Teksański Dzień Emancypacji

W roku 2024 Teksański Dzień Emancypacji przypada na 19 czerwca (środa)

Do święta pozostały jeszcze 53 dni co stanowi 1 miesiąc i 23 dni.

Teksański Dzień Emancypacyjny upamiętnia ogłoszenie zniesienia niewolnictwa w Teksasie (19 czerwca 1865) i powszechnie Święto znane jest jako „Juneteenth”.

Od końca XX wieku Teksański Dzień Emancypacyjny upowszechnił się poza granicami Teksasu i zaczął symbolizować dzień narodowej emancypacji afroamerykańskiej ludności Stanów Zjednoczonych. W tym Dniu organizowane są lokalne uroczystości, publiczne odczyty proklamacji emancypacji oraz wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni, na przykład „Swing Low Sweet Chariot” i „Lift Every Voice and Sing”. Święto jest także okazją do zapoznania się z twórczością afroamerykańskich pisarzy, takich jak Maya Angelou i Ralph Ellison. Niektóre stany USA organizują rekonstrukcje historyczne, parady oraz wybory Miss Juneteenth. W 2014 roku 43 stany Ameryki Północnej oraz Dystrykt Kolumbii uznały to Święto, jako dzień wolny od pracy lub szczególny moment w historii USA.

Niewolnictwo w Stanach Zjednoczonych zostało wprowadzone na kontynencie północnoamerykańskim w XVII wieku. W 1790 roku na 4 000 000 mieszkańców Stanów Zjednoczonych przypadało 750 000 afroamerykańskich niewolników. Zdecydowana większość niewolników (aż 90%) zamieszkiwała południową część Ameryki Północnej. Proklamacja Emancypacji została wydana 22 września 1862 roku przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna. Dokument znosił niewolnictwo na terenach Skonfederowanych Stanów Ameryki. Proklamacja stanowiła dekret prezydencki i zaczęła obowiązywać dniem 1 stycznia 1863 roku. Po wojnie secesyjnej niewolnictwo zostało zniesione w większości stanów. Proklamacja nie dotyczyła prawie 800 000 niewolników zamieszkujących stany graniczne: Missouri, Kentucky, Wirginię Zachodnią, Maryland i Delaware. Niewolnicy na tych obszarach byli uwalniani na podstawie osobnych aktów prawnych władz stanowych i federalnych. Dopiero uchwalona w 1865 roku poprawka do konstytucji stwierdzała, że „niewolnictwo (…) nie będzie istniało w obrębie Stanów Zjednoczonych ani żadnym miejscu podległym ich jurysdykcji”. Pomimo, że proklamacja znosiła niewolnictwo, to problemy z rasizmem oraz dyskryminacją wciąż istnieją w Stanach Zjednoczonych.


Nietypowe