Międzynarodowy Dzień Przytulania

W roku 2025 Międzynarodowy Dzień Przytulania przypada na 21 stycznia (wtorek)

Do Międzynarodowego Dnia Przytulania pozostało jeszcze 210 dni co stanowi 6 miesięcy i 27 dni.

Historia Międzynarodowego Dnia Przytulania

Międzynarodowy Dzień Przytulania jest świętem, które opanowało cały świat. Zapoczątkowano je w Stanach Zjednoczonych, w miasteczku Caro, Michigan. Pomysłodawcą był Kevin Zaborney, który uznał, że okres pomiędzy Nowym Rokiem a Walentynkami może być dla niektórych dość przygnębiający. Święto przytulania miało to zmienić, czyli zachęcić Amerykanów do częstszego okazywania sobie uczuć, zarówno wobec członków rodziny, przyjaciół, a nawet nieznajomych.

Data święta została ustalona na 21 stycznia, w tym dniu w 1986 roku odbyły się pierwsze obchody Dnia Przytulania. Zaborney z pewnością nie przypuszczał, że inicjatywa wyjdzie poza granice jego miasteczka, tymczasem dziś Dzień Przytulania jest obchodzony w takich krajach jak Australia, Anglia, Argentyna, Kanada, Niemcy, Szwecja, Holandia, Bułgaria, Kolumbia, Rosja czy RPA. Wpływ na to miał zarówno pozytywny wydźwięk święta, jak i fakt, że koleżanka Zaborneya była wnuczką właścicieli wydawnictwa Chase's Calendar of Events (Kalendarz wydarzeń Chase'a). To coroczna publikacja, która zawiera informacje o specjalnych obchodach, takich jak uroczystości federalne i stanowe, rocznice historyczne czy święta, nie tylko państwowe, ale i te nieoficjalne. Znalazło się w niej miejsce właśnie dla National Hugging Day, jak w USA nazywany jest Międzynarodowy Dzień Przytulania.

Obchody Międzynarodowego Dnia Przytulania

Przesłanie święta nie jest skomplikowane, chodzi o to, by ludzie chętniej okazywali sobie uczucia i przytulali się. Międzynarodowy Dzień Przytulania nie należy traktować tylko w kategorii wesołego, lekkiego święta nietypowego, ale także jako inicjatywę z większą misją. Organizatorzy wydarzenia uważają, że w ten sposób można zapobiec takim zagrożeniom jak izolowanie się od siebie ludzi, zamykanie w domach i zmniejszenie poczucia bezpieczeństwa.

Przytulanie przynosi również wiele korzyści zdrowotnych, przecież już od samego dnia narodzin poprawia sen młodego człowieka. Przytulanie pomaga zmniejszyć stres, strach, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko chorób serca. Różne badania dowodzą, że okazywanie sobie czułości w ten sposób pomaga budować dobry układ odpornościowy. Przytulanie zwiększa również poziom dopaminy, co wzmacnia wzajemne pragnienia seksualne pary.

Przytulanie jest na tyle wspaniałą czynnością, że ludzie biją nawet rekordy świata. I tak w 2010 roku słynny motywator Nick Vujicic w ciągu jednej godziny przytulił 1749 osoby w centrum wystawienniczym w Oregonie. Z kolei w Polsce padł rekord świata w najdłuższym przytulaniu. Pięć polskich par przytulało się w hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie przez 25 godzin, co oficjalnie potwierdziła sędzia Guinnes World Records.

Warto pamiętać o tym, że każdy dzień jest odpowiedni by okazać bliskiej nam osobie uczucia, nie tylko 21 stycznia.