Kalendarz świąt nietypowych

  • Marzec 2025

  • Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym

    To inicjatywa, która jest sprzeciwem wobec zbrojeń atomowych, ale i upamiętnia ofiary broni jądrowej. 1 marca 1954 roku amerykańska armia przeprowadziła akcję Castle Bravo, która polegała na zdetonowaniu eksperymentalnej bomby wodorowej. W wyniku nieudanej próby skażonych zostało około 300 osób.

    Światowy Dzień Obrony Cywilnej

    Święto ustanowiła Międzynarodowa Organizacja Obrony Cywilnej (ICDO). Upamiętnia ono wejście w życie konstytucji ICDO, jako organizacji międzyrządowej w 1972 roku. Obchody Dnia mają na celu podkreślenie znaczenia obrony cywilnej i podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat samoobrony, a także docenienie wszystkich służb odpowiedzialnych za zwalczanie klęsk żywiołowych.

    Światowy Dzień Świadomości Autoagresji

    Autoagresja to dość specyficzne zagadnienie, gdyż polega na zrobieniu sobie psychicznej albo fizycznej szkody. Może to być zarówno cięcie swojego ciała, połykanie ostrych przedmiotów, czy nawet prowokowanie innych osób.

    Dzień Puszystych

    Odchudzanie to grubsza sprawa, zwłaszcza w czasach niebezpiecznie wychudzonych modelek i Photoshopa. Dzień Puszystych ma za zadanie uświadomić, że duże też może być piękne. Trudno oprzeć ... »

    Dzień Piegów

    Dziś świętuje każdy, kto ma piegi! Warto się nimi szczycić, nieprzypadkowo w tej elitarnej grupie są tacy ulubieńcy dzieci jak Pippi Langstrumpf czy Pan Kleks.

    Zero dla Dyskryminacji

    Główny przekaz Dnia Bez Dyskryminacji to zachęta do promowania i świętowania różnorodności oraz odrzucenia wszelkich form dyskryminacji. Dzień ten ma na celu zwiększenie świadomości na temat problemu dyskryminacji oraz przypomnienie ludziom, że każda forma dyskryminacji jest naruszeniem praw człowieka i przeszkodą w osiągnięciu równości i sprawiedliwości społecznej. Dzień Bez Dyskryminacji ma na celu zainspirowanie ludzi do podjęcia działań, które pomogą w budowaniu bardziej zintegrowanego i równego świata, w którym każdy człowiek jest traktowany z szacunkiem i godnością.

    Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

    Żołnierze wyklęci dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej zostali należycie docenieni za walkę o Polskę. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", który upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce.

    Między­na­ro­dowy Dzień Przy­tu­la­nia Biblio­te­ka­rza

    Jak sama nazwa wskazuje, w ten dzień wypadałoby podziękować pracownikom naszej biblioteki. Nie tylko pomagają nam w wyborze ciekawej lektury, ale i przymykają oko, gdy nieco spóźnimy się z oddaniem książki.

    Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach

    To inicjatywa, które ma na celu podnosić wiedzę o samookaleczeniach. Jest to coraz poważniejszy problem, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Umyślne uszkadzanie własnego ciała jest najczęściej wynikiem depresji i niskim poczuciem własnej wartości.

    Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego

    W Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego ze wszystkich fundacji i stowarzyszeń płynie przekaz, że ludzie sparaliżowani powinni być traktowani z szacunkiem. Zwraca się też uwagę na trudności z jakimi te osoby spotykają się w swoim codziennym życiu.

  • Dzień Staroci

    Starocie to przedmioty, które mają swój niewątpliwy urok. Często wiążą się z nimi jakieś ciekawe wspomnienia i historie, a sam wygląd jest niepowtarzalny. Może dziś warto przeszukać strych albo piwnicę w poszukiwaniu jakiegoś zakurzone okazu?

    Dzień Dyskordii

    Nie lubisz chaosu, zamętu i niezgody? To w Dzień Dyskordii lepiej zostań w domu. Dyskordia pochodzi od rzymskiej Bogini Eris, która kojarzona jest właśnie z nieporządkiem, chaosem. Ale kto wie? Może ludzie zreflektują się i tegoroczne obchody będą miały łagodny przebieg?

  • Międzynarodowy Dzień Pisarzy

    Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury, oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Przy okazji święta organizowane są spotkania autorskie oraz wieczory literackie.

    Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

    Światowy Dzień Dzikiej Przyrody ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat konieczności ochrony dzikiej przyrody i działań na rzecz ochrony zagrożonych gatunków. To okazja do zwrócenia uwagi na problemy takie jak wyniszczenie lasów, zanieczyszczenie wód, zmiany klimatu, a także nielegalny handel dzikimi zwierzętami i roślinami. Ochrona dzikiej przyrody to nie tylko zadanie rządów i organizacji pozarządowych, ale również każdego z nas.

    Światowy Dzień Słuchu

    Głównym przekazem Światowego Dnia Słuchu 2023 jest potrzeba integracji opieki nad uchem i słuchem z podstawową opieką zdrowotną, aby umożliwić lepszą diagnostykę i leczenie problemów związanych z uchem i słuchem. Celem jest również zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia profilaktyki i regularnych badań słuchu w zapobieganiu utracie słuchu oraz zachęcanie do wprowadzania zmian w stylu życia, które korzystnie wpłyną na zdrowie ucha i słuchu.

    Światowy Dzień Tenisa

    Jeśli kojarzysz Hurkacza, Nadala, Federera i Djokovica albo kibicujesz Świątek to pewnie ucieszysz się na to święto.

  • Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV

    Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV ma na celu zwiększenie wiedzy o wirusie brodawczaka ludzkiego (HPV) i jego wpływie na zdrowie kobiet i mężczyzn. HPV jest jednym z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową i może prowadzić do nowotworów, takich jak rak szyjki macicy czy rak gardła. Dzień ten ma na celu zachęcenie do regularnych badań profilaktycznych oraz promowanie szczepień przeciwko HPV.

    Kaziuki

    Kaziuki, czyli dzień św. Kazimierza, to ważne święto ludowe wywodzące się z wileńskiej tradycji. W Polsce, Kaziuki są obchodzone przede wszystkim na Podlasiu.

    Międzynarodowy Dzień Mistrza Gry

    Mistrz gry to po prostu guru podczas rozgrywki w grach fabularnych. Ma pełną kontrolę nad światem gry, kreuje przygody oraz postacie. To jego umiejętności i wyobraźnia sprawiają, że fani RPG zapominają o bożym świecie. Dziś warto to docenić.

    Światowy Dzień Otyłości

    Celem Światowego Dnia Otyłości jest zwrócenie uwagi na problem otyłości oraz promowanie zdrowego stylu życia. Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, zwiększającą ryzyko chorób serca, cukrzycy, chorób układu krążenia i nowotworów. W ramach obchodów organizowane są akcje promujące aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie i edukację w zakresie otyłości. Warto pamiętać, że zdrowy styl życia powinien być stałym elementem naszej codzienności.

    Światowy Dzień Nauk Inżynieryjnych na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju

    Światowy Dzień Inżynierii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju to okazja do świętowania inżynierii oraz wkładu inżynierów na rzecz lepszego, zrównoważonego świata. Dzień ten stanowi okazję do podkreślenia osiągnięć inżynierów i inżynierii we współczesnym świecie oraz poprawienia publicznego zrozumienia, jak inżynieria i technologia są kluczowe dla życia we współczesnym świecie.

    Dzień Gramatyki

    Dzień Gramatyki to coroczne święto poświęcone poprawności językowej i gramatyce. W tym dniu celebrowane jest piękno języka i zachęca się ludzi do poprawnego posługiwania się nim w mowie i piśmie. To doskonała okazja, aby podkreślić wagę gramatyki i jej znaczenie dla zrozumienia oraz komunikacji międzyludzkiej.

  • Dzień Teściowej

    Matki żon nigdy nie cieszyły się powszechnym uwielbieniem i szacunkiem. Od niepamiętnych czasów były głównymi bohaterkami niewybrednych żartów – stereotypowo przedstawiających je jako ... »

    Ogólnopolski Dzień Dentysty

    Ogólnopolski Dzień Dentysty to święto dedykowane stomatologom, którzy zajmują się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób jamy ustnej oraz uzębienia. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na znaczenie zdrowia jamy ustnej dla ogólnego zdrowia człowieka oraz na potrzebę regularnych wizyt u stomatologa.

    Dzień Doceniania

    Dzień Doceniania ma na celu zwrócenie uwagi na siłę pozytywnych słów. Doceniaj, nie oceniaj.

    Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości

    Osoby z zaburzeniami psychicznymi alienują się od reszty społeczeństwa, bo czują się odrzucone. Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzeniach Osobowości ma na celu wzrost świadomości na czym polegają dysfunkcje u chorych osób i jak można im pomóc.

  • Europejski Dzień Logopedy

    Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Święto ma na celu zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty dziecka, które ma problem z mówieniem. W Polsce z tej okazji organizowany jest Dzień Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej.

    Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

    To święto ma na celu uhonorować wszystkie bohaterskie osoby, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku. 6 marca przypada rocznica śmierci Mosze Bejskiego inicjatora Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie.

    Dzień Olimpijczyka

    To święto jest hołdem dla ludzi, którzy ciężko trenują, by usłyszeć hymn swojego kraju na olimpijskim podium.

    Dzień Czystego Stołu

    Szczególnym miejscem, gdzie zwykle dość szybko tworzy się bałagan jest stół. W Dzień Czystego Stołu warto zwrócić uwagę co trzymamy na blacie i spróbować posegregować bibeloty, bo w porządku o wiele łatwiej jest się odnaleźć.

  • Dzień Płatków Śniadaniowych

    Dietetycy twierdzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek. Dzień Płatków Śniadaniowych to dobry czas, aby zmienić rutynę i zamiast kanapek sięgnąć po płatki kukurydziane. To danie z dodatkiem mleka jest niezwykle pożywne i dostarcza witamin oraz wapnia.

    Dzień Doceniania Pracownika

    Dzień Doceniania Pracownika to świetna okazja, aby wyrazić wdzięczność i uhonorować pracowników za ich ciężką pracę i zaangażowanie w rozwój firmy lub organizacji. To święto obchodzone co roku w pierwszy piątek marca, które przypomina o potrzebie motywowania i doceniania pracowników. Dlatego warto w tym dniu zorganizować imprezę, wręczyć nagrody lub podziękować pracownikom osobiście za ich trudną i wymagającą pracę.

    Światowy Dzień Modlitwy

    Światowy Dzień Modlitwy to coroczne wydarzenie, kiedy chrześcijanie z całego świata zbierają się, by wspólnie modlić się i reflektować nad danym tematem. Każdego roku inny kraj pełni rolę gospodarza i przygotowuje modlitwy oraz materiały do nabożeństwa, które są udostępniane innym krajom. Celem tego dnia jest jednoczenie ludzi na całym świecie, modlitwa w intencji pokoju i zrozumienie różnych kultur i wyznań.

  • Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet

    Pierwszy oficjalny Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki. Za jego pierwowzór można przyjąć jednak obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Święto jest okazją, by za wszystko podziękować swoim kobietom ale i wyrazić szacunek dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

    Dzień Rudych Osób

    Rude Osoby nigdy nie pozostają obojętne w społeczeństwie – jedni im trochę dokuczają z powodu koloru włosów, ale wielu innych uważa ich za osoby o ognistym temperamencie. Jedno jest pewne – dziś warto złożyć im życzenia! A może nawet przefarbować się na rudo?

  • Dzień Polskiej Statystyki

    Święto upamiętnia pierwszy Spis Powszechny na ziemiach polskich uchwalony 9 marca 1789 roku przez Sejm Czteroletni. Dzień Polskiej Statystyki ustanowiono natomiast 2 grudnia 2008 roku na zebraniu Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN – jego celem jest podkreślenie znaczenia statystyki w życiu publicznym i docenienie pracy ekspertów.

    Światowy Dzień Didżeja

    Last night DJ saved my life... A czy dziś będzie podobnie? Warto iść na imprezę do klubu i się przekonać... »

    Dzień Barbie

    Przyjaciółka wszystkich małych dziewczynek, które widzą w niej siebie w przyszłości obchodzi swoje święto w Dniu Barbie. Lalka stworzona przez Ruth Handler w połowie ubiegłego stulecia stała się najpopularniejszą zabawką. Obecnie Barbie jest dostępna w niemal wszystkich kolorach skóry i profesjach, a dziewczynki nadal za nią szaleją.

  • Dzień Mężczyzn

    Najbardziej prawdopodobnym powodem powstania Dnia Mężczyzn zdaje się zazdrość panów w stosunku do pań, które od lat z powodzeniem obchodzą swoje święto 8 marca. W Polsce święto to nie ... »

    Dzień Całowania w Czoło

    Całus w czoło jest przejawem troski o drugą osobę, dlatego dziś warto obdarować tym czułym gestem osobę, na której nam szczególnie zależy.

    Dzień Mario

    W Dzień Mario wszyscy fani bohaterskiego hydraulika mogą spędzić całą dobę na graniu w kultową grę komputerową. Mario ma rzesze sympatyków na całym świecie, którzy co roku świętują i nawet przebierają się w słynne niebieskie ogrodniczki.

    Międzynarodowy Dzień Peruki

    Włosy są atrybutem kobiecości. Międzynarodowy Dzień Peruki został utworzony, aby zwrócić uwagę na samopoczucie kobiet, które utraciły włosy w wyniku chemioterapii. Dzięki perukom panie nie muszą pokazywać łysej głowy, co wzbudza w nich zawstydzenie, a w ludziach niezdrową ciekawość.

    Międzynarodowy Dzień Dud

    Międzynarodowy Dzień Dud, czyli instrumentu dętego, który nie jest dość znany to świetna okazja, aby ludzie dowiedzieli się, że taka muzyka też może być piękna. W dobie popkultury klasyka zaczyna odchodzi do lamusa i dobrze byłoby powstrzymać tą tendencję.

    Światowy Dzień Drzemki w Pracy

    Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na 2-godzinną sjestę w środku dnia, a nawet Ci, którzy myśleli że mogą, walczą teraz z wyjątkowo dotkliwymi skutkami kryzysu. Jeśli zatem chronicznie nie ... »

  • Dzień Matematyki

    Dzień matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może ... »

    Dzień Przeciwko Cenzurze Internetu

    Inicjatorami tego święta jest organizacja Reporterzy bez Granic, a jego celem jest walka z ograniczaniem wolności słowa w Internecie. W państwach autorytarnych to właśnie Internet jest jedynym niezależnym źródłem informacji, choć rządy próbują z tym walczyć wszelkimi sposobami. W ramach obchodów przyznawana jest nagroda za szczególne zasługi w promowaniu wolności wypowiedzi w sieci.

  • Dzień Klejnotów

    Prawie każda kobieta marzy, aby zostać posiadaczką diamentów lub szafirów. W Dzień Klejnotów można zdecydować się na zakup pięknego pierścionka z topazem lub naszyjnika ze szmaragdem.

    Światowy Dzień Nerek

    Wydarzenie powstało w 2006 roku z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. W ramach tego święta odbywają się badania profilaktyczne nerek oraz konferencje i happeningi, których celem jest podniesienie świadomości na temat znaczenia tego narządu oraz chorób nerek i ich leczenia.

  • Dzień Liczby Pi

    Jest to święto, które ma promować matematykę i nauki ścisłe. Żeby było ciekawiej, obchodzimy je 14 marca, co zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada wartości liczby Pi. Pierwsza impreza odbyła się w 1988 roku w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. Spotkania i eventy związane ze świętem organizowane są głównie w Stanach Zjednoczonych.

    Biały Dzień

    To święto rodem z Japonii. 14 marca mężczyźni obdarowują kobiety prezentami. Jest to jakby rewanż za Walentynki, bowiem zgodnie ze zwyczajem panującym w Kraju Kwitnącej Wiśni 14 lutego to panie dają prezenty.

    Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Tam

    Święto koordynowane przez International Rivers Network ze Stanów Zjednoczonych ma na celu uświadomienie ludzi jakie są negatywne skutki budowy wielkich tam. W naszym kraju organizatorem tego wydarzenia jest klub Gaja.

    Dzień Motyli

    Przepiękne i barwne owady wzbudzające same pozytywne emocje mają swój czas w kalendarzu, czyli Dzień Motyli. To moment, aby zwracać uwagę na konieczność m.in. dbania o jakość powietrza, która ma wpływ na przeżywalność populacji tych cudownych stworzeń.

  • Światowy Dzień Praw Konsumenta

    To święto, które upamiętnia przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Kennedy’ego wygłoszone w 1962 roku. Sformułował on wówczas cztery podstawowe prawa konsumentów: do informacji, wyboru, bezpieczeństwa, reprezentacji. W Polsce Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest oficjalnie od 2000 roku, na świecie od 1983 roku.

    Europejski Dzień Konsumenta

    To europejski odpowiednik Światowego Dnia Konsumenta, obchodzony tego samego dnia. Wydarzenie ma na celu uświadamianie konsumentów o ich prawach. W ramach święta Unia Europejska organizuje konferencje dotyczące najważniejszych kwestii dotyczących konsumentów z wszystkich państw członkowskich.

    Dzień Piekarzy i Cukierników

    Zawodowi cukiernicy i piekarze obchodzą swoje święto 15 marca, ponieważ w tym dniu przypada wspomnienie ich patrona – św. Klemensa. Dzięki nim możemy zajadać się smacznymi ciastami czy bułkami. Dziś może warto samemu coś upichcić?

    Miedzynarodowy Dzień Przeciwko Brutalności Policji

    Zdarza się, że ci którzy mają bronić nas przed bandytami są równie brutalni co oni. Dlatego trzeba o tym głośno mówić, nie tylko dziś... »

    Dzień Domeny

    Warto obchodzić dzień domeny hucznie, bowiem gdyby nie ona, to nie mielibyśmy możliwości oglądania strony www.kalbi.pl i wielu innych.

  • Dzień Pandy

    Ten sympatyczny zwierzak, które widnieje na logo organizacji WWF, zagrożony jest wyginięciem. Powodem jest stopniowe ograniczanie obszarów na których żyje oraz niska rozrodczość. Dzień Pandy ma na celu pomóc przetrwać jej w świecie coraz bardziej zdominowanym przez ludzi i cywilizację.

    Międzynarodowy Dzień Inwalidów

    Święto ustanowione przez Międzynarodową Organizację Pracy, obchodzone w trzecią niedzielę marca od 1956 roku. Do decyzji przyczyniły się tragiczne wydarzenia w kopalni węgla kamiennego Bois ... »

  • Dzień Św. Patryka

    Niewiele państw poza Irlandią może cieszyć się patronem, którego upamiętnienie objawia się dniem wolnym od pracy oraz tradycją serwowania whisky i piwa. W hucznych obchodach króluje kolor ... »

    Dzień Łodzi Podwodnej

    Stworzenie łodzi podwodnej było jednym z przełomowych momentów w historii. Dlatego data zaprezentowania pierwszej tego typu łodzi to obchodzony co roku Dzień Łodzi Podwodnej. Zarówno kiedyś, jak i dziś maszyny te to nieodzowny elementem każdej floty wojskowej.

  • Europejski Dzień Mózgu

    Jak ważna jest sprawna mózgownica nie trzeba nikogo przekonywać. Europejczycy Dzień Mózgu świętują od 1998 roku, a jego celem jest propagowanie wiedzy o funkcjonowania naszego układu nerwowego.

    Światowy Dzień Recyklingu

    Przeciętna osoba tworzy co roku ponad 300 kg śmieci. Światowy Dzień Recyklingu powinien zwrócić uwagę każdego człowieka na konieczność segregacji odpadów tak, aby choć część z nich dało się ponownie wykorzystać zamiast składować je latami na wysypiskach.

    Światowy Dzień Pracy Socjalnej

    Światowy Dzień Pracy Socjalnej to wydarzenie organizowane przez Międzynarodową Federację Pracowników Socjalnych. Jego celem jest docenienie wszystkich pracowników socjalnych oraz promowanie wartości, na których opiera się praca socjalna.

  • Dzień Jedności Kaszubów

    To święto, które upamiętnia pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulli Grzegorza IX. 19 marca 1238 roku papież zatytułował szczecińskiego księcia Bogusława I „księciem Kaszub” potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów zorganizowano w 2004 roku w Gdańsku, wcześniej obchodzono je jako Święto Kaszub.

    Dzień Stolarza

    Stolarze, czyli rzemieślnicy wykonujący meble i inne rzeczy z drewna, swoje święto obchodzą 19 marca, bowiem w tym dniu wspomina się św. Józefa, patrona tego zawodu. Pierwszy cech stolarski w naszym kraju powstał w 1489 roku w Krakowie.

  • Dzień Bez Mięsa

    Co prawda dni bez mięsa były propagowane w czasach PRL-u, ale nie ze względów zdrowotnych, tylko w związku z jego niską dostępnością. Święto obchodzone 20 marca nie ma jednak nic ... »

    Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

    Według Światowej Federacji Dentystycznej aż 90% populacji zmaga się z problemami dotyczącymi jamy ustnej. Święto to ma na celu uświadomienie jak ważne jest dbanie o jej higienę.

    Międzynarodowy Dzień Astrologii

    Międzynarodowy Dzień Astrologii obchodzony jest w dniu równonocy marcowej, a więc 20 lub 21 marca. Z okazji święta miłośników astrologii odbywają się imprezy i wykłady z tej dziedziny. W naszym kraju obchody organizuje Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne.

    Międzynarodowy Dzień Frankofonii

    To święto, które ma na celu uczczenie kultury francuskojęzycznej oraz powstanie Międzynarodowej Organizacji Frankofonii w 1967 roku. Najhuczniej obchodzone jest oczywiście we Francji i krajach francuskojęzycznych, ale pamiętają o nim również Polacy.

    Międzynarodowy Dzień Wróbla

    Międzynarodowy Dzień Wróbla narodził się w Indiach, a jego celem jest ratowanie tych małych szarych ptaszków. Po raz pierwszy gatunek ten opisał Karol Linneusz w 1758 roku, niestety z każdym rokiem populacja wróbli się zmniejsza.

    Dzień Języka Francuskiego

    Międzynarodowy Dzień Języka Francuskiego ustanowiony został w rocznicę założenia Międzynarodowej Organizacji Frankofonii. W ten sposób UNESCO uhonorowało język francuski, który jest trzecim najczęściej używanym na świecie. W ramach święta w całej Polsce odbywają się liczne „francuskie” wydarzenia kulturalne.

    Międzynarodowy Dzień Szczęścia

    W ten dzień warto rozejrzeć się dookoła – szczęście z pewnością jest gdzieś blisko nas, jeśli tylko potrafimy je docenić…

    Światowy Dzień Żaby

    W Światowy Dzień Żaby są organizowane różne wydarzenia, które mają przypominać, że płazy pozytywnie wpływają na ekosystem i nie wolno ich tępić, a wręcz przeciwnie niektóre gatunki są objęte ochroną całkowitą lub częściową.

  • Dzień Wagarowicza

    Można mieć same „5”, wzorowe zachowanie ale… co to za życie szkolne bez wagarów? Każdy powinien chociaż raz spróbować. Może dziś?

    Światowy Dzień Zespołu Downa

    Pomysłodawcą święta, którego przesłaniem jest pomoc dla ludzi z zespołem Downa był Stylianos E. Antonarakis, genetyk z uniwersytetu w Genewie. Data obchodów w dniu 21 marca nawiązuje do istoty zaburzenia – trisomii 21 chromosomu.

    Międzynarodowy Dzień Poezji

    To święto, które ustanowiło UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji a nawet tworzenia własnych wierszy. Główne obchody Międzynarodowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu.

    Światowy Dzień Lasu

    Święto przyćmione przez znacznie bardziej znany Dzień Wagarowicza, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Choć o lasach łatwo na co dzień zapomnieć, są one nie tylko ważne, ale ... »

    Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

    Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 roku upamiętnia masakrę w Sharperville w 1960 roku. W pokojowej demonstracji przeciwko „przepisom przepustkowym” apartheidu policjanci zastrzelili 69 osób.

    Międzynarodowy Dzień Nowruz

    Nouruz (Nowruz) to tradycyjne irańskie święto nowego roku. Jego nazwa pochodzi z języka staroperskiego i oznacza „nowy dzień”, Obchodzi się je w dniu równonocy wiosennej. W 2010 roku zostało proklamowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako święto międzynarodowe.

    Światowy Dzień Lalkarstwa

    Światowy Dzień Lalkarstwa zainicjowała Międzynarodowa Unia Lalkarska UNIMA, największa organizacja skupiająca lalkarzy.  Społeczność lalkarska świętuje od 2003 roku, a w związku z obchodami każdego roku wybitni „lalkarze” wygłaszają specjalne orędzie.

    Dzień Wierzby

    Wierzba od lat stanowi nieodłączny element polskiego krajobrazu. Wykorzystuje się je nie tylko jako rośliny ozdobne, ale i w gospodarce, mają też właściwości lecznicze. Niestety, wskutek działalności człowieka, ich liczba maleje. W Dzień Wierzby warto pochylić się nad tym problemem.

    Dzień Geodety

    Dzień Geodety pierwotnie ustanowiony został przez Europejską Organizację Geodetów w 500-setną rocznicę urodzin Merkatora, prekursora współczesnej kartografii na dzień 5 marca. Od 2018 r. Dzień Geodety jest obchodzony globalnie w dniu 21 marca.

  • Światowy Dzień Wody

    World Water Day ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii. Jako powód podano fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

    Dzień Ochrony Bałtyku

    Nie każdy kraj ma to szczęście, by posiadać dostęp do morza. Polska jest jednak w gronie tych wybrańców, warto więc dzisiejsze święto potraktować poważnie.

    Międzynarodowy Dzień Foki

    W Międzynarodowy Dzień Fok organizacje działające na rzecz natury zwracają uwagę na ilość fok, które giną, bo zaplątały się w sieci, albo zostały zabite przez rybaków po wyjściu na plażę. Dane są zatrważające, należy bić na alarm i uświadamiać społeczeństwo, że foki mają pełne prawo do spokojnego życia w morzu.

  • Światowy Dzień Meteorologii

    Światowy Dzień Meteorologii upamiętnia wejście w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej w 1950 roku. Jej celem jest zapewnienie każdemu państwu dostępu do prognozy pogody. Dzięki temu możemy dziś zaplanować z wyprzedzeniem wczasy.

    Dzień Windy

    Winda to wynalazek, który znany jest od starożytności. Święto upamiętnia jednak wydarzenie z 23 marca 1857 roku – tego dnia w Nowym Jorku po raz pierwszy w historii uruchomiono windę pasażerską.

    Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

    Polaków i Węgrów od lat wiąże bliska przyjaźń, której mogą zazdrościć nam inne narody. Warto ją pielęgnować, by historyczne hasło „Polak Węgier dwa bratanki" nigdy nie straciło na aktualności.

    Święto Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych

    Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP odpowiada za gromadzenie i przetwarzanie danych hydrometeorologicznych z całego świata w celu umożliwienia bezpiecznych startów i lądowań statków powietrznych w dowolnym miejscu. Święto upamiętnia uchwalenie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku,

  • Narodowy Dzień Życia

    Można mieć ciekawą pracę, miliony na koncie i świetnych przyjaciół, ale tak naprawdę to rodzina powinna stanowić dla każdego człowieka źródło szczęścia, być oparciem w każdej chwili. Narodowy Dzień Życia ma właśnie na celu promowanie rodziny jako podstawowej komórki społecznej.

    Światowy Dzień Gruźlicy

    Światowy Dzień Chorych na Gruźlicę obchodzimy w rocznicę poinformowania świata o wyizolowaniu prątka gruźlicy. Dokonał tego Robert Koch w 1882 roku. Święto organizowane przez Światową Organizację Zdrowia ma na celu podnoszenie świadomości na temat gruźlicy.

    Europejski Dzień Lodów Rzemieślniczych

    Celem Europejskiego Dnia Lodów Rzemieślniczych jest przekonanie ludzi do spożywania tych słodyczy. Lody rzemieślnicze nie tylko mają lepszy smak od tych produkowanych w fabryce, ale i pozbawione są chemicznych dodatków i powstają z wysokiej jakości produktów. Święto ustalone zostało przez Parlament Europejski.

    Międzynarodowy Dzień Prawa do Prawdy dotyczącej Poważnych Naruszeń Praw Człowieka i Godności Ofiar

    To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2010 roku na cześć arcybiskupa Oscara Arnulfo Romero z Salwadoru, który walczył o prawa człowieka. Został on zamordowany 24 marca 1980 roku. Celem obchodów święta jest m. in. oddanie czci pamięci ofiarom łamania praw człowieka i propagowanie znaczenia prawa do prawdy i sprawiedliwości,

    Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

    Holocaust to historia wciąż żywa w sercach tych osób, które go przetrwały. Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów to czas, kiedy należy wyrazić głęboki szacunek wszystkim bohaterom, którzy narażali swoje życie, aby uratować dorosłych Żydów oraz ich dzieci przed zagładą.

  • Dzień Czytania Tolkiena

    Tolkien to autor takich klasyków literatury jak „Władca Pierścieni” czy „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Podczas święta w bibliotekach i placówkach kulturalnych organizowane są ciekawe konkursy i eventy, np. znani czytają jego powieści. Co do daty 25 marca, fani Władcy Pierścienia z pewnością wiedzą co oznacza…

    Dzień Świętości Życia

    To święto, które obchodzone jest w celu podkreślania nadrzędnej wartości życia ludzkiego. Do zainicjowania takiego święta zaapelował Jan Paweł II - w odpowiedzi Zebranie Plenarne Episkopatu Polski uchwaliło w 1998 roku datę obchodów na 25 marca.

    Międzynarodowy Dzień Gofra

    Dzień Gofrów wywodzi się ze Skandynawii, mieszkańcy tego regionu mają wręcz obsesję na temat tych słodkości. Same gofry znane były już w średniowieczu i mimo upływu setek lat, nadal trudno się im oprzeć... »

    Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Niewolnictwa i Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami

    Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Niewolnictwa i Transatlantyckiego Handlu Niewolnikami został ustanowiony przez ONZ, aby uczcić wszystkich ludzi, którzy cierpieli i ponieśli śmierć w wyniku wydarzeń dziejących się między XVI a XIX wiekiem. Miliony ludzi poddawano torturom oraz przesiedleniom, a proceder ten dotyczył osób czarnoskórych. Dzień ten ma również zwracać uwagę, że problem rasizmu jest nadal aktualny.

  • Dzień Dobrego Łotra (Dzień Janosika)

    W Polsce święto to znane jest jako Dzień Janosika, łotra który rabował bogatym i rozdawał biednym. Odnosi się ono jednak do Świętego Dyzmy, skruszonego złoczyńcy który został ukrzyżowany wraz z Chrystusem.

    Dzień Niedźwiedzia Grizzly

    Osobom, którym wydaje się, że niedźwiedź Grizzly to pocieszny misio warto uświadomić, że są w dużym błędzie. Dzień Niedźwiedzia Grizzly jest świetną okazją do przyjrzenia się lepiej temu gatunkowi. Grizzly mieszkają w Ameryce Północnej i lepiej nie budzić ich z zimowego snu!

    Międzynarodowy Dzień Szpinaku

    Każdy kojarzy chyba Popeya, który szpinakowi zawdzięczał ogromną siłę. Dziś warto iść w jego ślady!

  • Międzynarodowy Dzień Teatru

    Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Datę 27 marca wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.

  • Dzień Chwastów

    Chwasty wbrew pozorom wcale nie są takie straszne, jak nam się wydaje. Co więcej są ważnym elementem ekosystemów. Święto zostało uchwalone po to, by uświadomić ludziom, że ich liczba systematycznie maleje – i wcale nie jest to dobra informacja.

    Dzień Żelków

    Choć są niezdrowe i przyklejają się do zębów, to ze względu na smak, różnorodność kolorów i kształtów i tak mają rzesze fanów zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Dziś można je bezkarnie zjeść.

    Międzynarodowy Dzień bez Kłamstwa

    W życiu zdarzają się sytuacje, kiedy uznajemy, że lepiej skłamać, aby np. nie ponieść konsekwencji za czyn zabroniony, albo kogoś nie urazić. Międzynarodowy Dzień Bez Kłamstwa zwraca uwagę na to, że najlepiej żyć uczciwie, ponieważ nieprawda prędzej czy później wyjdzie na jaw i może mieć przykre konsekwencje.

  • Dzień Metalowca

    To święto, które było hucznie obchodzone w PRL. W ostatnią niedzielę marca doceniano ludzi pracujących w przemyśle ciężkim. Obecnie nieco zapominane, ale nie do końca. 29 marca fani muzyki metalowej, potocznie nazywani metalowcami, na swój sposób dbają o to, by tradycji stało się zadość.

    Święto Polskiej Bielizny

    Dzień ten ma na celu promowanie polskich marek producentów bielizny.

    Godzina dla Ziemi

    Każdy, kto chce obchodzić to święto musi zrobić jedną rzecz – wyłączyć na godzinę światło oraz urządzenia elektryczne. Przesłanie wydarzenia stworzonego przez Światowy Fundusz na rzecz Przyrody odnosi się do ochrony środowiska i zmian klimatu. Po raz pierwszy akcja odbyła się w 2007 roku w Sydney - udział wzięło w niej ponad dwa miliony osób.

  • Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej

    Mówienie o chorobach psychicznych pozwala społeczeństwu oswajać się z ich istnieniem, zwiększa się świadomość ludzi i coraz rzadziej reagują strachem czy agresją w stosunku do osób chorych. Światowy Dzień Choroby Dwubiegunowej powstał właśnie po to, aby coraz więcej osób wiedziało czym jest to zaburzenie.

    Dzień Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami

    Święto zostało ustanowione z inicjatywy wydawcy serwisów nieruchomościowych Melog.com. Data 30 marca upamiętnia słynną transakcję z 1867 roku pomiędzy Rosją i Stanami Zjednoczonymi. Amerykanie nabyli wówczas Alaskę za 7,2 miliona dolarów.

    Światowy Dzień Muffinka

    Muffinki pochodzą z Anglii - powstały na przełomie X i Xi wieku i początkowo stanowiły przekąski dla najbiedniejszych. Dopiero z czasem zyskały uznanie wśród arystokracji, obecnie Dzień Muffina świętowany jest na całym świecie.

  • Światowy Dzień Backupu

    Dane - wy jesteście jak zdrowie, jak trzeba was cenić, ten tylko się dowie, kto was stracił… Jeśli zależy nam na zdjęciach z wakacji, ważnych dokumentach, to koniecznie musimy zrobić kopię zapasową. 31 marca, czyli Światowy Dzień Backupu jest do tego najlepszą okazją.

    Światowy dzień budyniu

    Światowy Dzień Budyniu to dobra okazja by zasmakować tego deseru w nowej dla siebie odsłonie. Można wykorzystać ser, orzechy, migdały ale i ... warzywa. Chodzi tu o budynie słone, które przyrządza się z warzyw, gotowanych grzybów lub mięsa mielonego.

Zobacz kalendarz świąt nietypowych na kwiecień 2025