imieniu wyróżnia się na tle innych dobrotliwością. Rzadko kiedy się na kogoś gniewa - trzeba być wyjątkowo podłym, żeby zasłużyć z jej strony na nienawiść. Bezgranicznie wierzy w ludzi, co niekiedy źle się dla niej kończy. Jest osobą prostolinijną, szczerą i chętnie służy pomocą innym. Wiele kobiet o tym imieniu postrzega to nawet jako pewnego rodzaju misję, by wspierać słabszych i potrzebujących. Bernadeta zadziwia przede wszystkim ogromną energią, która pozwala jej na te działania. Dynamizm życiowy styka się u niej z pogodnością i optymistycznym usposobieniem, przez co zaraża innych dobrym humorem.

W jej postępowaniu można dostrzec równowagę i mądrość. Choćby w tym, że najwięcej wymaga od siebie i nie jest typem roszczeniowej osoby. Wie, że jeśli czegoś chce to musi sobie na to sama zapracować. Nawet, gdy osiągnie stabilną sytuacje finansową, pieniądze jej nie rozpieszczają i nie psują. Jako raczej skromna dziewczyna, nie ma potrzeby chwalenia się drogą biżuterią, gadżetami czy ubraniem. Kupuje rzeczy które jej się podobają, marka nie ma większego znaczenia. Najwięcej pieniędzy zresztą i tak wydaje na książki, płyty czy podróże.Potrafi odmawiać sobie wszelkich przyjemności, by móc pojechać do innego kraju, poznać nowych ludzi.

Bernadeta ma świetną pamięć i nie chodzi tylko o naukę czy kojarzenie faktów. Jeśli ktoś jest dla niej życzliwy i miły, potrafi odwdzięczyć się nawet po wielu latach. Niestety długo pamięta też doznane przykrości, choć tego nie pokazuje. Po prostu chce uchodzić za twardą, nieugiętą kobietę o wielkim sercu. Rzadko płacze w obecności innych, ale zdarza się to jej w domowym zaciszu.

Choć nie jest to regułą, to dziewczyna o tym imieniu od najmłodszych lat jest religijna. Wierzy w Boga, chodzi do kościoła, przestrzega postu, szanuje tradycje, święta. Życie zakonne nie jest jednak dla niej, gdyż kocha dzieci i nie mogłaby zrezygnować z macierzyństwa. O własnym potomstwie marzy już w młodym wieku, kiedy jej koleżanki myślą jeszcze o zabawie, imprezach. Gdy poznaje chłopaka, to najczęściej patrzy właśnie przez pryzmat poważnego związku, flirty i przelotne przygody zupełnie jej nie interesują. Jej partner powinien być przede wszystkim opiekuńczy, odpowiedzialny, tolerancyjny i dobry – wszelcy awanturnicy, niedojrzali emocjonalnie chłopcy i cwaniacy nie mają żadnych szans.

Bernadeta jest kobietą „do rany przyłóż” - nigdy umyślnie nie krzywdzi drugiego człowieka i marzy, by podobnie myślał każdy z nas.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.