Imieniny Zuzanny

Zuzanna ♀ obchodzi jutro swoje imieniny.
Imieniny Zuzanny najczęściej obchodzone są 24 maja oraz  11 sierpnia. Zuzanna może również obchodzić imieniny: 11 maja, 6 lipca, 19 września, 17 października, 18 stycznia.

Pochodzenie

Zuzanna to imię żeńskie pochodzenia biblijnego, które wywodzi się od hebrajskiego wyrazu „szoszan” oznaczającego „lilię”. Te z kolei ma rodowód egipski, gdzie słowo „seszen” to inaczej „lotos”. Forma Susanna powstała natomiast na gruncie łaciny.

W Polsce imię poświadczono w dokumentach od 1265 roku w formach Zuzanna/Żużanna, oraz pochodnych: Zanna/Żanna, Zanka/Zańka, Ożanka, Zużka, Zuchna, Oszka. Imię cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością – w 2014 roku zajmowało drugie miejsce wśród najczęściej nadawanych dziewczynkom. Współcześnie nosi je około 50 000 kobiet.

Imię Zuzanna wykorzystało wielu muzyków w swoich piosenkach, m. in. Leonard Cohen („Suzanne”), Lou Reed & The Velvet Underground („I love you Suzanne”), Michael Jackson („Little Susie, Blood on the dancefloor, Superfly Sister”), Ricky Martin („Susana”), Weezer („Susanne”) czy Kelis „Lil Suzy”. Najsłynniejszym utworem związanym z tym imieniem z pewnością jest jednak „ Susanna, I'm crazy loving you” w wykonaniu holenderskiego zespołu z lat 80. The Art Company.Patron

Biblijnej Zuzannie poświęcony jest cały 13 rozdział w Księdze Daniela, a sama przypowieść uchodzi za pierwszą opowieść detektywistyczną.

Zuzanna była piękną i cnotliwą małżonką bogatego rządcy Joakima, córką Chilkiasza. W domu jej męża stale przesiadywało dwóch cieszących się złą opinią starszych sędziów. Zapałali oni żądzą do pięknej Zuzanny i pewnego razu gdy się kąpała, posłużyli się szantażem, by ją zdobyć. Gdy dziewczyna odrzuciła ich zaloty, lubieżni i fałszywi sędziowie oskarżyli ją przed tłumem o cudzołóstwo. Dzięki prorokowi Danielowi ocaliła swoje życie – młodzieniec dowiódł że starcy kłamią i tym samym uratował kobietę przed ukamienowaniem. Sprawiedliwość dosięgła za to sędziów, gdyż zostali skazani na śmierć.

Na tym motywie biblijnym oparto wiele dzieł sztuki i dzieł literackich, m. in.: obrazy Petera Paula Rubensa, Rembrandta, Jacopo Tintoretta a także poemat humanistyczny Jana Kochanowskiego pt. „Zuzanna”.

Cechy

Zuzia jest kobietą o złotym sercu, mimo że jej oblicze często sugeruje inaczej. Wygląda na groźną, pobudliwą i porywczą, ale tak naprawdę nie skrzywdziłaby nawet muchy. Tak już ma – potrafi wybuchnąć, by po chwili kiedy emocję opadną być miła, do rany przyłóż. Na pewno Zuzanna powinna bardziej panować nad sobą i tym, co mówi. Niestety, często gdy powie coś nie tak, jest już za późno. Ta nadpobudliwość czasami komplikuje jej życie, zarówno sprawy zawodowe jak i osobiste.Kobieta o imieniu Zuzanna kieruje się intuicją, rzadko natomiast ulega wpływom innych. Pozostaje wierna swoim zasadom i działa zgodnie z sumieniem. Nienawidzi kłamców i ludzi, którzy grają na uczuciach i emocjach drugiego człowieka. Sama zresztą lubi pomagać innym, jest bardzo uczynna i wrażliwa.

Warto wiedzieć, że Zuza bardzo dba o swój wygląd. Nie tylko modnie i stylowo się ubiera, ale regularnie chodzi na siłownię, do kosmetyczki oraz dba o dietę. Lubi wzbudzać podziw i zazdrość u innych kobiet, a u mężczyzn oczywiście pożądanie. Wielu z nich powinno to potwierdzić - Zuzia jest bardzo namiętną dziewczyną, która kocha z całego serca i sama potrzebuje dużo miłości. Zdobycie Zuzanny nie należy do łatwych, gdyż podobają się jej mężczyźni pewni siebie, silni, którzy do tego mają szlachetne serce i głowę pełną pomysłów. Ewentualny partner musi więc stale ją zaskakiwać i dawać dowód swojej miłości, inaczej szybko może się jej znudzić. No i najważniejsze, nie powinien kłamać, nawet w najdrobniejszych sprawach. Jak podaje Henryka Łuszczyńska w „Znaczeniu imion” nie tylko potrafi postępować z mężczyznami, ale i opiekować się dziećmi, jest dobrą matką i wzorową gospodynią. Przestrzega zasad religijnego wychowania.

Lubi być chwalona i komplementowana, z kolei gdy jest pomijana i ignorowana bardzo cierpi. Nie znosi też samotności, każdą chwilę najchętniej spędzałaby w towarzystwie innych – chłopaka, znajomych czy rodzeństwa.

Zuzia należy do ludzi aktywnych, którzy nie znoszą monotonni i nudy. Sama wynajduje sobie nowe zajęcia, nierzadko nawet „na siłę”. Jej główne zainteresowania to taniec, moda, malarstwo, ogrodnictwo, kulinaria, sport, literatura.

Najlepiej radzi sobie w takich zawodach jak dziennikarka, stewardessa, fryzjerka, biolog.

Miewa zwariowane pomysły, a jej poczucie humoru też należy do oryginalnych. Szuka przyjaciół w ludziach o podobnym uosobieniu, czyli z fantazją, pozytywnie zwariowanych, którym wiecznie towarzyszy śmiech i dobry humor.

Kobieta o tym imieniu musi mieć w sobie coś, skoro tylu artystów muzycznych czy literatów nadaje bohaterkom swoich utworów to imię. Sama zresztą obdarzona jest artystyczną duszą. Jak pisze Iwona Huchla w „Księdze imion na trzecie tysiąclecie” ma poczucie harmonii i piękna, skłonność do mistycyzmu ,lubi fantazjować i tęskni za przygodami. To idealnie oddaje jej nietypowy, trudny do podrobienia charakter.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.