Kalendarz świąt nietypowych

  • Luty 2018

  • Dzień Gumy do Żucia

    Guma do żucia ma wiele wartościowych właściwości – odświeża oddech, oczyszcza zęby, uspokaja. W dodatku nie jest droga. Dziś ma swoje święto, warto więc pofatygować się do kiosku i kupić ulubioną gumę.

    Międzynarodowy Dzień bez Oleju Palmowego

    Międzynarodowy Dzień Bez Oleju Palmowego to inicjatywa czeskiej organizacji „Koalice proti palmovému oleji”. Święto pierwszy raz obchodzono w 2016 roku, a jego celem jest doprowadzenie do wycofania produkcji oleju palmowego, który szkodzi lasom tropikalnym w takich państwach jak Borneo.

    Dzień Ubezpieczenia Samochodu

    Wypadki na drogach zdarzają się codziennie. Dzień Ubezpieczenia Samochodu ma przede wszystkim działanie uświadamiające kierowców. Osobom mającym prawo jazdy wydaje się, że ubezpieczenie to zbędny wydatek, ale dopiero po kolizji okazuje się ile dzięki niemu możemy zaoszczędzić.

    Światowy Dzień Wyborów

    Światowy Dzień Wyborów ustanowiony został przez Konferencję Światowych Organizacji Wyborczych w 2005 roku w węgierskim Siófok. Święto symbolizuje powszechne prawo obywateli do udziału w wyborach oraz poszanowanie demokratycznych praw i wolności obywatelskich.

  • Dzień Handlowca

    Święto handlowców obchodzone było już w czasach PRL-u. To okazja, by docenić pracę przedstawicieli handlowych, sprzedawców czy account managerów. Choć w branży zmienia się nazewnictwo niektórych stanowisk, to cel jest zawsze ten sam – sprzedać z zyskiem.

    Dzień Świstaka

    Najsłynniejszy świstak na świecie, czyli Phil z Punxsutawney w Pensylwanii dziś po raz kolejny przepowie Amerykanom jak długo potrwa jeszcze zima. To tradycja, która sięga XIX wieku, dlatego Dzień Świstaka cieszy się za oceanem dużym szacunkiem i jest hucznie obchodzony.

    Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

    Święto to ustanowił Jan Paweł II w 1997 roku. Przypada ono corocznie 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu warto pomodlić się za tych, którzy swoje życie oddali służbie Bogu.

    Dzień Niedźwiedzia

    To prawdopodobnie jedna z najstarszych pozycji w kalendarzu świąt nietypowych. Dla naszych przodków niedźwiedź był zwierzęciem magicznym, panem czasu, stąd mieszkańcy Europy 2 lutego uważnie obserwowali, czy wyjdzie on z nory zwiastując nadejście wiosny. Kościół katolicki w średniowieczu zastąpił Dzień Niedźwiedzia świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

    Dzień Naleśnika

    Proste danie, które można zjeść na śniadanie, obiad i kolacje to oczywiście naleśniki. Ich uniwersalizm idzie jeszcze dalej, bo da się je przyrządzić na słono oraz na słodko. Dzień Naleśnika daje nam prawo do konsumpcji tych pyszności bez ograniczeń.

    Dzień Gumy Balonowej

    Dzień Gumy Balonowej to czas radości dla dzieci, które wtedy mogą żuć przysmak nawet podczas lekcji! W Stanach Zjednoczonych w tym dniu za opłatą 50 centów na cel charytatywny maluchy mogą bezkarnie delektować się gumą i robić z niej duże balony w szkole, gdzie na co dzień jest to niedozwolone.

  • Międzynarodowy Dzień Kopania Rowów

    Międzynarodowy Dzień Kopania Rowów zwraca uwagę na to, że nawet tak prozaiczne zajęcie jak kopanie rowów może mieć duże znaczenie, a nawet stać się dyscypliną konkursową tak jak stało się w Japonii!

    Dzień Ciasta Marchewkowego

    Ciastem marchewkowym zajadano się już w średniowieczu, ale dopiero w XX wieku zyskało popularność na całym świecie, zwłaszcza w Anglii i USA. Dziś zajadają się nim wszystkie nacje, w tym oczywiście Polacy.

    Międzynarodowy Dzień Golden Retrievera

    Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez poczucia mokrego nosa na swojej dłoni. Szczególną rasą są golden retrivery, które sprawdzają się jako przewodnicy osób niewidomych, psy tropiące czy dogoterapeuci. Międzynarodowy Dzień Golden Retrivera ma zwrócić uwagę społeczeństwa na to jak dużą rolę odgrywają te psy w naszym życiu.

    Dzień Podlaskiej Muzyki

    Ten dzień to dobra okazja, by odkryć muzyczne złoto Podlasia. Których muzycznych artystów tego regionu już znasz? Kogo warto jeszcze poznać? W odkrywaniu pomoże Ci Polskie Radio Białystok, Radio Akadera i Radio Racja. Te 3 stacje radiowe przez cały dzień będą grały muzykę Podlasia.

  • Święto Służby Więziennej

    Służba więzienna to bardzo ciężka praca, wymagająca m. in. odporności psychicznej, odpowiedzialności i odwagi. Wszystkim strażnikom życzymy samych spokojnych zmian. Święto upamiętnia dekret Józefa Piłsudskiego z 7 lutego 1919 roku, który dał początek więziennictwu w odrodzonej Polsce.

  • Światowy Dzień Kociewia

    Kociewie to wyjątkowy region etniczno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim. Międzynarodowy Dzień Kociewia ogłoszono w 2007 roku z inicjatywy członków Stowarzyszenia Kultura Kociewia w Starogardzie Gd. i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie w Tczewie. Ma on na celu promować ten region, data obchodów odnosi się natomiast do pierwszego zapisku o Kociewiu z dnia 10 lutego 1807 roku.

    Dzień Mincerza

    Mincerz to inaczej pracownik mennicy produkujący monety. Święto upamiętnia powstanie pierwszej mennicy w Polsce 10 lutego 1766 roku.

    Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych

    Rośliny strączkowe zawierają wiele pozytywnych makro i mikroelementów. Oprócz tego szczycą się dużą zawartością białka. Światowy Dzień Suchych Nasion Roślin Strączkowych został ustanowiony, aby spopularyzować strączki w diecie ze względu na ich wspaniałe właściwości prozdrowotne.

  • Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

    Zima to trudny okres dla zwierzyny leśnej, ponieważ śnieg i i mróz utrudniają im dostęp do pokarmu. Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej ma na celu zachęcenie ludzi do pomocy zwierzakom, ale i uświadomienie jak należy to robić, bowiem nieodpowiedzialne działanie może przynieść więcej szkód niż pożytku.

    Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

    112 to numer alarmowy, który obowiązuje we wszystkich krajach europejskich. Obyśmy nigdy nie musieli z niego korzystać, bo oznaczałoby to że mamy kłopoty. Święto ma na celu przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy na temat korzystania z niego we właściwy sposób.

    Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

    Od zarania dziejów płeć żeńska miała utrudniony dostęp do nauki oraz pracy. Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce ma przypominać, że prawa przedstawicielek płci pięknej powinny być przestrzegane. W niektórych krajach nadal kobiety są dyskryminowane w pracy, a dziewczynki zamiast chodzić do szkoły muszą zajmować się domem.

  • Światowy Dzień Darwina

    Święto obchodzone jest oczywiście w rocznicę urodzin Darwina, czyli twórcy teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form. Celem święta jest popularyzacja nauk przyrodniczych oraz ukazanie ich znaczenia dla różnych dziedzin życia codziennego.

    Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy

    Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy upamiętnia zakaz wykorzystywania dzieci poniżej 18. roku życia jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych. Niestety, w niektórych państwach (m. in. w Afryce) dzieci zamiast grać w piłkę noszą karabiny.

    Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem

    To święto mające na celu propagowanie odręcznego pisania wiecznym piórem. Data 12 luty odnosi się opatentowania przez Lewisa Edsona Watermana pierwszego wiecznego pióra, które miało miejsce w 1884 roku w Nowym Jorku.

    Międzynarodowy Dzień Epilepsji

    Padaczka to choroba, która budzi wiele emocji. Osoby nie mające wcześniej styczności z chorymi często się ich boją, ponieważ napady drgawkowe wyglądają przerażająco. W Międzynarodowym Dniu Epilepsji stowarzyszenia i fundacje uświadamiają ludzi, że z padaczką można normalnie żyć i nie powinno wykluczać się chorych ze społeczeństwa.

  • Światowy Dzień Radia

    To projekt zainicjowany przez Hiszpanię w 2010 roku. Dwa lata później proklamowany został przez UNESCO. Celem Światowego Dnia Radia jest zwrócenie uwagi na znaczenie radia jako środka komunikacji na całym świecie, np. w krajach rozwijających się, gdzie stymuluje ono rozwój społeczeństwa.

    Międzynarodowy Dzień Prezerwatywy

    Międzynarodowy Dzień Prezerwatywy to świetny pretekst, aby uświadomić szczególnie młodych ludzi jak ważne jest zabezpieczanie się podczas stosunku. Chroni ono nie tylko przed niechcianą ciążą, ale też wieloma chorobami.

  • Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej

    To święto proklamowane w 1992 przez liderów Syndesmosu, największej na świecie federacji skupiające prawosławne bractwa i szkoły teologiczne. Uświetnia ono symboliczne wejście młodzieży do wspólnoty prawosławnej.

    Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa

    Duży odsetek maluchów choruje na nowotwory. Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa został ustanowiony, aby rodzice baczniej przyglądali się swoim pociechom i sprawnie reagowali na zaburzenia mogące świadczyć o chorobie. Im szybciej wykryty rak, tym większe szanse na jego wyleczenie.

    Światowy Dzień Hipopotama

    Trzeci co do wielkości ssak na ziemi obchodzi swoje święto w Światowy Dzień Hipopotama. Te pocieszne zwierzęta są w rzeczywistości bardzo agresywne i większość życia spędzają w wodzie. Obchody ich dnia są okazją do zwrócenia uwagi, że pozostał już tylko jeden żyjący w naturze gatunek: hipopotam nilowy.

    Międzynarodowy Dzień Zespołu Angelmana

    Choroby genetyczne są zwykle mało znane. Międzynarodowy Dzień Zespołu Angelmana ma przybliżyć opinii publicznej informacje dotyczące tej jednostki chorobowej dotykającej dzieci do 3 roku życia. Dzięki temu rodzice będą mogli wcześniej zauważyć niepokojące objawy i zgłosić się do lekarza.

  • Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek

    To święto obchodzone 16 lutego w całej Europie. Jego celem jest docenienie pracy listonoszy i doręczycieli przesyłek, którzy przecież nie maja łatwo - wystarczy wspomnieć, że psy uważają ich za jednych z największych wrogów. Warto wiedzieć, że w Polsce mamy swoje własne święto – Dzień Poczty Polskiej.

  • Światowy Dzień Ducha Ludzkiego

    Życie to nie tylko praca, ale również pasje, marzenia. Światowy Dzień Ducha Ludzkiego ma skłonić nas do refleksji nad stanem naszej duchowości. Warto dać sobie w tym dniu kilka minut na medytacje i spróbować kontynuować ten nawyk codziennie, aby zadbać nie tylko o ciało, ale też psychikę.

    Światowy Dzień Wielorybów

    To święto ustanowione na Hawajach przez Pacific Whale Foundation. Główne obchody mają miejsce podczas Maui Whale Festiwal. To właśnie na wyspie Maui każdej zimy pojawiają się stada wielorybów, które mają tam gody.

  • Dzień Baterii

    Gdyby nagle zabrakło na świecie baterii, ludzie musieliby wywrócić swoje życie do góry nogami. Dzięki nim działają bowiem nasze telefony, budziki, aparaty czy czujniki.

    Dzień Plutona

    Każdy Dzień Plutona to kolejna rocznica odkrycia tej planety (obecnie planety karłowatej) przez naukowców. Znalezienie nowego ciała niebieskiego to zawsze emocjonujące i ważne wydarzenie, którego rangę warto podkreślać.

  • Dzień Nauki Polskiej

    Mikołaj Kopernik to bohater, którego zna każdy Polak. W rocznicę jego urodziny obchodzimy Dzień Nauki Polskiej wyrażający cześć wszystkim wielki Polakom , którzy przyczynili się do rozwoju nauki.

  • Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

    To święto ogłoszone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. Jego celem jest promowanie wysiłków na rzecz zmniejszenia ubóstwa, wykluczenia społecznego i bezrobocia.

    Międzynarodowy Dzień Palących Fajkę

    Pomysłodawcą tego święta jest The Vancouver Pipe Club. Jak się okazuje, palacze fajek są na całym świecie, także Polacy z właściwą estymą celebrują to wydarzenie. Bo palenie fajki to coś więcej niż zwykłe hobby – to styl życia!

    Dzień Kajdanek

    Gdyby nie wynaleziono kajdanek stróżom prawa pracowałoby się znacznie trudniej. Rocznica nadania patentu temu przedmiotowi to Dzień Kajdanek. Warto wiedzieć, że pierwsze tego typu narzędzia stosowano już w starożytności!

  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

    Celem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Święto przypada 21 lutego, uchwalone zostało przez UNESCO w 1999 roku.

    Dzień Walki z Reżimem Kolonialnym

    W historii znane są brutalne ataki na mieszkańców kolonii ze strony państw nadrzędnych. Dzień Walki z Reżimem Kolonialnym zwraca uwagę na to, że nawet obecnie rdzenna ludność w niektórych regionach czuje się zagrożona i należy zapobiegać takim sytuacjom.

    Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

    Każdy, kto lubi poznawać ciekawe miejsca, dziś ma do tego dobrą okazję. Z okazji święta przewodników turystycznych w wielu miastach można bowiem wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu z przewodnikami.

  • Dzień Myśli Braterskiej

    Jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu skautowym, celebrujące międzynarodową przyjaźń i braterstwo między młodymi ludźmi na całym świecie. W tym dniu skauci i harcerze organizują specjalne zbiórki, wysyłają pozdrowienia do przyjaciół z innych krajów i wspierają rozwój ruchu skautowego poprzez symboliczne datki do wspólnego funduszu. To żywy przykład tego, jak małe gesty mogą łączyć ludzi ponad granicami.

    Europejski Dzień Ofiar Przestępstw

    To inicjatywa stworzona przez Parlament Europejski w 1988 roku, która ma na celu wspieranie ofiar przestępstw. W Polsce od 22 lutego rozpoczyna się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw, w ramach którego osoby poszkodowane mogą bezpłatnie zasięgać porad i pomocy prawnej w wyznaczonych miejscach.

  • Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym

    To święto jest po to, by przypomnieć ludziom o tym że trzeba pomagać potrzebującym, ale i nie bać się samemu poprosić o wsparcie, gdy jesteśmy w potrzebie. Karma wraca!

    Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

    Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba. Czasem trudno bowiem rozpoznać po naszych bliskich i znajomych, gdzie kończy się zwykłe przygnębienie i smutek, a zaczyna depresja. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją jest dobrą okazją, by zdobyć wiedzę o jej rozpoznawaniu i leczeniu.

    Święto Geografii Wojskowej

    Święto upamiętnia powstanie Instytutu Wojskowo-Geograficznego. Miało to miejsce 23 lutego 1919 roku. Instytut Wojskowo-Geograficzny był pierwszą tego typu jednostką w odrodzonej Polsce.

  • Dzień niespodziewanego całusa

    By to święto miało jakikolwiek sens, trzeba dać całusa komuś, kto się tego zupełnie nie spodziewa. Kto wie, może będzie z tego coś więcej?

    Międzynarodowy Dzień EBM

    Leczenie ludzi wcale nie jest prostym zadaniem. Wymaga dużej wiedzy i inteligencji. Międzynarodowy Dzień EBM podkreśla wagę danych pochodzących z badań naukowych w diagnozowaniu pacjentów. Lekarze powinni korzystać z tych informacji, aby lepiej pomagać chorym.

  • Dzień Dinozaura

    Dzień Dinozaura przypada w Polsce 26 lutego. To świetna okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o tych fascynujących i tajemniczych stworzeniach, które zamieszkiwały naszą planetę miliony lat temu.

    Dzień Pozdrawiania Blondynek

    W święto uroczych jasnowłosych niewiast warto powstrzymać się od opowiadania kawałów na ich temat. Co należy zrobić? Oczywiście pozdrowić te piękne kobiety!

    Dzień Kabanosa

    Dzień Kabanosa to okazja do świętowania jednej z ulubionych polskich przekąsek, która towarzyszy nam w różnych okolicznościach, także tych wyjątkowych. Data tego święta nie jest przypadkowa - 26 lutego to dzień, w którym została założona firma Tarczyński, niekwestionowany lider i specjalista w produkcji kabanosów. Dzięki ich wysokiej jakości, polskie kabanosy cieszą się popularnością w ponad 30 krajach na całym świecie.

  • Dzień Spania w Miejscach Publicznych

    Dzień Spania w Miejscach Publicznych zachęca do porzucenia społecznych konwenansów i zdrzemnięcia się tam, gdzie akurat się znajdujemy. To święto przypomina, że jesteśmy ludźmi – nie maszynami – i mamy biologiczną potrzebę odpoczynku w ciągu dnia. Badania naukowe potwierdzają, że krótka drzemka to nie lenistwo, a inwestycja w zdrowie, która może stać się pierwszym krokiem do bardziej zrównoważonego stylu życia.

    Dzień Kibica Cracovii

    Dzień Kibica Cracovii upamiętnia manifestacje na Basztowej w 2001 roku. Dzięki wiernym fanom Pasów udało się ocalić najstarszy klub piłkarski w Polsce (założony został 13 czerwca 1906 roku).