Imieniny Matyldy

Do najbliższych imienin Matyldy ♀ zostało 236 dni co stanowi 7 miesięcy i 21 dni.
Imieniny Matyldy najczęściej obchodzone są 14 marca ale Matylda może obchodzić imieniny również: 19 listopada, 11 stycznia, 19 stycznia.

Pochodzenie

Imię ma pochodzenie niemieckie i powstało wskutek złożenia wyrazów „maht” i „hilte”, czyli odpowiednio „moc”, „siła” „męstwo” oraz „walka”. Imię Matylda oznacza więc kobietę, która jest mężna w walce.

W naszym kraju imię znane jest już od 1035 roku w formie łacińskiej Mathildis. Blisko 200 lat później pojawia się zapis Machteldis, kolejne to Machtildis, Matildis, Metildis.

Święta Matylda była matką cesarza Ottona I. W naszym kraju imię to nosiła natomiast córka Bolesława Chrobrego i Ody.

Imię większą popularnością zaczęło cieszyć się na początku XIX wieku, być może pod wpływem literatury. W 1806 roku pojawił się romans Anny Mostowskiej „Matylda i Daniło. Powieść żmudzka“.

PatronCechy

Matylda to dziewczyna, której trudno nie zauważyć. Daleko jej do cichej myszki, według imienników jest raczej lwicą.

Już od najmłodszych lat sprawia kłopoty wychowawcze, ale dziwne żeby było inaczej skoro jest bardzo energiczną osobą. Wszędzie jej pełno, jest głośna, gadatliwa i ciekawska. Rodzicom, nauczycielom wiecznie zadaje pytania odnośnie otaczającej rzeczywistości, więc ci nie mają z nią łatwo. Zwłaszcza, gdy ich odpowiedzi nie są dla małej Matyldy wyczerpujące. To jednak procentuje w przyszłości – jako dorosła kobieta jest pewna siebie, łatwo nawiązuje kontakty no i ma dużą wiedzę.Ma skłonności do dominacji – lubi postawić na swoim, mieć ostatnie słowo. Stąd wszelkie dyskusje czy kłótnie są z nią bardzo wyczerpujące, bo rzadko daje za wygraną. Nawet gdy nie ma racji, to i tak pod nosem coś dopowie. Matylda lubi zresztą się przekomarzać, często tylko po to, żeby nie było zbyt nudno w jej towarzystwie.

Matylda odczuwa chęć do zdecydowanego działania i odważnych ruchów, pociąga ją ryzyko i adrenalina – na przykład szybka jazda na motocyklu. Na tej podstawie łatwo zauważyć, że postępuje intuicyjnie i bardzo często dopiero po fakcie zastanawia się nad skutkami swoich decyzji. Dobrze, że ma szczęście i nie musi ich żałować.

Najlepiej czuje się z kochającym partnerem lub w gronie sprawdzonych przyjaciół, na których może polegać. W towarzystwie nieznajomych jest raczej nieśmiała i zdystansowana, na pewno nie widać po niej, że jest tak ekspresyjną i impulsywna osobą.

Ubiera się gustownie i wie jak przyciągać uwagę. Nie tylko mężczyzn, bowiem często i kobiety doceniają jej styl. Choć uwielbia markowe ciuchy i perfumy, to potrafi również stworzyć fajną kreację ze zwyczajnych ubrań. Dlatego też ma predyspozycje do takich zawodów jak stylistka, projektantka. Ważne zresztą, żeby praca dawała jej satysfakcję inaczej szybko się nudzi i męczy. Jeśli robi to co lubi, można powiedzieć o niej że jest bardzo pracowita.

Wydawać by się mogło, że Matylda to lekkoduch, wolny ptak, który żyje imprezami. To prawda, w czasach szkolnych/studenckich uwielbia szaloną zabawę, taniec do białego rana, ale generalnie dość szybko zakłada rodzinę. Bardzo zresztą troszczy się o dom, umie stworzyć harmonijną atmosferę, mimo dość wybuchowego temperamentu. Uważa że dom rodzinny musi być azylem, w którym wszyscy czują się bezpiecznie i chętnie do niego wracają. Dlatego wybierając partnera bardzo uważnie przygląda się jego różnym cechom – czy jest zaradny, czy ma dobre serce? A przede wszystkim czy wytrzyma z nią:)? Jest przecież kobietą, która lubi czasem pomarudzić, posprzeczać się, a w miłości bywa dość zaborcza. Jej partner powinien więc mieć silny charakter, a przede wszystkim być cierpliwym człowiekiem. W zamian za to otrzyma jednak bardzo cenną nagrodę, bowiem Matylda jest bardzo czułą, wierną i namiętną kobietą.

O Matyldzie trzeba napisać jedno – choć bywa dość trudna we współżyciu, to nie można zarzucić że brak jej kultury i dobrych chęci. Jest bowiem bardzo subtelna i szlachetna, ponad wszystko kocha najbliższych – rodziców, rodzeństwo, męża czy dzieci. Zawsze też znajdzie czas dla przyjaciół, nakarmi bezdomnego psa. To po prostu wybuchowa dziewczyna o złotym sercu.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.