Imieniny Mirosława

Do najbliższych imienin Mirosława ♂ zostało 216 dni co stanowi 7 miesięcy i 1 dzień.
Imieniny Mirosława najczęściej obchodzone są 26 lutego ale Mirosław może obchodzić imieniny również: 3 lipca, 2 lutego.

Pochodzenie

Imię Mirosław należy do najstarszych polskich imion osobowych. Jest przykładem staropolskiego imienia dwuczłonowego, które jest reliktem pogańskich imion używanych we wczesnym średniowieczu przez Słowian. Składa się z dwóch członów - „Miro” oznaczającego „pokój”, „bezpieczeństwo” oraz „-sław”, czyli „sława”. Mirosław może więc wskazywać na człowieka „który sławi pokój" albo „tego, który zdobywa sławę poprzez zaprowadzenie pokoju".

Z tych samych członów, tyle że w odwrotnej kolejności stworzono imię Sławomir. Najstarsze poświadczenie imienia w formie łacińskiej miało miejsce w 1202 roku. Znane też są liczne formy pochodne, takie jak Mirek, Miroń, Mirosz czy Miroszek. Obecnie w Polsce żyje około 230 000 mężczyzn o tym imieniu.Od tego imienia pochodzą takie nazwiska jak: Miros, Mirosławski, Mirosz, Mirowski, Mirski.

Patron

Mirosław Bulešić
Za patrona imienia Mirosław należy uznać Chorwata Mirosława Bulešića. Urodził się 13 maja 1920 roku w Čabrunići, ale do kapłaństwa przygotowywał się w Rzymie na Uniwersytecie Gregoriańskim. Śmierć męczeńską poniósł w młodym wieku, mając 27 lat. Towarzyszył w Lanisće delegatowi biskupa, który przybył udzielić bierzmowania w parafii. Duchowni postąpili rozsądnie i zakończyli uroczystość wcześniej, by uniknąć ataków antykatolików. Wierni zdążyli w spokoju wrócić do domów, ale bandyci pałali żądzą zemsty. Gdy wtargnęli do kościoła, ks. Mirosław własnym ciałem zapobiegł sprofanowaniu Najświętszego Sakramentu. Komuniści dopadli ks. Miroslava na plebani. Pobili go a następnie pocięli nożem szyję. Równie smutny jest fakt, że jego morderca został uniewinniony przez sąd. Ówczesne władze nie pozwoliły również na pochowanie go w rodzinnej parafii Svetvinčent.Dopiero w 1958 roku przeniesiono ciało w rodzinne strony. Błogosławił go 28 września 2013 roku papież Franciszek.

Cechy

Mężczyzna o imieniu Mirosław ma bardzo ciekawą osobowość. Od najmłodszych lat jest indywidualistą, buntownikiem, który robi na przekór rodzicom, nauczycielom, chadza swoimi ścieżkami. Często wyróżnia się na tle otoczenia zarówno wyglądem (np. fryzurą, ubiorem) jak i poglądami. Jest więc w pewnym stopniu nonkonformistą, ale procentuje to tym, że ma własne zdanie, jest niepodatny na wpływy i presję otoczenia. Mirosław lubi przecierać nowe szlaki, patrzeć szerzej niż inni ludzie. Zupełnie przy tym nie przejmuje się opiniami czy krytyką, żyje na swój rachunek, tak jak mu się podoba, a nie by komuś imponować czy się przypodobać. Trzeba jednak przyznać, że wraz z wiekiem zyskuje stabilizację.Jako człowiek sławiący pokój jest wzorem do naśladowania dla otoczenia. Jest wyrozumiały, otwarty na innych, nie boi się zmian czy nowych rzeczy – zawiść, uprzedzenia czy nienawiść są dla niego pojęciami zupełnie niezrozumiałymi. Potrafi rozwiązywać konflikty, to świetny i przede wszystkim stanowczy mediator. Ludzie wiedzą, że jest racjonalny i uczciwy, bowiem zawsze podkreśla że brzydzi się dwulicowością, kłamstwem czy obłudą. Ma ogromne poczucie sprawiedliwości, więc potrafi przyznać się do błędu i ponieść jego konsekwencje. Nawet gdy przekroczy prędkość nie targuje się z policjantem o wysokość mandatu.

Jest bardzo opanowanym człowiekiem, wiele potrzeba by go wyprowadzić z równowagi. Cechuje się bardzo dużym poczuciem humoru, pogodnością, dla każdego znajdzie miłe słowo. Z szacunkiem odnosi się do rodziców, sąsiadów i przyjaciół. Jego kultura osobista może być stawiana za przykład innym – zawsze zachowuje się elegancko i z klasą. Jako osoba ceniąca sobie tradycję, jest wielkim patriotą.

Na co dzień Mirek to zupełnie normalny facet – tak jak wielu lubi napić się piwa z kolegami, obejrzeć dobry mecz, walkę bokserską, pomajsterkować przy samochodzie, pojeździć rowerem czy podyskutować o kobietach lub na tematy polityczne. Wszystko to jednak jest tylko dodatkiem do życia rodzinnego, które pochłania go bez reszty. Uwielbia swoje dzieci, choć jest zwolennikiem surowego wychowania. Wobec żony jest zawsze szarmancki, czuły i wierny. Jest dobrym gospodarzem, który lubi zapraszać do swojego domu gości.

Warto wspomnieć, że Mirosław jest człowiekiem zorganizowanym, obowiązkowym i sumiennym. Jeśli sobie coś zaplanuje, musi to zrobić. Dobrze mu się więc wiedzie w sprawach zawodowych, często udaje mu się zdobyć intratny zawód czy stanowisko. Na pewno ze swoim zamiłowaniem do porządku i dyscypliny sprawdziłby się jako wojskowy, policjant, księgowy, meeting planer. W imiennikach wśród zawodów, które mu „leżą” znajdziemy reportera, tłumacza, przewodnika.

Mirek to porządny i normalny mężczyzna, o którym bez cienia wątpliwości można powiedzieć, że to „równy chłop”.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.