Kalendarz świąt nietypowych

 • Luty 2024

 • Dzień Gumy do Żucia

  Guma do żucia ma wiele wartościowych właściwości – odświeża oddech, oczyszcza zęby, uspokaja. W dodatku nie jest droga. Dziś ma swoje święto, warto więc pofatygować się do kiosku i kupić ulubioną gumę.

  Międzynarodowy Dzień bez Oleju Palmowego

  Międzynarodowy Dzień Bez Oleju Palmowego to inicjatywa czeskiej organizacji „Koalice proti palmovému oleji”. Święto pierwszy raz obchodzono w 2016 roku, a jego celem jest doprowadzenie do wycofania produkcji oleju palmowego, który szkodzi lasom tropikalnym w takich państwach jak Borneo.

  Dzień Ubezpieczenia Samochodu

  Wypadki na drogach zdarzają się codziennie. Dzień Ubezpieczenia Samochodu ma przede wszystkim działanie uświadamiające kierowców. Osobom mającym prawo jazdy wydaje się, że ubezpieczenie to zbędny wydatek, ale dopiero po kolizji okazuje się ile dzięki niemu możemy zaoszczędzić.

  Światowy Dzień Wyborów

  Światowy Dzień Wyborów ustanowiony został przez Konferencję Światowych Organizacji Wyborczych w 2005 roku w węgierskim Siófok. Święto symbolizuje powszechne prawo obywateli do udziału w wyborach oraz poszanowanie demokratycznych praw i wolności obywatelskich.

 • Dzień Pozytywnego Myślenia

  Podobno optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się, że to może być prawda. Dzień Pozytywnego Myślenia ma pomóc wszystkim przyjąć tę prawdę ... »

  Światowy Dzień Mokradeł

  To wbrew pozorom nie święto salonów odnowy biologicznej. Dzień Mokradeł upamiętnia międzynarodową konwencję ramsarską z 1971 r., pod którą podpisało się do tej pory aż 160 państw. ... »

  Dzień Handlowca

  Święto handlowców obchodzone było już w czasach PRL-u. To okazja, by docenić pracę przedstawicieli handlowych, sprzedawców czy account managerów. Choć w branży zmienia się nazewnictwo niektórych stanowisk, to cel jest zawsze ten sam – sprzedać z zyskiem.

  Dzień Świstaka

  Najsłynniejszy świstak na świecie, czyli Phil z Punxsutawney w Pensylwanii dziś po raz kolejny przepowie Amerykanom jak długo potrwa jeszcze zima. To tradycja, która sięga XIX wieku, dlatego Dzień Świstaka cieszy się za oceanem dużym szacunkiem i jest hucznie obchodzony.

  Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

  Święto to ustanowił Jan Paweł II w 1997 roku. Przypada ono corocznie 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu warto pomodlić się za tych, którzy swoje życie oddali służbie Bogu.

  Dzień Niedźwiedzia

  To prawdopodobnie jedna z najstarszych pozycji w kalendarzu świąt nietypowych. Dla naszych przodków niedźwiedź był zwierzęciem magicznym, panem czasu, stąd mieszkańcy Europy 2 lutego uważnie obserwowali, czy wyjdzie on z nory zwiastując nadejście wiosny. Kościół katolicki w średniowieczu zastąpił Dzień Niedźwiedzia świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

  Dzień Naleśnika

  Proste danie, które można zjeść na śniadanie, obiad i kolacje to oczywiście naleśniki. Ich uniwersalizm idzie jeszcze dalej, bo da się je przyrządzić na słono oraz na słodko. Dzień Naleśnika daje nam prawo do konsumpcji tych pyszności bez ograniczeń.

  Dzień Gumy Balonowej

  Dzień Gumy Balonowej to czas radości dla dzieci, które wtedy mogą żuć przysmak nawet podczas lekcji! W Stanach Zjednoczonych w tym dniu za opłatą 50 centów na cel charytatywny maluchy mogą bezkarnie delektować się gumą i robić z niej duże balony w szkole, gdzie na co dzień jest to niedozwolone.

 • Międzynarodowy Dzień Kopania Rowów

  Międzynarodowy Dzień Kopania Rowów zwraca uwagę na to, że nawet tak prozaiczne zajęcie jak kopanie rowów może mieć duże znaczenie, a nawet stać się dyscypliną konkursową tak jak stało się w Japonii!

  Dzień Ciasta Marchewkowego

  Ciastem marchewkowym zajadano się już w średniowieczu, ale dopiero w XX wieku zyskało popularność na całym świecie, zwłaszcza w Anglii i USA. Dziś zajadają się nim wszystkie nacje, w tym oczywiście Polacy.

  Międzynarodowy Dzień Golden Retrievera

  Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez poczucia mokrego nosa na swojej dłoni. Szczególną rasą są golden retrivery, które sprawdzają się jako przewodnicy osób niewidomych, psy tropiące czy dogoterapeuci. Międzynarodowy Dzień Golden Retrivera ma zwrócić uwagę społeczeństwa na to jak dużą rolę odgrywają te psy w naszym życiu.

  Dzień Podlaskiej Muzyki

  Ten dzień to dobra okazja, by odkryć muzyczne złoto Podlasia. Których muzycznych artystów tego regionu już znasz? Kogo warto jeszcze poznać? W odkrywaniu pomoże Ci Polskie Radio Białystok, Radio Akadera i Radio Racja. Te 3 stacje radiowe przez cały dzień będą grały muzykę Podlasia.

 • Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

  Święto ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, zobowiązujące państwa, które ją podpisały do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych.

  Światowy Dzień Rzeźnika i Przemysłu Wędliniarskiego

  Wystarczy zajrzeć do swojej lodówki lub na stół podczas imprezy rodzinnej – kiełbasa, szynka i mięso stanowią znaczną jego część. Wszystkim rzeźnikom i pracownikom przemysłu wędliniarskiego życzymy wszystkiego najlepszego.

 • Światowy Dzień Nutelli

  Za ten czekoladowy przysmak z orzechów laskowych, czekolady, cukru i oleju niejeden dałby się pokroić. Dziś święto Nutelli, a więc bez wyrzutów sumienia możemy skonsumować cały słoik tego popularnego kremu.

 • Dzień Boba Marleya

  Jamajczyk był nie tylko wielkim muzykiem, ale i człowiekiem, czego dowodem jest fakt, że nawet wiele lat po śmierci inspiruje ludzi na całym świecie.

  Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych

  Celem święta jest podniesienie świadomości na temat brutalnego, zagrażającemu zdrowiu i życiu, rytuału obrzezania kobiet, powszechnego w państwach Afryki. Święto obchodzone jest od 2003 roku, z inicjatywy pierwszej damy Nigerii Stelli Obasanjo.

  Międzynarodowy Dzień Barmana

  Pewnie nikt nie zna tylu życiowych historii co on. Dziś kolejny raz wypijmy jego zdrowie- najlepiej oczywiście w barze.

 • Dzień Najwyższej Izby Kontroli

  Najwyższa Izba Kontroli (NIK) jest jedną z pierwszych instytucji w odrodzonej, niepodległej Polsce. Jest naczelnym i niezależnym organem kontroli państwowej z misją strażnika publicznych pieniędzy. W dniu święta życzymy jej jak największych sukcesów w walce z oszustami.

 • Święto Służby Więziennej

  Służba więzienna to bardzo ciężka praca, wymagająca m. in. odporności psychicznej, odpowiedzialności i odwagi. Wszystkim strażnikom życzymy samych spokojnych zmian. Święto upamiętnia dekret Józefa Piłsudskiego z 7 lutego 1919 roku, który dał początek więziennictwu w odrodzonej Polsce.

 • Międzynarodowy Dzień Pizzy

  Wielu z nas dałoby się nieraz pokroić za kawałek pizzy, nic więc dziwnego, że ten okrągły przysmak doczekał się swojego święta. Nie znaczy to bynajmniej, że w pozostałe dni obowiązuje ... »

  Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą

  Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą zwraca uwagę na to, że nawet w niesprzyjających warunkach można być eko i na dwóch kółkach udać się do firmy. Wystarczy mieć dobry sprzęt, a czasami rowerem można dojechać szybciej niż samochodem.

 • Światowy Dzień Kociewia

  Kociewie to wyjątkowy region etniczno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim. Międzynarodowy Dzień Kociewia ogłoszono w 2007 roku z inicjatywy członków Stowarzyszenia Kultura Kociewia w Starogardzie Gd. i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie w Tczewie. Ma on na celu promować ten region, data obchodów odnosi się natomiast do pierwszego zapisku o Kociewiu z dnia 10 lutego 1807 roku.

  Dzień Mincerza

  Mincerz to inaczej pracownik mennicy produkujący monety. Święto upamiętnia powstanie pierwszej mennicy w Polsce 10 lutego 1766 roku.

  Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych

  Rośliny strączkowe zawierają wiele pozytywnych makro i mikroelementów. Oprócz tego szczycą się dużą zawartością białka. Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych został ustanowiony, aby spopularyzować strączki w diecie ze względu na ich wspaniałe właściwości prozdrowotne.

 • Światowy Dzień Chorego

  Święto chrześcijańskie, obchodzone 11 lutego, ustanowione przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w 75 rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów jest objęcie modlitwą ... »

  Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

  Zima to trudny okres dla zwierzyny leśnej, ponieważ śnieg i i mróz utrudniają im dostęp do pokarmu. Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej ma na celu zachęcenie ludzi do pomocy zwierzakom, ale i uświadomienie jak należy to robić, bowiem nieodpowiedzialne działanie może przynieść więcej szkód niż pożytku.

  Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

  112 to numer alarmowy, który obowiązuje we wszystkich krajach europejskich. Obyśmy nigdy nie musieli z niego korzystać, bo oznaczałoby to że mamy kłopoty. Święto ma na celu przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy na temat korzystania z niego we właściwy sposób.

  Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

  Od zarania dziejów płeć żeńska miała utrudniony dostęp do nauki oraz pracy. Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce ma przypominać, że prawa przedstawicielek płci pięknej powinny być przestrzegane. W niektórych krajach nadal kobiety są dyskryminowane w pracy, a dziewczynki zamiast chodzić do szkoły muszą zajmować się domem.

  Światowy Dzień Małżeństwa

  W czasach kiedy rozwodzi się co trzecia para warto obchodzić Światowy Dzień Małżeństwa. Choć codziennie powinno się doceniać małżonka to w tym szczególnym dniu można pójśc razem do kina, albo na wystawną kolację, aby rozniecić dawny ogień w związku.

 • Światowy Dzień Darwina

  Święto obchodzone jest oczywiście w rocznicę urodzin Darwina, czyli twórcy teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form. Celem święta jest popularyzacja nauk przyrodniczych oraz ukazanie ich znaczenia dla różnych dziedzin życia codziennego.

  Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy

  Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy upamiętnia zakaz wykorzystywania dzieci poniżej 18. roku życia jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych. Niestety, w niektórych państwach (m. in. w Afryce) dzieci zamiast grać w piłkę noszą karabiny.

  Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem

  To święto mające na celu propagowanie odręcznego pisania wiecznym piórem. Data 12 luty odnosi się opatentowania przez Lewisa Edsona Watermana pierwszego wiecznego pióra, które miało miejsce w 1884 roku w Nowym Jorku.

  Międzynarodowy Dzień Epilepsji

  Padaczka to choroba, która budzi wiele emocji. Osoby nie mające wcześniej styczności z chorymi często się ich boją, ponieważ napady drgawkowe wyglądają przerażająco. W Międzynarodowym Dniu Epilepsji stowarzyszenia i fundacje uświadamiają ludzi, że z padaczką można normalnie żyć i nie powinno wykluczać się chorych ze społeczeństwa.

 • Światowy Dzień Radia

  To projekt zainicjowany przez Hiszpanię w 2010 roku. Dwa lata później proklamowany został przez UNESCO. Celem Światowego Dnia Radia jest zwrócenie uwagi na znaczenie radia jako środka komunikacji na całym świecie, np. w krajach rozwijających się, gdzie stymuluje ono rozwój społeczeństwa.

  Międzynarodowy Dzień Prezerwatywy

  Międzynarodowy Dzień Prezerwatywy to świetny pretekst, aby uświadomić szczególnie młodych ludzi jak ważne jest zabezpieczanie się podczas stosunku. Chroni ono nie tylko przed niechcianą ciążą, ale też wieloma chorobami.

 • Dzień Chorych na Padaczkę

  14 lutego kojarzony jest w Polsce przede wszystkim z Dniem Świętego Walentego. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż każdego roku obchodzony jest Dzień Chorych na Padaczkę.

  Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca

  14 lutego to święto serc, nie tylko tych co kochają, ale też tych, które biją dzięki polskim lekarzom, którzy operują serca najmniejsze – serca dzieci

 • Dzień Singla

  Z racji coraz większej liczy osób, dla których czar par szybko wyparowuje, w 2005 roku po raz pierwszy obchodzono Dzień Singla (ang. Singles Awareness Day). Jego pomysłodawcą jest Trevor ... »

  Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej

  To święto proklamowane w 1992 przez liderów Syndesmosu, największej na świecie federacji skupiające prawosławne bractwa i szkoły teologiczne. Uświetnia ono symboliczne wejście młodzieży do wspólnoty prawosławnej.

  Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa

  Duży odsetek maluchów choruje na nowotwory. Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa został ustanowiony, aby rodzice baczniej przyglądali się swoim pociechom i sprawnie reagowali na zaburzenia mogące świadczyć o chorobie. Im szybciej wykryty rak, tym większe szanse na jego wyleczenie.

  Światowy Dzień Hipopotama

  Trzeci co do wielkości ssak na ziemi obchodzi swoje święto w Światowy Dzień Hipopotama. Te pocieszne zwierzęta są w rzeczywistości bardzo agresywne i większość życia spędzają w wodzie. Obchody ich dnia są okazją do zwrócenia uwagi, że pozostał już tylko jeden żyjący w naturze gatunek: hipopotam nilowy.

  Międzynarodowy Dzień Zespołu Angelmana

  Choroby genetyczne są zwykle mało znane. Międzynarodowy Dzień Zespołu Angelmana ma przybliżyć opinii publicznej informacje dotyczące tej jednostki chorobowej dotykającej dzieci do 3 roku życia. Dzięki temu rodzice będą mogli wcześniej zauważyć niepokojące objawy i zgłosić się do lekarza.

 • Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek

  To święto obchodzone 16 lutego w całej Europie. Jego celem jest docenienie pracy listonoszy i doręczycieli przesyłek, którzy przecież nie maja łatwo - wystarczy wspomnieć, że psy uważają ich za jednych z największych wrogów. Warto wiedzieć, że w Polsce mamy swoje własne święto – Dzień Poczty Polskiej.

 • Dzień Kota

  Mimo że koty zwykle chadzają własnymi ścieżkami, nad wyraz często spotykają na nich na ssaki z gatunku homo sapiens. Człowiek rozumny udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat ... »

  Światowy Dzień Ducha Ludzkiego

  Życie to nie tylko praca, ale również pasje, marzenia. Światowy Dzień Ducha Ludzkiego ma skłonić nas do refleksji nad stanem naszej duchowości. Warto dać sobie w tym dniu kilka minut na medytacje i spróbować kontynuować ten nawyk codziennie, aby zadbać nie tylko o ciało, ale też psychikę.

 • Dzień Baterii

  Gdyby nagle zabrakło na świecie baterii, ludzie musieliby wywrócić swoje życie do góry nogami. Dzięki nim działają bowiem nasze telefony, budziki, aparaty czy czujniki.

  Dzień Plutona

  Każdy Dzień Plutona to kolejna rocznica odkrycia tej planety (obecnie planety karłowatej) przez naukowców. Znalezienie nowego ciała niebieskiego to zawsze emocjonujące i ważne wydarzenie, którego rangę warto podkreślać.

 • Dzień Nauki Polskiej

  Mikołaj Kopernik to bohater, którego zna każdy Polak. W rocznicę jego urodziny obchodzimy Dzień Nauki Polskiej wyrażający cześć wszystkim wielki Polakom , którzy przyczynili się do rozwoju nauki.

 • Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

  To święto ogłoszone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. Jego celem jest promowanie wysiłków na rzecz zmniejszenia ubóstwa, wykluczenia społecznego i bezrobocia.

  Międzynarodowy Dzień Palących Fajkę

  Pomysłodawcą tego święta jest The Vancouver Pipe Club. Jak się okazuje, palacze fajek są na całym świecie, także Polacy z właściwą estymą celebrują to wydarzenie. Bo palenie fajki to coś więcej niż zwykłe hobby – to styl życia!

  Dzień Kajdanek

  Gdyby nie wynaleziono kajdanek stróżom prawa pracowałoby się znacznie trudniej. Rocznica nadania patentu temu przedmiotowi to Dzień Kajdanek. Warto wiedzieć, że pierwsze tego typu narzędzia stosowano już w starożytności!

 • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

  Celem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Święto przypada 21 lutego, uchwalone zostało przez UNESCO w 1999 roku.

  Dzień Walki z Reżimem Kolonialnym

  W historii znane są brutalne ataki na mieszkańców kolonii ze strony państw nadrzędnych. Dzień Walki z Reżimem Kolonialnym zwraca uwagę na to, że nawet obecnie rdzenna ludność w niektórych regionach czuje się zagrożona i należy zapobiegać takim sytuacjom.

  Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

  Każdy, kto lubi poznawać ciekawe miejsca, dziś ma do tego dobrą okazję. Z okazji święta przewodników turystycznych w wielu miastach można bowiem wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu z przewodnikami.

 • Dzień Myśli Braterskiej

  To święto przyjaźni obchodzone przez harcerzy i skautów na całym świecie. Data 22 lutego nie jest przypadkowa – w ten dzień urodził się założyciel skautingu, sir Robert Baden-Powell (1857) oraz jego żona Olave Baden-Powell (1889).

  Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

  To inicjatywa stworzona przez Parlament Europejski w 1988 roku, która ma na celu wspieranie ofiar przestępstw. W Polsce od 22 lutego rozpoczyna się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw, w ramach którego osoby poszkodowane mogą bezpłatnie zasięgać porad i pomocy prawnej w wyznaczonych miejscach.

 • Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym

  To święto jest po to, by przypomnieć ludziom o tym że trzeba pomagać potrzebującym, ale i nie bać się samemu poprosić o wsparcie, gdy jesteśmy w potrzebie. Karma wraca!

  Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

  Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba. Czasem trudno bowiem rozpoznać po naszych bliskich i znajomych, gdzie kończy się zwykłe przygnębienie i smutek, a zaczyna depresja. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją jest dobrą okazją, by zdobyć wiedzę o jej rozpoznawaniu i leczeniu.

  Dzień bez Łapówki

  Jak wiadomo, wcale nie trzeba być doświadczonym mechanikiem, żeby umieć dobrze posmarować. Brudna robota w czyściutkich kopertach to smutna polska rzeczywistość, z którą postanowili ... »

  Święto Geografii Wojskowej

  Święto upamiętnia powstanie Instytutu Wojskowo-Geograficznego. Miało to miejsce 23 lutego 1919 roku. Instytut Wojskowo-Geograficzny był pierwszą tego typu jednostką w odrodzonej Polsce.

 • Dzień niespodziewanego całusa

  By to święto miało jakikolwiek sens, trzeba dać całusa komuś, kto się tego zupełnie nie spodziewa. Kto wie, może będzie z tego coś więcej?

  Międzynarodowy Dzień EBM

  Leczenie ludzi wcale nie jest prostym zadaniem. Wymaga dużej wiedzy i inteligencji. Międzynarodowy Dzień EBM podkreśla wagę danych pochodzących z badań naukowych w diagnozowaniu pacjentów. Lekarze powinni korzystać z tych informacji, aby lepiej pomagać chorym.

 • Dzień Dinozaura

  Dzień Dinozaura przypada w Polsce 26 lutego. To świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o tych fascynujących i tajemniczych stworzeniach, które zamieszkiwały naszą planetę miliony lat temu.

  Dzień Pozdrawiania Blondynek

  W święto uroczych jasnowłosych niewiast warto powstrzymać się od opowiadania kawałów na ich temat. Co należy zrobić? Oczywiście pozdrowić te piękne kobiety!

  Dzień Kabanosa

  Dzień Kabanosa to okazja do świętowania jednej z ulubionych polskich przekąsek, która towarzyszy nam w różnych okolicznościach, także tych wyjątkowych. Data tego święta nie jest przypadkowa - 26 lutego to dzień, w którym została założona firma Tarczyński, niekwestionowany lider i specjalista w produkcji kabanosów. Dzięki ich wysokiej jakości, polskie kabanosy cieszą się popularnością w ponad 30 krajach na całym świecie.

 • Dzień Niedźwiedzia Polarnego

  Dzień Niedźwiedzia Polarnego to inicjatywa organizacji Polar Bears International. W ten sposób stara się ona uświadomić społeczeństwo, że wskutek globalnego ocieplenia zmniejsza się pokrywa lodowa w Arktyce. To w przyszłości może doprowadzić do wymarcia gatunku. Dzień Niedźwiedzia Polarnego zachęca ludzi do znalezienia sposobów zmniejszenia emisji dwutlenku węgla

  Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

  Dzień trzeciego sektora (bo tak nazywane są organizacje pozarządowe) to doskonała okazja do zapoznania się z działalnością NGO-sów. To pewne, że w tym dniu świat powinien podziękować ... »

  Dzień Wiedzy o Anosmii

  Anosmia to nabyty lub rzadziej wrodzony całkowity brak funkcji węchu. Obchody święta zostały zapoczątkowane przez Daniela Schein, amerykańskiego mężczyzny z zaburzeniami węchu i mają na ... »

 • Dzień Spania w Miejscach Publicznych

  Nie wiadomo, kto jest autorem pomysłu uczczenia drzemki w miejscu publicznym. Święto to obchodzone jest od kilku lat w wielu miejscach na świecie, a sama celebracja publicznego spania polega ... »

  Dzień Kibica Cracovii

  Dzień Kibica Cracovii upamiętnia manifestacje na Basztowej w 2001 roku. Dzięki wiernym fanom Pasów udało się ocalić najstarszy klub piłkarski w Polsce (założony został 13 czerwca 1906 roku).

 • Dzień Chorób Rzadkich

  Dzień Chorób Rzadkich ma na celu podniesienie świadomości o chorobach rzadkich i ich wpływie na życie pacjentów oraz społeczeństwa. Na świecie obchodzone jest od 2008 roku z inicjatywy Europejskiej Federacji Rodziców Pacjentów i Pacjentów z rzadkimi chorobami (EURORDIS). W Polsce odbył się po raz pierwszy w 2010 roku.

  Dzień Żaby

  To święto, które wypada 29 lutego, a więc raz na cztery lata. Tym bardziej żal je przegapić. Najhuczniej jest obchodzone w USA, gdzie z okazji Dnia Żaby odbywa się wiele imprez. Żaba nie bez powodu ma swoje własne święto - spełnia ważną rolę w ekosystemie oraz jest symbolem szczęścia.

  Dzień Tosta

  Tosty są świetnym pomysłem na pożywne śniadanie. To uniwersalne danie posiada swój dzień w kalendarzu. Dzień Tosta daje nieograniczoną możliwość spożywania tych pyszności zarówno na słodko, jak i na słono.

Zobacz kalendarz świąt nietypowych na marzec 2024