Wniebowstąpienie

W roku 2025 Wniebowstąpienie przypada na 1 czerwca (niedziela)

Do Wniebowstąpienia pozostało jeszcze 238 dni co stanowi 7 miesięcy i 26 dni.

Dlaczego nie w czwartek i dlaczego nie jest to dzień wolny?

Wniebowstąpienie Pańskie w wielu krajach jest obchodzone w czwartek, dokładnie w 40. dniu od Wielkanocy i jest to dzień wolny od pracy. Tak jest np. u naszych niemieckich sąsiadów, gdzie na dodatek w tym dniu wypada również Dzień Ojca. Zatem niemieccy ojcowie mogą się cieszyć dniem wolnym w swoje święto, zresztą podobnie jak na Litwie.

W Polsce do 2003 r. święto Wniebowstąpienia również wypadało w czwartek zgodnie z „zasadami” kościoła czyli „po bożemu”. Natomiast od 2004 r. święto to jest obchodzone w VII niedzielę od Wielkanocy zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Dekret ten odnosi się do krajów, gdzie Wniebowstąpienie Pańskie nie jest dniem wolnym od pracy i - aby wierni mogli w pełni poświęcić się kultywowaniu święta - przeniesiono je właśnie na niedzielę przypadającą po uprzednio „świętym” czwartku.

Czy wiesz, że kiedyś Kościół świętował Wniebowstąpienie Jezusa i Zesłania Ducha Świętego, jako jedno wydarzenie? Dopiero w 370 r. nastąpiło rozdzielenie tych dwóch okazji.

Radujmy się

Samo określenie „Wniebowstąpienie Pańskie” pochodzi z Pisma Świętego, zgodnie z którym Jezus ukazywał się apostołom na Górze Oliwnej przez 40 dni i opowiadał o królestwie Bożym. I właśnie tego 40. dnia Jezus wstąpił do nieba by „zasiąść po prawicy Ojca”. To święto jest nie tylko wywyższeniem Jezusa, ale również gwarancją wyniesienie do chwały ludzkiej natury.

Dni następujące po Wniebowstąpieniu mają na celu przygotowanie wiernych na przyjęcie Ducha Świętego. W kościołach odprawiana jest Nowenna do Ducha Świętego. Z ołtarza zabiera się figurę Chrystusa a pozostaje paschał i krzyż z przewieszoną czerwoną stułą.

Wniebowstąpienie a Wniebowzięcie

Wniebowstąpienie upamiętnia intronizację Chrystusa, stąd jest to radosny moment dla wszystkich wiernych. Co jest dosyć istotne to fakt, że Pismo Święte wspomina tylko o dwóch postaciach, oprócz Chrystusa, które razem z ciałem zostały wzięte do nieba – Henoch i Eliasz. Jednakże należy tutaj rozróżnić te dwa rodzaje powrotu do nieba. Jezus Chrystus „własnymi siłami” dokonał powrotu do domu ojca tzn. wniebowstąpił natomiast Henoch i Eliasz zostali zabrani z ciałami przez Boga do jego domu a zatem zostali oni wniebowzięci.

Należy wspomnieć, że bardzo istotnym świętem tego samego pokroju jest Wniebowzięcie Matki Boskiej, które jest obchodzone – jako dzień ustawowo wolny – 15 sierpnia.

Zobacz też: Wielkanoc