Imieniny Dagmary

Do najbliższych imienin Dagmary ♀ zostało 177 dni co stanowi 5 miesięcy i 24 dni.
Imieniny Dagmary najczęściej obchodzone są 12 grudnia ale Dagmara może obchodzić imieniny również: 24 maja, 20 grudnia.

Pochodzenie

Imię to ma najprawdopodobniej korzenie skandynawskie, pochodzi bowiem z Danii. Powstało jako złożenie celtyckiego wyrazu „dago” (dobry) oraz niemieckiego „mari” (sławny), bądź też „mar” (dziewica, panna).

Według niektórych hipotez jest wariantem słowiańskiego imienia Drogomira, które składa się z elementów „drog” (drogi) i „-mir” (pokój). Mogło przywędrować do Danii w XIII wieku za sprawą czeskiej księżniczki Drogomiry, żony króla duńskiego Waldemara II Zwycięzcy.

W Niemczech imię zostało spopularyzowane za sprawą duńskiej literatury. W naszym kraju stało się powszechne dopiero w latach 70 XX wieku.

Pojawiają się też przypuszczenia, że imię jest żeńską formą Dagmar - dynastycznego imienia u plemion frankońskich. Oznacza ono „wielki przez dobroć” lub „mąż jasny jak dzień'.

PatronCechy

Dagmara idealnie pasowałaby do roli bohaterki słynnego romansu „Rozważna i romantyczna” Jane Austin, pytanie tylko, do której siostry jej bliżej? Tej kierującej się rozsądkiem czy sercem?

Iwona Huchla w swoim imienniku „Księga imion na trzecie tysiąclecie” pisze, że Dagmara jest „utkana z czarodziejskiej przędzy i mgły tajemnic”. W życiu kieruje się sercem i intuicją - przekłada je ponad głos rozsądku, przez co bywa nieobliczalna i zaskakująca. Nawet bliskim trudno rozszyfrować jej zamiary, a co dopiero dalszym znajomym. Jest to też spowodowane tym, że nie zwierza się ze wszystkiego, co dzieje się w głębi jej duszy.Jest marzycielką i nieraz brakuje jej poczucia rzeczywistości – z jednej strony widzi rzeczy lepszymi niż są naprawdę, z drugiej lądowanie w brutalnym świecie bywa dla niej bolesne. Jak wiadomo, kierując się głosem serca człowiek narażony jest na niepowodzenia i zawody, np. miłosne. Czy Dagmara rozpamiętuje jednak złe decyzje? W żadnym wypadku! Jest wesołą, uśmiechniętą kobietą i bardzo rzadko coś potrafi zepsuć jej nastrój. Nawet rozstania z chłopakiem znosi dzielnie, często nawet lepiej niż on sam.

Ma bardzo niecierpliwą i żądną przygód naturę i nie potrafi wysiedzieć dłużej w jednym miejscu. Pociąga ją wszystko co nieznane, niezbadane - nie boi się egzotycznych podróży czy wszelakich zmian. Wszędzie, gdzie się pojawi, wzbudza zamieszanie. Oczywiście w pozytywny sposób - w jej towarzystwie zawsze jest bowiem głośno i wesoło. Rzadko przykłada się do nauki, nie oznacza jednak, że należy do osób o niskiej inteligencji. Wręcz przeciwnie – jest mądrą i uzdolnioną kobietą, ale znacznie bliższe jest ganianie się z chłopakami po podwórku czy już jako nastolatce chodzenie na imprezy niż siedzenie przy książkach i równaniach matematycznych. Jej oceny nawet jeśli są poprawne, nie odzwierciedlają jej potencjału – gdyby tylko zmobilizowała się w 100% miałaby same piątki. Na szczęście po burzliwym okresie dojrzewania zdaje sobie sprawę, że wysokie ambicje można zaspokoić tylko systematyczną i ciężką pracą nad sobą. Na studiach czy w okresie zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych chętnie nadrabia zaległości, czyta przydatną literaturę branżową zamiast romansów, bierze udział w szkoleniach. Jej energiczny charakter, a także romantyzm widać w karierze zawodowej. Pociągają ją profesje, gdzie może mieć kontakt z drugim człowiekiem lub robić coś nieszablonowego – przykładowo pracować w laboratorium czy jako projektantka mody.

Choć jest osobą pełną werwy i aktywnie spędza czas poza domem, to jednak własne cztery kąty są dla niej azylem. Marzy o kochanym mężu i dzieciach, typowej sielance. Sprawy rodzinne chroni jak największy skarb, nie pozwala by jakiekolwiek „brudy” prać publicznie, na przykład w mediach społecznościowych. Rola gospodyni jest natomiast dla niej przeciwwagą do rozrywkowego stylu życia.

Mężczyzna, który chciałby zdobyć serce Dagmary powinien być przede wszystkim pomysłowy i romantyczny. Kolacja przy świecach, kwiaty, obsypywanie komplementami, spontaniczne spotkania, napisanie wiersza – to tylko kilka propozycji, które mogą mu się przydać. Dagusia marzy o szalonej, romantycznej miłości, nudziarze już na starcie nie mają żadnych szans. Nie trzeba dodawać, że od swojego wybranka oczekuje całkowitego oddania.

Choć Dagusi nie brakuje rozsądku, to jednak zdecydowanie przeważa u niej ta romantyczna część charakteru, pełna spontaniczności i energii. Za to właśnie wszyscy ją lubią!

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.