Imieniny Haliny

Do najbliższych imienin Haliny ♀ zostało 13 dni.
Imieniny Haliny najczęściej obchodzone są 1 lipca ale Halina może obchodzić imieniny również: 24 sierpnia.

Pochodzenie

W przypadku imienia Halina trudno ustalić jednoznaczną etymologię. Istnieje więc kilka hipotez jego pochodzenia:

- Powstało jako przekształcenie fonetyczne imienia Helena. Wskazują na to zapisy z przełomu XIII i XIV wieku: Halena i Helina.

- Wywodzi się z języka greckiego, gdzie słowo „galene” oznacza „spokój”.

- Może pochodzić od imienia Alina, gdyż dawniej dodawanie „h” było częstym zjawiskiem, np. Hanna (od Anna) i Hadam (od Adam).

- Jest to imię literackie, które po raz pierwszy występuje w powieści „Roksolanki” Szymona Zimorowica. Najbardziej znanym dziełem związanym z Haliną jest opera Stanisława Moniuszki „Halka”.

- Na koniec warto przedstawić nieco złośliwą i raczej żartobliwą etymologię, która wskazuje na pochodzenie imienia od łacińskiego słowa „gallina” oznaczającego kurę lub kwokę.

Od imienia pochodzą takie nazwiska jak: Galicka, Galina, Galicki, Galiński.

Patron

Święta Halina z Koryntu - dziewica i męczennica

Cechy

Halina jest bardzo zagadkową i tajemniczą osobą, która daje sprzeczne sygnały otoczeniu. Ciężko zrozumieć, jak w jednej osobie mogło spotkać się tyle różnorodnych i skrajnych cech.

Kilka przykładów:

Początkowo sprawia wrażenie niezaradnej, zbyt delikatnej, wymagającej opieki dziewczyny, ale to tylko złudzenie. Pod niepozornym, tajemniczym wyglądem kryje się stanowcza, zaradna i pełna wigoru kobieta. Wie czego chce i zmierza do celu jak najkrótszą drogą, choć jak każdy miewa chwile zwątpienia.Inne mylne wrażenie sprawia swoim opanowaniem - chce uchodzić za spokojną, kontrolującą wszystko osobę i najczęściej jej się to udaje, ale bywają sytuację, kiedy jest bardzo zestresowana i zżera ją trema. Bliscy wiedzą, że dzieje się tak nie tylko w obliczu choroby czy innej tragedii osobistej, ale też w przypadku wystąpień publicznych albo egzaminów. Mimo wszystko dobrze znosi porażki, najczęściej mobilizują ją one do działania, eliminowania swoich słabości.

Jest wrażliwa i delikatna, ale zarazem nerwowa. Jak to możliwe? Po prostu zazwyczaj jest łagodna jak baranek, ale bardzo szybko i łatwo można wyprowadzić ją z równowagi. Czasami wkurzają ją nawet błahostki, więc uchodzi za osobę małostkową. Złość szybko jej jednak mija, a ona sama już na drugi dzień zapomina o co się gniewała.

Halina ma ogromne zamiłowanie do porządku. Już od najmłodszych lat chętnie pomaga mamie w domowych obowiązkach i robi to z wielką przyjemnością. Już jako dorosła kobieta z równą gorliwością dba o swoje mieszkanie, zawsze ma też porządek w szafie, jak i w torebce czy na półce z płytami. Tutaj przestroga dla mężczyzn: Halina nie znosi bałaganiarzy!

Halina kocha przyrodę, co przejawia się zarówno w tym, że uwielbia pielęgnować kwiaty i inne prace ogrodowe, ale też piesze wędrówki po lesie czy w górach. Świeże powietrze jest dla niej zastrzykiem pozytywnej energii, pobyt na łonie natury pozwala się zrelaksować, zdystansować do codziennych obowiązków. Jej pasją jest fotografowanie przyrody i pięknych krajobrazów, a to kolejny powód, który pcha ją do lasu czy nad wodę. Poza tym bardzo lubi podróżować i poznawać nowe miejsca.

Należy do nieufnych osób, którą trudno do siebie przekonać. Wobec nieznajomych czy w towarzystwie jest dość powściągliwa, uważa na to co mówi o sobie. Rzadko też chwali się na forum publicznym życiem prywatnym, próżno szukać jej kont w serwisach społecznościowych czy portalach randkowych. Nawiązywanie nowych znajomości przychodzi jej z trudem, także z mężczyznami. Każdy zawód miłosny pogłębia bowiem u niej brak zaufania do płci przeciwnej, choć nieustannie marzy o stworzeniu rodziny z wartościową osobą. Jeśli jej się to uda, jest najszczęśliwszą żoną i mamą na świecie.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.